Návody

Ako nechať oceniť obraz?

Ako nechať oceniť obrazMáte doma obraz a chcete zistiť, akú má cenu? Či už ho chcete predať, alebo to len chcete vedieť, aký doma máte poklad. Ak sa potvrdí, že má váš obraz naozaj cenu, je vhodné si naň nechať vytvoriť aj znalecký posudok. Ten sa vám môže hodiť nielen pri prípadnom predaji obrazu, ale tiež napr. pri poistení majetku. Niekedy je tiež potrebné oceniť obraz v rámci dedičského konania, pre potreby spoločného majetku manželov, pre potreby súdu a pod.

Na koho sa obrátiť ak potrebujete oceniť obraz?

Neviete, kam sa v tomto prípade obrátiť? Môžete si vybrať buď aukčnú sieň, prípadne galériu, alebo môžete o pomoc požiadať znalca výtvarného umenia.

Výhody aukčnej siene

galéria obrazovAk máte záujem obraz v prípade, že sa potvrdí, že je cenný, s veľkou pravdepodobnosťou následne predať, vhodná je rovno návšteva aukčnej siene či galérie, kde môžete tento obraz potom ponúknuť na predaj. Každá aukčná sieň má svojich znalcov, ktorí vám oceniť obraz radi pomôžu.

Ako prvý krok spravidla postačí, ak obraz iba kvalitne nafotíte a fotografie spolu so základnými informáciami pošlete znalcovi.

V druhom kroku si so znalcom dohovoríte schôdzku, pri ktorej už zrejme dôjde na detailnejšie zhodnotenie vášho obrazu.

Možné problémy pri oceňovaní obrazu

obraz na predajProblémom pri zhodnotení obrazu znalcom aukčnej siene alebo galérie môže byť fakt, že títo znalci spravidla ocenia iba tie predmety, ktoré majú záujem prijať do aukcie či komisionálneho predaja alebo majú záujem ich od vás vykúpiť za hotové.

(Ne)predaj obrazu

Ak potrebujete len orientačnú cenu obrazu na súkromné ​​účely a neplánujete jeho predaj, je preto vhodnejšie obrátiť sa na odborníka v oblasti výtvarného umenia, ktorý nie je vo svojej činnosti závislý na aukčnej sieni či galérii.

Dobrý znalec vám oznámi orientačné cenu vášho obrazu bezplatne po zaslaní kvalitných fotografií obrazu na jeho e-mail.

Znalecký posudok na obraz

Ak potrebujete vytvoriť znalecký posudok napr. pre potreby dedičského konania alebo poistenia majetku, znalec vám ho spravidla vytvorí v lehote 1 týždňa až 1 mesiaca od zadania požiadavky na vytvorenie písomného znaleckého posudku.

Táto služba je však už spoplatnená a jej cena sa spravidla odvíja od hodnoty posudzovaného obrazu.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Prečítajte si aj
Close
Back to top button