Domácnosť

Stojany na vianočné stromčeky: Tradičné alebo moderné?

stojany na vianočné stromčekyS blížiacim sa príchodom Vianoc by ste si mali nájsť chvíľku času na to, aby ste skontrolovali výzdobu a všetky potreby a doplnky, ktoré počas sviatkov použijete. Jednou z dôležitých súčastí výbavy je stojan na vianočný stromček. Ak sa chystáte na jeho nákup, potom vás iste zaujíma, aké sú pri jeho výbere možnosti. Stojany na vianočné stromčeky, vyberať tradičné stojany alebo moderné?

V nasledujúcom článku sa dozviete:

  • Prečo používať stojanček
  • Tradičné verzus moderné stojany

Prečo používať stojany na vianočné stromčeky?

Stojan na stromček má svoj praktický význam. Pomáha totiž udržiavať stabilitu stromčeka tak, aby vydržal po celý čas Vianoc vzpriamený a nemuseli ste ho napríklad opierať o nábytok. Mnohé stojany na vianočné stromčeky navyše napomáhajú udržať vianočný stromček čo najdlhšiu dobu čerstvý, lebo obsahujú nádržku s vodou.

Stojančeky je nevyhnutne nutné použiť pre klasicky rezané prírodné stromčeky, ale aj v prípade umelých stromčekov. U nich sú však zvyčajne už priamo súčasťou balenia.

Tradičné verzus moderné stojany na vianočné stromčeky

Tradičné varianty

výroba stojanu na vianočný stromčekTradičné stojany na vianočné stromčeky sa dodnes vyrábajú z dreva. Hlavnou prednosťou je fakt, že ide o prírodný materiál, ktorý sa k rezanému stromčeku hodí zďaleka najviac.

Drevené stojany sú ideálnym variantom pre tých z vás, ktorí dbajú na tradície. Avšak pozor.

Nemajú tak dlhú životnosť, sú aj pomerne drahé a je potrebné u nich vždy zrezať kmene stromčekov tak, aby do nich presne zapadli.

kovový stojan na vianočný stromčekMedzi tradičné už možno dnes zaradiť aj kovové stojančeky. Oproti dreveným síce nie sú tak atraktívne z hľadiska dizajnu, dlhšie však vydržia.

Navyše je možné vďaka skrutkám, ktoré majú obvykle zo všetkých štyroch svetových strán, ľahšie upevniť stromček tak, aby nespadol.

Moderné varianty stojanov

V posledných rokoch sa môžete stretnúť aj s modernými variantmi stojanov. Či už sú to stojančeky zo skla, umelej hmoty, prípadne z keramiky. U nich však počítajte vždy s vyššou obstarávacou cenou. Sklenené a keramické stojany sú navyše aj pomerne krehké, preto je potrebné si dávať väčší pozor pri manipulácii s nimi.

Stojany so zásobníkom vody

Vzhľadom na to, že vianočný stromček budete mať doma postavený až niekoľko týždňov, je vhodné si zaobstarať taký stojan, ktorý má zásobník vody. Zvyčajne sa v tomto prípade jedná práve o moderné keramické či plastové výrobky.

Do zásobníka stačí naliať vodu tak, aby do nej bol namočený kmeň stromu. Ten pred usadením do stojana ľahko zrežete. Bude potom môcť lepšie sať vodu.

Mimochodom, taký stredne veľký smrek či borovica môže za pár týždňov, kedy ich máte doma ako vianočnú výzdobu, spotrebovať pokojne aj niekoľko litrov vody. Výhodou je, že potom neopadajú a vydržia tak oveľa dlhšie.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button