Ako vybrať pre predškolské dieťa knihu?

ako vybrať knihu pre predškolské dieťaKniha je pre deti veľkou inšpiráciou, zdrojom všeobecného poznania, ale aj sprostredkovateľom dosiaľ nepoznaného reálneho života. Kladný vzťah ku knihe môžeme pestovať u dieťaťa už v ranom veku. Prvé detské knižky – leporelá, skladacie knižky, plastické – umývateľné, majú jedno spoločné synonymum. Sú pútavé, farebné a primerane zrozumiteľné danému veku. Akú knižku dieťaťu vybrať, keď ešte nemá vyhranený názor na dianie a na svet? Ako vybrať pre predškolské dieťa správnu knihu?

Kniha pre každého a kniha pre predškolské dieťa


Každé dieťa by malo mať svoju knižku, ku ktorej sa rado vracia, v ktorej listuje, vie o nej rozprávať podľa obrázkov, alebo dokonca vie reprodukovať jednotlivé pasáže, aj keď ešte nevie čítať (ako naučiť dieťa čítať). Nájdite si niekoľkokrát v týždni (aj keď nie denne) chvíľku času a čítajte deťom z knižky aspoň vždy kúsoček textu, alebo si o príbehu nad knižkou rozprávajte.

písmenková kniha pre detiPre najmenšie deti vyberáme leporelá, rôzne skladacie knižky, ktoré majú jednoduchý text, alebo len obrázky. Deti majú rady rýmovačky, veršovanky s jednoduchým rýmom, ktorý ich neomrzí a stále dookola ho opakujú. Rozvíjajú si tak rečový aparát, výslovnosť, artikuláciu, ale aj poznanie všetkého, čo súvisí so životom.


Zvieratká a príroda v obrázkoch

Snáď každé malé dieťa má rado zvieratká a s tým aj súvisiacu prírodu. Vaša voľba bude mať vždy dobrý základ, keď vyberiete dieťaťu knižku o zvieratkách, ak má dieťa konkrétny vzťah k psíkom (ako si vybrať psa), mačičkám, miluje kone, potom máte výber hneď jasný. Ak si myslíte, že vaše dieťa má na konkrétnu tému už knižiek dosť, vyberte námet zo sveta zvieratiek a prírody nejaký iný. Dieťa si tak obohatí a rozvinie ďalší zdroj poznávania.

Rozprávky patria deťom

Pojem rozprávka je synonymom detstva. Nemôže snáď byť nič lepšie a prínosnejšie pre rozumový rozvoj dieťaťa, ako je čítanie alebo rozprávanie rozprávok. Ak sa neorientujete, akú rozprávkovú knižku vášmu dieťaťu by ste mali ponúknuť, siahnite pokojne po klasike. Kto s detí bude opovrhovať rozprávkou O perníkovej chalúpke, O pampušíkovy, O neposlušných kozliatkach, O Červenej čiapočke a mnohých tých ďalších, ktoré sme mali v detstve tiež radi?

Ale dieťaťu sa zavďačíte aj modernou rozprávkou a zvlášť takou, ktorú deti poznajú z médií a televízie.

Poznávať svet


Deti, ktoré dorástli do veku predškolákov, môžu zaujímať knižky so zemepisným námetom. Poznajú už niektoré svetadiely, možno tam boli aj s rodičmi na dovolenke (ako zabaviť deti v aute), tak im také knižky s ochotou vyberte. Obohatí to ich záujem a rozšíri oblasť vedomostí.

Knihy s námetom vesmíru, kutilstva technického zamerania, varenia nájdete v ponuke kníh v zrozumiteľnej forme pre deti tohto veku.

Podporujte a vytvárajte podmienky pre záujem detí o knihy, ktoré sú predpokladom zdravého rozumového rozvoja. Kniha obohatí ich predstavy o reálnom svete, rozvinie duševné vnímanie dieťaťa, zmyselnosť, fantáziu a mnoho ďalšieho pozitívneho.

Pozrite si a využite aktuálne akcie a zľavy v lekárni Dr.Max. Akcie až do výšky -20% alebo 2+1 zadarmo! Prípravky na dezinfekciu rúk. Momentálne prebieha aj súťaž o auto Škoda Scalia.

Mohlo by vás zaujímať

Ako na bezpečné a pohodlné kúpanie bábätka?

Máte doma bábätko a čaká vás prvé kúpanie? Mnoho čerstvých rodičov sa tohto úkonu bojí …

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.