AkoaPreco.com > Ako si vybrať > Ako vybrať vhodnú hračku pre dieťa?

Ako vybrať vhodnú hračku pre dieťa?

ako vybrať vhodnú hračku pre detiPri výbere detských hračiek platí dvojnásobne, že kvantita nemôže nahradiť kvalitu. Hračky preto vyberajte starostlivo tak, aby sa vaše deti mohli učiť hrou. Ako vybrať vhodnú hračku pre dieťa?

Výber vhodných hračiek pre deti


Najmenší novorodenci

Keď je vaše dieťa schopné fixovať očami svoje okolie, je ten pravý čas mu poskytnúť hračky pre deti do 9 mesiacov, na ktoré sa bude rado pozerať. Skúste napríklad kúpiť alebo vyrobiť hrazdičku, ktorú pripevníte nad postieľku a na ktorú zavesíte rôzne hračky.

Môžete kúpiť alebo vyrobiť aj závesné prvky na kočík. Keď bude bábätko väčšie, bude chcieť všetko preskúmať aj hmatom, preto by mali byť hračky pre deti z príjemných materiálov. Mimo drahých hračiek ale rovnako dobre poteší aj farebný nafukovací balónik alebo zaujímavo zložené origami. Hračky obmieňajte, aby sa dieťa nenudilo. Ak chcete kúpiť hraciu deku, uvažujte aj o obstaraní detskej ohrádky.

Rozvíjanie motorických zručností

kreatívna hračka pre dieťaAko náhle deti začnú uchopovať predmety, určite ocenia hrkálky z rôznych materiálov. Keď dieťa vie už aj sedieť, kúpte mu prvú jednoduchú stavebnicu, napríklad kocky alebo krúžky na tyčke. Postupne prejdite k zložitejším stavebniciam. Hračky, ktoré dieťa môžu uviesť do pohybu, alebo tie, ktoré vydávajú zvuky, budú určite tiež sláviť úspech.

Keď už sa dieťa udrží na nohách, môžete ho zabaviť na odražadle, čo je vlastne závesný kruh, v ktorom dieťa môže poskakovať a cvičiť si tak nôžky. Je to dobré riešenie pre živé deti pred tým, než prejdete k prvému odrážajúcemu bicyklu a potom ku trojkolke. Dieťa sa zabaví, a zároveň máte istotu, že si neublíži nárazom do nábytku.


Keď rastú zúbky

Okrem hrkálok sú dnes na trhu dostupné aj hryzátka. Ide o rôznofarebné predmety z mäkkého plastu navlečené na krúžku. Niektoré hryzátka sú naplnené gélom a dajú sa dať vychladiť do chladničky. Môžu uľaviť vášmu dieťatku od bolestí s rastúcimi zúbkami.

Deti od 1 do 3 rokov

Väčšinou už vedia chodiť, behať a ich motorika je veľmi rozvinutá. Okrem stavebníc a jednoduchých puzzle by mali skúšať aj hračky, ktoré im umožnia budovať si vzťah k okoliu a k ľuďom. V tomto období si možno utvoria spomienky na prvého obľúbeného plyšového medveďa alebo bábiku.

prvé kreatívne hračky pre detiOkrem roztomilých hračiek, ku ktorým sa môžu pritúliť, ich môže zaujať napr. detské náradie, detská kuchynka apod. Skúste vyberať hračky tak, aby ste sa mohli hrať spoločne.

V tomto veku už môžete začať s prvými didaktickými hračkami a skladačkami. Hračky ale nemusia byť nijako zložité. Napríklad bubienok alebo detské maňušky niekedy dokážu deti zabaviť celé hodiny. V tomto veku budú deti tiež skúšať, na čo sú rôzne predmety v domácnosti. Zapojte ich do upratovania formou hry, určite vám rady pomôžu.

Bezpečnosť hračiek pre deti


Pri výbere akejkoľvek hračky dbajte predovšetkým na bezpečnosť a overte si, či má tovar európsky certifikát kvality, a či na hračke nie sú časti, ktoré by sa mohli odtrhnúť, a dieťa by ich mohlo prehltnúť. Dávajte pozor aj na ostré hrany.

Mohlo by vás zaujímať

Ako na bezpečné a pohodlné kúpanie bábätka?

Máte doma bábätko a čaká vás prvé kúpanie? Mnoho čerstvých rodičov sa tohto úkonu bojí …

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.