Deti

Ako naučiť dieťa čítať?

ako naučiť dieťa čítaťČítanie, písanie a počítanie patrí medzi základné znalosti ľudí v civilizovanom svete. Však hneď po nástupe do školy sa malé deti učia čítať. Ide o súčasť základného vzdelávania. Niektoré deti zvládnu čítanie rýchlo, niektoré pomalšie a je potrebné ich v čítaní viac podporovať. Viete ako naučiť dieťa  čítať a ako mu pomôcť k tomu, aby pre neho bolo čítanie zábavou?

Metódy učenia čítania

Málokto vie, že existujú dve metódy, ako naučiť dieťa čítať. Ide o metódu slabikovaciu (analyticko-syntetickú), ktorá sa používa vo väčšine základných škôl a druhou metódou je metóda hláskovacia (genetická).

Slabikovacia metóda

Slabikovacia metóda spočíva v tom, že sa dieťa najprv naučí jednotlivé písmenká spájať do slabík a slabiky potom ďalej spája do slov.

Určite si spomeniete na šlabikár a slovíčka typu E-ma ma-ma.

Hláskovacia metóda

učenie čítania detíHláskovacia metóda je iná. Dieťa sa najprv naučia jednotlivé písmenká, ktorá následne spája do celých slov.

Rozdiel je tiež v tom, že sa dieťa najprv učí len veľkými tlačenými písmenami. Uvádza sa, že hláskovacia metóda je pre deti jednoduchšia.

Kedy naučiť dieťa čítať?

Väčšina detí je schopná sa naučiť čítať po 4-5 roku. Nie je ale nutné, aby dieťa vedelo čítať ešte pred nástupom do prvej triedy. Takže ak predškoláka písmenká nezaujímajú, nenúťte ho, aby sa učil čítať.

Radšej sa zamerajte na to, aby predškolák vedel všetko správne vyslovovať. K tomu by sa vám mohol hodiť tiež článok o tom, ako naučiť dieťa vyslovovať R.

Pomaly, ale isto

Ak chcete dieťaťu pomôcť s čítaním, zistite si, akou metódou sa učí čítať v škole. Nie je vhodné obe metódy kombinovať.

Malého školáka v čítaní podporujte a povzbudzujte. Čítajte si spolu každý deň 10-15 minút. Majte ale na pamäti, že nič nemožno uponáhľať. Ak by ste dieťa do čítania príliš nútili, mohlo by sa stať, že mu čítanie do budúcnosti znechutíte. Preto buďte trpezliví, nikam ho neponáhľajte a dieťa často chváľte.

Nechajte dieťa, aby vám čítalo nahlas a obtiažnosť zvyšujte pomaly a postupne. V začiatkoch precvičujte mechanickú schopnosť čítania, až časom sa dieťa naučí písané slová dobre a rýchlo pochopiť.

Čítanie by malo byť zábavou

ako naučiť dieťatko čítaťUčte sa s dieťaťom zábavnou formou. Vystrihnite si písmenká z papiera a hrajte sa s nimi, skladajte ich dohromady, atď.

Knižky, ktoré spolu čítate, vyberajte podľa veku dieťaťa. Deti majú najradšej pekne farebné knižky s množstvom obrázkov s veľkými písmenami.

Keď čítate vy sami, čítajte pomaly a zreteľne a ukazujte si spoločne prstom jednotlivé slová. Rozprávajte sa aj o tom, čo ste prečítali, pýtajte sa na jednotlivé postavy, dej, atď.

Buďte dieťaťu príkladom

Aby malo dieťa ku čítaniu kladný vzťah, buďte mu príkladom. Ukážte, že čítanie je zábava a radosť. Majte knižky vystavené na dobre prístupnom a viditeľnom mieste, aby boli súčasťou vášho života.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button