Úvod / Deti / Ako naučiť deti chodiť na nočník?

Ako naučiť deti chodiť na nočník?

ako naučiť dieťa chodiť na nočníkNácvik chodenia dieťaťa na nočník nie je pre rodičov samozrejme jednoduchý. Dieťa musí najprv porozumieť tomu, čo od neho rodičia žiadajú. Toaletné návyky môže dieťa úplne odmietať, chodenie na nočník ho môže úplne desiť. Preto platí to isté čo v iných oblastiach starostlivosti o dieťa. Pomalé krôčiky a za chodenie na nočník dieťa odmeniť, dať mu najavo, že máte z toho radosť. Ako naučiť deti chodiť na nočník?

Čo budete pri učení dieťaťa chodiť na nočník potrebovať:


  • nočník
  • trpezlivosť

Postup učenia


Dieťa začnite učiť chodiť na nočník medzi 18. týždňom, vtedy sa naučia sedieť, a tromi rokmi. Ako spoznať ten správny čas? Všímajte si, kedy si dieťa začne uvedomovať, že má mokré plienky. Zároveň si uvedomuje svoju potrebu. Ďalším signálom môže byť aj to, že sa začína zaujímať o činnosti spojené s toaletou.

kedy začať učiť dieťa chodiť na nočníkDieťa s nočníkom postupne zoznamujte. Môžete sa o ňom zmieniť v pravý čas v rozprávkach. Nie je zlé mať nočník doma, aby sa dieťa s ním mohlo dostatočne kamarátiť – nechajte ho na neho posadiť, pohrať sa s ním.

Neskôr začnite dieťa na nočník sadať. Napríklad raz denne pred kúpaním na päť minút. Lekári neodporúčajú však dieťa do ničoho nútiť, obzvlášť veľkej chyby sa budete dopúšťať, ak budete z toho frustrovaní a budete sa na dieťa za to hnevať. Naučiť dieťa chodiť na nočník je treba po dobrom a v pozitívnej nálade. Najlepšie je posadiť dieťa naň v čase, keď vidíte, že by mohlo byť úspešné.

dieťa na nočníkuAk sa podarí, dieťa pochváľte. V opačnom prípade mu povedzte, že sa to určite podarí nabudúce. Nijako však neúspech dieťaťu nezdôrazňujte.

Vhodné oblečenie

Snažte sa svojej ratolesti chodenie na nočník uľahčiť, aby nezažívalo príliš veľký stres z prípadného neúspechu. Kúpte dieťaťu oblečenie, ktoré môže ľahko vyzliecť.

Snažte sa pre malú a veľkú potrebu používať stále rovnaké pomenovanie, aby si ho dieťa zapamätalo a dokázalo ich rozoznať.

Upozornenie


Raz mať plienku a inokedy ju nemať je pre dieťa mätúce.

Nehovorte s inými ľuďmi v prítomnosti dieťaťa o tom, že sa pocikalo alebo pokakalo. Dieťa sa za to veľmi hanbí a bude sa cítiť ponížene.

Pozrite si aj články ako naučiť dieťa:

Ako naučiť deti chodiť na nočník?
4.8 (96.67%) 24 hlasov


Mohlo by vás zaujímať

Ako naučiť dieťa správne smrkať?

Aj banálna nádcha sa môže premeniť na závažný problém, keď nevie dieťa smrkať. To sa …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *