Domácnosť

Ako opraviť schodisko?

oprava schodiskaSchodisko v poschodovom dome je často vyrobené z dreva. Drevo je považované za veľmi odolný materiál. Ani najkvalitnejšie drevené schodisko nevydrží donekonečna a po nejakom čase potrebuje opraviť. Ako opraviť schodisko?

Po určitej dobe, keď sa po schodisku majitelia prechádzajú, dôjde k vyšúchaniu jednotlivých stupňov. Aby bolo schodisko aj naďalej bezpečné a dalo sa bez problémov používať, je nutné pristúpiť k jeho oprave.

Postup opravy ako opraviť schodisko

1. Oprava menších poškodení

Keď sú určité stupienky schodiska vyšúchané len v menšej miere, nie je nutné ihneď pristupovať k ich kompletnej výmene. Poškodené miesta stačí opraviť tak, že na ne nanesiete epoxidovú živicu.

Pred tým, než bude nános vykonaný, je nutné veľmi dôkladne vyčistiť dané miesta, najlepšie pomocou obyčajnej horúcej vody, prípadne možno použiť tiež sódu. Po vyčistení nechajte schody úplne uschnúť.

Do nanášané živice sa prisypú drevené piliny z rovnakého dreva, z ktorého sú schody vyrobené. Živicu potom necháte zaschnúť, a to po dobu minimálne 24 hodín. Následne pristúpte k vybrúseniu ošetrovaného miesta pomocou skleného papiera. V poslednej fáze povrch pretrite lakom.

2. Oprava stupníc

ako opraviť schodiskoAk sú stupnice dreveného schodiska poškodené príliš, je najlepšie ich rovno vymeniť, pretože prvý spôsob opravy tu už nepomôže. Stupnice sa v tesnej blízkosti schodnice odrežú.

Potom sa priskrutkujú drevené lišty (o veľkosti cca 30×30 centimetrov). Na tieto drevené lišty sa potom upevnia nové stupnice.

Čo budete potrebovať na opravu schodiska:

 • epoxidovú živicu
 • horúca vodu, sódu
 • sklený papier
 • lak
 • drevené piliny
 • drevené lišty
 • nové stupnice na schodisko

Koľko času zaberie opraviť schodisko?

Oprava menšieho poškodenia zaberie celkovo viac ako jeden deň. Je totiž nutné počítať so schnutím živice, čo trvá minimálne 24 hodín.

Samotná doba výmeny starých stupníc je potom otázkou zručnosti, veľkosti schodisko a počtu opravovaných stupníc. Výmena jednej stupnice zaberie cca hodinu času.

Aké budú náklady na opravu schodiska?

Sklený papier pre vybrúsenie schodiska stojí 1 €, v balení je zvyčajne viac kusov. Lak na drevo zaobstaráte v cenových reláciách od 5 € vyššie. Stupnica schodov stojí obvykle okolo 20 € za kus.

Podobné články

4 Comments

 1. Dobry vecer, mate niekto skusenosti so sklenenymi schodmi do domu? Su prakticke? Chceli by sme ich prave preto ze sa asi neposkodia ako drevene.

 2. Dobrý večer,ak vám to pomôže, my sme sa tiež práve kedysi rozhodovali pre sklenené schody, ale nakoniec sme to trošku pozmenili a dali sme si kombinované- drevené nášlapy a sklo okolo. Vyzerá to lepšie a aj mám lepší pocit, keď stúpam na drevo ako na sklo ;). Tak snáď dobre vyberiete.

 3. Dobry den, p. Jozef. Dakujem za odpoved, aj nad takou variantou sme premyslali, ale viac nas okuzlili „celosklenene“ … No nechame sa este inspirovat, asi mate pravdu ze je to istejsie ked stupate na drevo (asi aj pre deti).

  1. Určite je to istejšie, aspoň ja mám taký pocit, ale záleží na každom človeku, čo preferuje. Na internete nájdete kopu inšpirácií.

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button