Deti

Ako naučiť dieťa čistiť si zuby?

umývanie zubovDetský zubári sa sťažujú, že úroveň detských zúbkov je katastrofálna. To, že za to môže genetika je síce pekné, ale nie vždy pravdivé. Z veľkej časti za kazmi stojí vysoká konzumácia sladkostí a tiež zlé čistenie zubov. No áno, ale čo robiť, keď deti kefku zrovna nemilujú? V tomto článku naučíme vaše dieťa čistiť si zuby.

Čo budete potrebovať, aby ste dieťa naučili čistiť si zuby

  • trpezlivosť
  • dieťa
  • pasta
  • kefky
  • znalosti
  • básničky

Začíname s čistením zubov od mala

spoločné umývanie zubovVšetko je o zvyku, čím skôr si dieťa navykne tým lepšie. Zoznámte ho s kefkou už v dojčenskom veku, neskôr mu už kefka nebude pripadať ako cudzí predmet.

V obchodoch sú dostupné kefky pre dojčatá alebo návleky na prst. Zúbky je totiž potrebné čistiť už od objavenia prvého zúbka.

Nechajte dieťa, aby si s kefkou hralo a ohrýzali, nebude sa potom následnému čisteniu brániť.

Prvé zúbky

Na prijatie pravidelného čistenia dopomôže taká drobnosť ako farebná kefka či príjemne ochutená pasta.

Čistite zúbky už od prvého zúbka a to pravidelne, ideálne aj v rovnakom čase. Dieťa si v dojčenskom veku rýchlo zvyká a neskôr mu to nepríde neprirodzené.

Spievajte si

Pomôžte si pesničkami, básničkami a rozprávkami. Urobte z čistenia zábavu. Rozprávajte deťom rozprávky o neposlušných červíky, kazoch a podobne.

Skúste čistiť zuby s pomocou tejto básničky:

ako naučiť dieťa čistiť si zubyRezy, rezy,
nech sú zúbky biele ako brezy.
Vpravo, vľavo
Hore aj dole,
Nech sú zúbky biele moje.

Samostatne čistenie zubov od 8 rokov

Väčšiemu dieťaťu kúpte presýpacie hodiny, ktoré mu pomôžu orientovať sa v čase.

Do troch rokov je potrebné, aby ste dieťaťu čistili zuby vy. Od troch rokov postupne pretransformujte starostlivosť na dieťa. Pamätajte však, že aj tak je nutné zúbky kontrolovať, pomáhať a dočisťovať.

Starostlivosť o zuby dieťa zvyčajne samo zvládne od svojich ôsmich rokov, ale táto záležitosť je tiež individuálna. Niektoré menej šikovné deti toho budú schopné až od dvanástich. Prečítajte si aj článok ako si správne čistiť zuby.

Buďte vzorom

Čistiť zuby učte svoje dieťa pred zrkadlom, kedy sa postavíte za neho a ukazujete mu správnou technikou čistenia. Je dôležité, aby si dieťa vštepilo, že sa predné horné zúbky čistia smerom od ďasien dole a spodné opačným smerom.

Bočné strany zubov čistíme krúžkami. Nezabúdajte na plôšky na vnútornej strane zubov. Dôležité je, aby kefka vyčistila aj ten posledný zub v ústach.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Prečítajte si aj
Close
Back to top button