Ako si vybrať

4 tipy, ako vybrať spacák!

ako vybrať spacákChystáte sa pod stan, do hôr alebo napríklad na ryby a potrebujete kvalitný spacák, ktorý vám bude po všetkých stránkach vyhovovať? Každý od svojho spacáku vyžaduje niečo iné, a preto nemožno jednoducho povedať, ktorý spacák je najlepší. Podľa čoho je ale možné spacák vyberať a aké sú tie najdôležitejšie kritériá?

Teplotný komfort

Najprv je potrebné si rozmyslieť, v akom ročnom období budete spacák najviac využívať. Podľa parametrov tepelného komfortu možno spacáky deliť na letné, trojsezónne a zimné.

Európske normy ponúkajú štyri údaje – horná extrémna teplota, horný a dolný limit pre komfort a dolná extrémna teplota. Určite je dobré sa týmito informáciami riadiť, avšak je potrebné mať na pamäti, že našu tepelnú pohodu ovplyvňuje mnoho ďalších faktorov, ako je napríklad miera vyčerpania, otužilosť, telesná stavba alebo poveternostné podmienky.

zimné spacákyHorný extrém uvádza, pri ktorej teplote vám bude v spacáku príliš horúco, limit pre komfort hovorí, pri akej najnižšej teplote sa budete cítiť dobre a váš spánok nebude narušený zimou.

Spodný extrém nemá s dobrým spánkom veľa spoločného, je to údaj, pri akej teplote prežijete v spacáku bez väčšej ujmy na zdraví.

Materiál a izolačné vlastnosti spacáku

Vplyv na teplotné vlastnosti spacáku má predovšetkým to, z akého materiálu je ušitý a čím je vyplnený. Dôležitá je povrchová látka spacáku, ktorá by mala odpudzovať vodu, aby zabránila prenikaniu vlhkosti dovnútra spacáku, ale zároveň musí byť priedušná zvnútra, aby mohlo telo v uzavretom spacáku „dýchať“.

Ako náplň do spacáku sa používa buď pravé husacie či kačacie perie alebo sa jedná o syntetickú náplň. Páperový spacák má výborné izolačné schopnosti, nízku hmotnosť a jednoduché balenie.

Pravé perie sa používa do expedičných spacákov určených do extrémnych podmienok. Nevýhodou páperových spacákov je to, že môžu ľahko navlhnúť, zle sa sušia, sú náročnejšie na údržbu a nekúpite ich práve lacno.

Spací vak plnený syntetickou náplňou je cenovo dostupnejší, veľmi rýchlo schne, ľahko sa udržuje a je hypoalergénny. Je ale ťažší ako páperový, má menšie izolačné schopnosti, ktoré sa ale nezhoršujú navlhnutím.

Tvar spacáku

Na výber máte medzi dvoma typmi, môžete zaobstarať dekový spacák alebo múmiový spací vak.

roušireny spacakDekový spacák býva väčšinou tenší a plne rozopínajúci, hodí sa pre letné použitie na chate či do stanu, pod širákom veľa tepla neudrží.

Oproti tomu múmiový spacák znižuje vďaka svojmu tvaru únik tepla a veľkosť vyhrievaného priestoru a zároveň tento strih zmenšuje objem a váhu spacáku.

Rozšírené múmie sú vhodné pre majiteľov atypických postáv.

Na trhu sú aj pružné múmie, ktoré lepšie obopínajú telo a zmenšujú tak priestor pre vyhrievanie.

Správna veľkosť a dĺžka

Dôležitá je aj správna dĺžka a veľkosť spacáku. Príliš malý spacák neumožní pohodlné natiahnutie celého tela. Človek, ktorému je spacák trochu menší, pri otáčaní z boku na bok otáča celým spacákom a tým môže dochádzať k stlačeniu izolačnej vrstvy, ktorá potom izoluje menej. Naopak, malé telo priveľký spacák „neohreje“ a spáčovi potom neprináša vytúžený komfort.

Spacák by mal byť mierne voľný. Výrobcovia majú v ponuke množstvo veľkostí a navyše aj špeciálne spacáky pre deti, ženy alebo ľudí menšieho vzrastu.

Tu prihliadnite aj na to, aká je stlačiteľnosť spacáku a jeho hmotnosť. Pre niekoho nepodstatný údaj, iný trvá na čo najľahšom spacáku, bohužiaľ niekedy aj na úkor kvality.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button