Deti

Ako zapojiť deti do domácich prác?

pomáhanie v domácnostiNejedná matka si často povzdychne, že nerobí nič iné, než varí, upratuje, perie a žehlí. Má okolo seba deti a manžela, ale na chod domácnosti je úplne sama. Nie je na čase to zmeniť a zapojiť do domácich prác aj deti? Ale ako zapojiť deti do domácich prác?

Zapojte už batoľa!

V čase, keď potrebujete urobiť čo možno najviac domácich prác, sa vám pri nohách plazí vaše dvojročné dieťa a chce, aby ste si s ním hrala. Ukážte mu, že aj pomoc v domácnosti môže byť zábava.

Deti rady napodobňujú to, čo vidia, a tak nebude problém dieťa zaujať. Skúste mu dať handričku na utieranie prachu, malú detskú metličku, alebo možnosť pomáhať s podávaním kolíčkov.

Je dosť možné, že činnosť, ktorá vám inokedy trvá 30 minút vám teraz za pomoci dieťaťa zaberie celú hodinu, ale s tým sa budete musieť na nejaký čas zmieriť. Buďte trpezliví, dieťaťu všetko ukážte a vysvetlite. Prečítajte si aj článok ako obliecť novorodenca.

Upratať hračky!

Túto činnosť by si dieťa malo osvojiť ako jednu z prvých domácich prác. S hračkami sa hrá ono, a preto by si ich malo po sebe aj upratovať.

Malým deťom do troch rokov treba ešte pomôcť, po väčších deťoch to vyžadujú ale aj v škôlke, a tak prečo túto povinnosť nezaviesť aj doma?

S čím ešte môžu deti pomôcť?

deti a upratovaniePredškolské a školské dieťa už hravo zvládne utrieť riad či vybrať riad z umývačky. Zotrieť prach, vysávať, vyniesť kôš či zaliať kvety. Väčšina detí rada s mamičkou varí a pečie.

Štvorročné dieťa je schopné vhodnou škrabkou oškrabať zemiaky, zmiešať ingrediencie na bábovku alebo rozkrájať uhorku. Dokáže prestrieť stôl, doniesť príbor a taniere.

Rovnako dobre uprace po jedle zo stola. Ak dieťa naučíte ihneď po jedle odniesť tanier, zvykne si na to a nebude to už považovať za domácu prácu.

Rovnako tak ako odnášanie špinavej bielizne do práčky či koša na bielizeň a služba postele. Činnosti bude robiť automaticky.

S pribúdajúcim vekom viac povinností!

Začnite u toho, že dieťaťu stanovíte pravidlá. Ak sa dohovoríte, že si vždy večer pred kúpaním uprace hračky, trvajte na svojom. Buďte dôslední a nerobte výnimky. Ak máte viac detí, zapojte všetky, nie len tie najstaršie.

ako zapojiť deti do domácich prácPokiaľ sa jedná už o predškoláka, mal by mať svoje pravidelné úlohy, ktoré zvládne. Nezabudnite ale na to, že domáce práce by nemali dieťaťu vziať všetok voľný čas!

Ak dieťa pridelenú úloha nesplní, dohodnite sa na prípadných sankciách. Trebárs dva dni bez televízie.

Chváľte, chváľte a zase chváľte!

Dieťa tak budete motivovať k ďalšej práci. Pochváľte ho aj v prípade, že sa síce snažilo, ale prácu nezvládlo úplne podľa vašich predstáv.

Keď uvidí, že po ňom všetko prerábate, bude sa cítiť zbytočne. A či vaše dieťa niečo vykonalo, potom domáce práce nie sú zrovna vhodným trestom!

A čo odmena?

Naučte svoje dieťa, že povinnosti v domácnosti má každý a nejde o činnosti, ktoré by mali byť ,, preplatené „. Úplne sa ale odmenám nebráňte! Ak s vami dieťa robí celý týždeň jarné upratovanie, určite si zaslúži, keď ho cez víkend vezmete na zmrzlinu.

Dajte svojim deťom pocit, že sú súčasťou tímu a že sa s nimi počíta. Tým, že vám pomáha posilňuje svoje sebavedomie, zlepšuje jemnú motoriku a učí sa samostatnosti. Tak nabudúce neupratujte samy, ale zapojte svoje dieťa a uvidíte, ako vám pôjde práca od ruky!

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button