Ako zatepliť fasádu?
Vlastníte alebo staviate domček a premýšľate nad tým, ako usporiť čo najviac energie a tým samozrejme aj peňazí? Uvažujete o zateplení fasády? Neváhajte a pustite sa do toho! Zateplením môžete na vykurovaní usporiť 30% – 50%. Ako správne zatepliť fasádu?
Prečo fasádu zatepľovať?
Keď vynecháme veľké úspory energií, prináša zateplenie fasády aj ďalšie výhody a to najmä:
- Nedochádza k zmenšeniu obytného priestoru
- Možno vynechať vonkajšie omietky – môže sa aplikovať priamo na obvodový plášť
- Zvýši sa akumulácia tepla v murive a tým dôjde ku skráteniu vykurovacieho cyklu
- Tepelná pohoda aj v letnom období
- Vylúči sa vďaka tomu vznik trhlín vonkajšieho plášťa
- Zníži sa spotreba palív, čo významne znižuje znečistenie ovzdušia
- Úplné vylúčenie tepelných mostov v miestach nosníkov, stropov a pod.
- Dochádza k odstráneniu príčiny vzniku plesní na vnútorných stenách
- Zateplenou fasádou môžete dať svojmu domu úplne nový architektonický rozmer
Ako zatepliť fasádu svojpomocne?
Stavebné práce počas zatepľovania fasády nie sú úplne jednoduché, ale šikovný domáci majster si s nimi určite poradí. Alebo môžete zvoliť špecializovanú firmu, ktorej ale zaplatíte pomerne vysokú sumu za prácu.
Ďalšou možnosťou je zohnať dobrého remeselníka – murára a pomôcť mu pri práci. Je len na vás, aký zvolíte spôsob, podstatné je, že fasáda bude kvalitne a správne zateplená!
Vlastníte drevostavbu? Aj drevenú fasádu je nutné chrániť. Pozrite sa, ako na to v nasledujúcom článku ako ochrániť drevenú fasádu domu?.
Druhy zateplenia fasády
Zateplenie môžete vykonať prakticky dvoma spôsobmi. Jedná sa o tzv. kontaktné zateplenie fasády, čiže kontaktná fasáda a druhým spôsobom je prevetrávaná fasáda. Tá umožní domu lepšie dýchať a tiež má o niečo lepšiu zvukovú izoláciu.
Z dôvodu jednoduchšieho prevedenia samotného zateplenia je ale častejšie používaná kontaktná fasáda.
Izolantom je tu minerálna vata alebo penový polystyrén, ktorý je napevno prichytený priamo na existujúcu fasádu.
Dnes sa častejšie uprednostňuje fasádny polystyrén pred minerálnou vatou a to predovšetkým kvôli svojej nižšej cene. S polystyrénom je lepšia manipulácia a ľahko sa opracováva. Ako teda na kontaktnú fasádu?
Ako pri zatepľovaní fasády postupovať?
- Podklad pre izolant musí byť suchý a pevný. Zbavte fasádu všetkých nečistôt a mastnoty. Prípadné nesúdržné alebo uvoľnené časti fasády odstráňte.
- Teraz je potrebné vykonať penetračný náter. Penetrácia sa nanáša murárskou štetkou. Penetračný náter je potrebný na spojenie medzi podkladovou a lepiacou vrstvou.
- Nasleduje prípadná demontáž všetkých fasádnych prvkov, ktoré by mohli brániť vykonaniu prác pri zatepľovaní. Jedná sa o hromozvody, rôzne strešné zvody a odvetrávacie mriežky, svetla a ďalšie podobné prvky. Po zateplení možno fasádne prvky navrátiť späť, alebo ich nahradiť napríklad novo oplechovanými.
- Čaká vás montáž zakladacích soklových líšt. Tie je potreba osadiť okolo obvodu domu, všade tam, kde budete lepiť izolant.
- Ďalším krokom je lepenie fasádneho izolantu. Môže sa jednať o dosky polystyrénu v rôzne, vami zvolenej hrúbke, alebo o dosky fasádnej vaty. Tu je ale treba myslieť na väčšiu nasiakavosť lepiacej hmoty. Špeciálne lepidlo naneste na zadnú stranu dosky izolantu a to vo forme terčov, alebo pásov. Tepelný izolant lepíme na fasádu a to vždy od spodu nahor od základných líšt a vo vodorovných radoch na väzbu.
- Dosky je potrebné ukotviť! Použite na to tzv. tanierové hmoždinky s plastovým alebo oceľovým tŕňom. Hmoždinky zabezpečia trvalý prítlak izolačných dosiek na lepidlo. Aplikujte minimálne 4 kusy hmoždiniek na m2. A aká je ďalšia funkcia hmoždiniek? Zamedzia nadvihnutiu voči povrchu podkladu, znižujú šmykové zaťaženie izolantu a posunutiu do strán.
- Úprava rohov, parapetov, podhľadov sa vykonáva pomocou rohových líšt. Použiť možno lišty hliníkové alebo PVC s výstužnou tkaninou. Lišty zaistia pevné spojenie a chránia rohy a ďalšie namáhané miesta pred poškodením.
- Teraz nasleduje prebrúsenie celej plochy do roviny. Vďaka tomu, tak vznikne rovná súvislá plocha.
- Teraz je na rade stierka. Stierku vykonávame vždy smerom zhora nadol a o hrúbke 2 až 5 mm. Táto vrstva zaistí spolupôsobenie vrstvy izolantu, výstužnou tkaninou a povrchovou úpravou novej fasády.
- Perlinka – jedná sa o výstužnú tkaninu, ktorá sa vtlačí do krycej stierkovej hmoty. Perlinka musí byť z oboch strán krytá stierkovou hmotou , dalo by sa povedať, ponorená v stierke. Jednotlivé vrstvy prekladajte, pri napájaní jednotlivých pruhov perlinky dodržujte prekrytie minimálne 10cm.
- A je tu zasa penetrácia. Po dôkladnom vyschnutí stierky a aj perlinky, príde na rad penetrácia – podklad pre omietku.
- Môžete vykonať osadenie parapetov, oplechovanie, osadenie odvetrávacích mriežok atď.
- Zostáva zatmeliť priestory škáry okolo okien a je takmer hotovo!
Bielu alebo farebnú fasádu?
Konečným krokom je povrchová úprava omietkou. Vyberte taký farebný odtieň, o ktorom už dlho snívate, nemusíte siahnuť opäť po tej bielej!
Váš dom v novom kabátiku bude nielen dobre vyzerať, ale čoskoro sa vám investície vložené do zateplenia, určite vrátia!