Ako rozvíjať rečové schopnosti dieťaťa?

ako rozvíjať rečové schopnosti dieťaťaDieťa sa učí materský jazyk spontánne. Je však dôležité, aby prostredie, v ktorom žije a rozvíja sa, bolo dostatočne podnetné. Každodenná činnosť a štýl života prispieva k rozvíjaniu poznatkov dieťaťa, získavania nových zručnosti a skúsenosti. Podstatné je s dieťaťom komunikovať. Neznamená to, že musíme bez prestania hovoriť, to by nás vyčerpávalo. Všetko je prirodzené, bežné, ale účelné. V tomto článku nájdete niekoľko rád ako rozvíjať rečové schopnosti dieťaťa.

Rečové schopnosti dieťaťa na čo sa zamerať:


Hovorte s dieťaťom ako s veľkým, zdrobnenín používajte len málo

Nešušlajte na nich. Dieťa musí mať vzor správneho vyjadrovania a čistej výslovnosti. Len tak si postupne osvojuje reč. Neznamená to, že ak je dieťa menšie, nemôžeme použiť nejakú tú zdrobneninu slova.

rozvíjanie rečových schopnosti dieťaťae to citovo poňaté a tomu sa nemusíme vyhýbať. Všetko musí byť primerané. Je dobre, keď bude počuť aj druhú verziu toho správneho tvaru.

Každý rodič nemusí byť logopéd

Neznamená to, že keď nie ste odborník na výslovnosť a možno máte drobnú vadu reči, že vaše dieťa je v nevýhode a že nemôžete správne rozvíjať jeho rečové schopnosti. To je omyl. V minulosti tiež neboli žiadne logopedické poradne, za čias našich starých mám a prababičiek a deti mali menej porúch reči, ako v dnešnej dobe. Vysvetlenie je jednoduché, televízia nikdy nenahradí hovorené slovo.


Čítajte deťom rozprávky

Možno namietnete, že máte málo času ale nemusí to byť niekoľkostranový príbeh. Stačí len kúsok, napríklad aj na pokračovanie alebo si vyberte len krátku rozprávku. Účel splní aj kratučká riekanka pred spaním. Pre rozvoj reči je hovorené slovo skutočne najvýznamnejšie.

ako hovoriť s dieťaťomDieťa počuje intonáciu, výslovnosť, napodobňuje artikuláciu reči a tým pádom sa jeho rečové schopnosti veľmi rýchlo zlepšujú.

Sprostredkovaný prejav, televízia, nahrávky sú málo sugestívne, s aspektom hovoreného slova kontrastujú a splývajú.

Tipy


Podnetné prostredie pre deti je materská škola. Zaisťuje všestranný rozvoj, psychický, fyzický, rozumový. Dieťaťu zároveň vyhovuje detská spoločnosť, ktorá je súčasťou prirodzeného prostredia.

Ak chcete rozvíjať nie len rečové schopnosti dieťaťa tak si pozrite aj články:

Pozrite si a využite aktuálne akcie a zľavy v lekárni Dr.Max. Akcie až do výšky -20% alebo 2+1 zadarmo! Prípravky na dezinfekciu rúk. Momentálne prebieha aj súťaž o auto Škoda Scalia.

Mohlo by vás zaujímať

Ako na bezpečné a pohodlné kúpanie bábätka?

Máte doma bábätko a čaká vás prvé kúpanie? Mnoho čerstvých rodičov sa tohto úkonu bojí …

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.