Úvod / Domácnosť / Ako určiť cenu nehnuteľnosti, ktorú predávate

Ako určiť cenu nehnuteľnosti, ktorú predávate

ako určiť cenu nehnuteľnostiAk práve predávate nehnuteľnosť a premýšľate, za akú cenu ju predať, potom je tento článok určený práve vám. S predajom nehnuteľnosti sú totiž spojené nielen práva, ale tiež povinnosti. Aké presne? A ako ich zohľadniť pri stanovení ceny, za ktorú nehnuteľnosť predáte? Prečítajte si nasledujúci článok, ktorý by vám mal pomôcť. Ako určiť cenu nehnuteľnosti, ktorú predávate

Určovanie ceny nehnuteľnosti

Ako vlastník nehnuteľnosti si môžete určiť ľubovoľnú cenu, za ktorú nehnuteľnosť predáte. Môžete ju predať za niekoľko tisíc a aj za niekoľko desiatok tisíc a až miliónov. Žiadny právny predpis vám neprikazuje, za akú cenu musíte či nesmiete nehnuteľnosť predať. Ak nehnuteľnosť predávate prostredníctvom realitnej kancelárie a realitný maklér vás núti cenu znížiť, môžete, ale nemusíte poslúchnuť.

Možno sa vám snaží pomôcť (stanovili ste príliš vysokú cenu, ktorá urobila nehnuteľnosť na súčasné pomery nepredajnou), ale možno chce mať uľahčenú prácu (lacnejšiu nehnuteľnosť predá ľahšie a rýchlejšie a tak dostane províziu).

Cena nehnuteľnosti a trhová cena

určovanie ceny za nehnuteľnosťZvyčajne máte vy sami záujem na tom, nech sa nehnuteľnosť predá za takú cenu, za ktorú sa predávajú podobné nehnuteľnosti. Ale aká je vlastne trhová cena vašej nehnuteľnosti? Ak nemáte predstavu, pozrite si ponuku realitných kancelárií, súkromnej inzercie atď. Proste choďte s davom.

Vždy si ale pamätajte, že nie je nehnuteľnosť ako nehnuteľnosť. Môžu existovať dve rovnaké chaty, jedna sa predáva za 50 tisíc, druhá za 10 tisíc. Čím je odôvodnený taký rozdiel? Napríklad aj tým, že kým jedna chata stojí na vlastnom pozemku, druhá na pozemku mesta.

Ocenenie nehnuteľnosti od znalca

Ako s tým všetkým súvisí cena, ktorou vašu nehnuteľnosť ocenil znalec? Keď predávate nehnuteľnosť, musíte si nechať urobiť znalecký posudok. Prečo? Minimálne pre potreby finančného úradu (konkrétne na zaplatenie dane z prevodu nehnuteľnosti). Znalec vo svojom posudku stanoví výšku ceny nehnuteľnosti. Touto cenou sa môžete nechať inšpirovať pri stanovení predajnej ceny, v žiadnom prípade sa ňou nemusíte riadiť. Trhová cena navyše býva zvyčajne vyššia ako tá, ktorú stanoví znalec.

Môže sa cena nehnuteľnosti meniť?

Predstavte si, že podáte inzerát, v ktorom ponúknete svoju nehnuteľnosť na predaj za jeden 100 000 eur. Ozve sa vám záujemca, že nehnuteľnosť kúpi. Vy ale zistíte, že ste stanovili príliš nízku cenu, môžete ju ešte zmeniť (zvýšiť)? Áno, môžete. Samotný inzerát vás k ničomu nezaväzuje. Pamätajte si však, že ak začnete cenu zvyšovať, pre kupujúceho sa stanete nedôveryhodný. Aj keby bol ochotný zaplatiť za nehnuteľnosť viac, než ste pôvodne požadovali v inzeráte, pravdepodobne to už neurobí. Čo z toho vyplýva? Radšej na začiatku stanovte (mierne) vyššiu cenu nehnuteľnosti s tým, že ju počas rokovania s kupujúcim znížite. Nie naopak, môžete viac stratiť než získať.

Za ako rýchlo sa nehnuteľnosť predá?

Nehnuteľnosť sa obvykle nepredáva v rozmedzí niekoľkých dní, ale mesiacov alebo dokonca aj rokov. Takže keď sa vám prvý týždeň od zverejnenia ponuky (inzerátu) nikto neozve, nemusíte hneď znižovať kúpnu cenu. Vyčkajte aspoň mesiac.

Nehnuteľnosť (napríklad garáž) sa chystáte predať za tri tisíc eur. Môžete potom celú čiastku len tak minúť, investovať? S predajom nehnuteľnosti vám vzniknú aj náklady, takže s nimi dopredu počítajte, ideálne už pri stanovení ceny. Ako predávajúci ste povinný zaplatiť daň z prevodu nehnuteľnosti (tá predstavuje 3% z dohodnutej ceny, prípadne z ceny stanovenej znalcom, ak je vyššia) a ďalej pravdepodobne vy zaplatíte znalecký posudok.

Platí sa aj za podanie návrhu na vklad do katastra nehnuteľnosti, návrh ale zvyčajne uhradí kupujúci. V kúpnej zmluve si môžete stanoviť, že všetky tieto náklady ponesie kupujúci. Otázka je, či na to pristúpi. Ak navyše daň z prevodu nehnuteľnosti nezaplatí, finančný úrad bude žiadať peniaze od vás, pretože zo zákona ste primárne povinní vy ako predávajúci.

Ako teda odhadnúť správne cenu nehnuteľnosti?

za koľko predať nehnuteľnosťAk je to možné, neponúkajte nehnuteľnosť za príliš vysokú, ale ani nízku cenu. Nikto nebude platiť viac, ako musí, takže v prvom prípade si kupujúci vyberie lacnejšiu nehnuteľnosť. Rodinný dom na okraji veľkého mesta za pätnásť tisíc? Možno si myslíte, že dom predáte ešte dneska, ale možno sa budete diviť. Kupujúci ihneď začne premýšľať, prečo je dom taký lacný. Záplavová zóna, veľmi problémoví susedia, práva tretích osôb k domu, zlý materiál, hroziace vyvlastnenie … Kupujúci sa jednoducho začne zaoberať aj tým, čo by ho inak ani nenapadlo.

Tipy

Cenu vždy stanovte tak, nech neskôr neľutujete. V kríze predáte nehnuteľnosť za podstatne nižšiu cenu ako v čase hospodárskeho rastu.

Ak je nehnuteľnosť zaťažená hypotékou, zvážte refinancovanie hypotéky.

Kupujete nehnuteľnosť? Zaujímajte sa o výhodný úver na bývanie.

Upozornenie

Článok je iba informatívny.

Ako určiť cenu nehnuteľnosti, ktorú predávate
5 (99.13%) 23 hlasov


Mohlo by vás zaujímať

kúpa matracu

Ako vybrať matrac a vankúš?

Posteľ – najobľúbenejšie miesto odpočinku, kde každý trávi približne tretinu svojej existencie. Pohodlné lôžko predstavuje …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *