Deti

Ako naučiť dieťa správne vyslovovať R?

ako naučiť dieťa správne vyslovovať RPrvé slovíčka začína dieťa vyslovovať veľmi skoro, často už okolo prvého roku. Každé dieťa je ale iné a tak niektoré hovoria v dvoch rokoch vo vetách, zatiaľ čo druhé dieťa rovnakého veku povie sotva pár slov. Problémy s výslovnosťou má veľa malých detí a to predovšetkým s hláskou R. Pokiaľ máte doma predškoláka, je nutné ho R perfektne naučiť! Ale ako na to? Ako naučiť dieťa správne vyslovovať R?

Posúdenie logopéda

U trojročného dieťaťa je skôr výnimkou, keď dobre vyslovuje R, preto nie je potrebné na neho príliš tlačiť, väčšinou správna výslovnosť R dieťaťu sama,, naskočí „okolo piateho roku.

Ak dieťa navštevuje materskú školu, mnoho týchto zariadení má medzi personálom aj logopedických pracovníkov, alebo s nimi spolupracujú. Logopéd môže u predškolákov posúdiť zrelosť reči a odporučiť, ktoré hlásky je nutné doma cvičiť a akým spôsobom.

Precvičovanie výslovnosti R!

Než začnete so samotným nácvikom jednotlivých hlások, je možné rozvinúť obratnosť hlasiviek. Docielite toho jednoduchým cvičením. Vlastne by to mala byť hra, ktorá bude dieťa baviť.

Pôsobí ako prevencia chybného vývoja reči, takže je dobré začať už v útlom veku.

Ako cvičiť výslovnosť?

Jazyk

  • ako naučiť dieť ahovoriť rvyplazovanie jazyka do diaľky a do výšky (otočiť špičku hore a dočiahnuť na nos)
  • kmitať jazykom z kútika do kútika
  • ťukať jazykom na každý zúbok
  • maľovať jazykom horné podnebie ako štetkou spredu dozadu a späť
  • olízať hornú a dolnú peru

Pery

  • špúlenie, úsmev
  • brnkanie prstom o pery
  • vibrácie pier (odfrknutie)

Hltanový uzáver

  • kloktanie
  • pitie slamkou

Cvičenie by nemalo byť otravou! Rovnako ako nácvik iných činností. Ako naučiť dieťa smrkať, alebo poznať hodiny, keď nie formou hry? Zapojte fantáziu a vymýšľajte také hry, pri ktorých dieťa ani nespozná, že práve cvičí.

Hrajte sa na opičiaka a pred zrkadlom sa predvádzajte, vyplazujte jazyk, robte na seba rôzne tváre. Využite k hre aj potraviny, obzvlášť také, ktoré deti milujú, ako sú cukríky, čokoláda alebo ovocie! Držte lentilku jazykom na podnebí. Komu sa skôr rozpustí? Kto vyhrá?

Ťažké R!

Medzi najťažšie hlásky na výslovnosť naozaj patrí písmeno R. Aby došlo k správnemu vysloveniu, musia byť ústa mierne pootvorené a špička jazyka sa dotýkať za hornými rezákmy.

Keď dieťa vysloví ddn alebo dn, jazyk pritom mierne poskočí. Ak má dieťa problém s tým, že si pomáha dolnou čeľusťou, môže si oprieť prst na dolné predné zuby. Keď zostanú ústa pootvorené, jazyk lepšie poskočí.

Ako s učením výslovnosti hlásky R začať?

1. Najľahšie je začať s nácvikom na konci slova a to v spojení s hláskou D a alebo T. Vyslovujeme teda ako td, dd. Pre príklad vyslovujeme vítd, metd, pudd. Nikdy nedávajte dieťaťu vzor s R, ale zachovávajte td. Koncové D u td, dd, nevyslovujte zvučné, skôr ho prehltnite.

2. Potom skúste slová, ktoré majú R na začiatku – žmurká, brnká, práca (= pdáca).

3. Ďalej skúšajte výslovnosť R v spojení s ostatnými hláskami – napr. Kdkd, vdvd, a na začiatku a konca slova.

4. vyslovovanie RPo úspešnom zvládnutí predchádzajúceho precvičujte R uprostred a v spojení so sykavkami.

5. Ak je R na začiatku slova dáva sa pred R krátke E a vyslovuje sa potom ako edaketa (= raketa), Edana (= rana).

6. Začalo dieťa ráčkovat? Prestaňte na nejaký čas s nácvikom!

7. Básničky a riekanky, v ktorých sa R vyskytuje vo veľkom množstve, nechajte až na poslednú fázu nácviku.

Vie dieťa už R v niektorých slovách vysloviť? Nenúťte ho za každú cenu používať ho všade. Do bežnej reči sa musí dostať postupne.

Zásady nápravy chybnej výslovnosti

S dieťaťom pracujte hravou a zábavnou formou, nepoužívajte formulácie,, ideme sa učiť! “

Dĺžku cvičenia voľte podľa veku a dispozícií dieťaťa. U mladších a rozumovo menej vyspelých detí by nemala presahovať 2 – 3 minúty, ale aj niekoľkokrát denne. U starších detí dĺžku predlžujte na 10 až 15 minút podľa záujmu a pozornosti dieťaťa.

Dieťa do výslovnosti R nenúťte!

Pri cvičení by ste mali mať dobrú náladu a chuť do tejto práce . Ak k nácviku budete pristupovať s nechuťou, dieťa to vycíti a môžete na neho svoju náladu preniesť.

Využívajte rôzne pomôcky, hračky, obrázky, logopedické hry a omaľovanky.

Dieťa povzbudzujte a chváľte, pracujte systematicky a každý deň. Neúspech nekomentujte, dieťa netrestajte. Dieťa motivujte a vyjadrite presvedčenie, že nabudúce všetko pôjde lepšie.

Na dieťa neklaďte neprimerané nároky. O tom, čo by dieťa malo zvládnuť, sa poraďte s logopédom.

Ozbrojte sa trpezlivosťou, pretože vyslovenie hlásky je ešte len 1. krokom a často trvá dlho. Až keď dieťa bude správne hlásku používať v bežnej hovorovej reči, máte vyhrané.

Dieťaťu poskytujte správny hovoriaci vzor. Nácvik s dieťaťom by mal vykonávať ten rodič, ktorý sám vadu reči nemá.

Na dieťa pôsobte prirodzenou rodičovskou autoritou!

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button