Práca a vzdelanieFinancie

Ako motivovať zamestnancov?

ako motivovať zamestnancovChcete, aby vaši zamestnanci pracovali s nadšením a s chuťou? Potom ich musíte správne motivovať. Niektorí ľudia si myslia, že stačí riadne finančné ohodnotenie a ľudia budú pracovať dobre a s nadšením, ale tak jednoduché to nie je. Ako teda motivovať zamestnancov?

Zodpovedajúci plat pre zamestnancov

Hlavným prostriedkom odmeňovania zamestnancov je samozrejme plat. Ten by mal dosahovať zodpovedajúcu výšku.

Pokiaľ by bol príliš nízky, zamestnanci nebudú chcieť podávať lepšie výkony. Ale ani vyššie odmeny nemusia fungovať ako prostriedok motivácie.

Nadštandardné odmeny ako je 13. a 14. plat sú niekedy považované za samozrejmosť a zamestnancov nijako navyše nemotivujú.

Ďalšie zamestnanecké benefity

motivácia zamestnancov na pracoviskuK častým benefitom často patria stravné lístky, dovolenka navyše, príspevky na šport a kultúru, životné alebo penzijné pripoistenie.

Ak zamestnanec potrebuje k svojej práci mobilný telefón a notebook, nepovažujte ich za benefity. Benefitom môžu byť v prípade, že ich zamestnanec môže používať aj na súkromné účely.

Podobne to platí so služobným automobilom.

Potreba sebarealizácie v zamestnaní

Motivovať možno aj inak ako finančnými prostriedkami. Každý človek má tiež určitú potrebu sebarealizácie. Veď väčšinu svojho času trávi v práci, preto chce mať možnosť osobného rastu, a byť obklopený príjemným a vhodným pracovným prostredím.

porady a teambuildingové akcieMotivačne preto pôsobí, keď má zamestnanec možnosť ďalšieho vzdelávania (výučba cudzích jazykov, rôzne školenia) a vie, že sa môže posúvať vpred.

Ľudia tiež potrebujú vedieť, že sú užitoční a niekto si ich prácu váži.

Ako šéf majte prehľad o tom, čo vaši ľudia robia a nebojte sa ich pochváliť. Komunikácia medzi vedúcimi a ich podriadenými je veľmi dôležitá. Prečítajte si aj článok ako sa vhodne obliecť na pracovný pohovor.

Vľúdne pracovné prostredie

Dobrá a priateľská atmosféra tiež pomáha k lepším výkonom. K utužovaniu vzťahov na pracovisku sú vhodné rôzne teambuildingové akcie. Zamestnanci tak majú možnosť stretnúť sa aj inak ako v práci a lepšie sa spoznať.

Ako vidíte, peniaze nie sú jediným prostriedkom na motiváciu zamestnancov. Preto sa zamyslite nad tým, čím môžete podporiť výkonnosť a prístup k práci svojich zamestnancov. Možností ako motivovať zamestnancov je veľmi veľa.

Veľmi dobré je keď si o motivácií zamestnancov prečítate aj nejakú odbornejšiu literatúru. Veľmi dobrá je kniha ,,Cukor a bič nefungujú (O motivácií a zapojení zamestnancov),,

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button