Záhrada

Ako odstrániť starý peň zo záhrady? 3 spôsoby likvidácie pňov

starý peňStaré pne v záhrade nepôsobia príliš pekne. Ako je to ale s ich odstránením. Existuje niekoľko osvedčených spôsobov. Niektoré z nich sú prácnejšie, iné zaberú viac času. Ako odstrániť starý peň zo záhrady?

Postup odstránenia pňa

1. Mechanické odstránenie pňa zo záhrady

Najklasickejším, ale zároveň tiež najprácnejším spôsobom, je mechanické odstránenie starého pňa. Jedná sa teda o jeho vykopanie.

Na to potrebujete klasickým krompáč a lopatu. Je potrebné počítať s veľkou fyzickou náročnosťou, bude nutné kopať veľa do hĺbky, a to najmä u veľkých a silných pňov.

2. Chemické odstránenie s využitím liadku

ako odstraniť peň zo záhradyAj tu môžete zvoliť dva spôsoby. Prvým je okysličenie pňa a jeho následné vypálenie, druhým potom použitie chemických zmesí a následné vypálenie.

Pri okysličení pňa sa do neho navŕtajú tri otvory, ktoré budú mať priemer okolo 1,5 centimetra. Hĺbka týchto otvorov by mala byť minimálne 10 cm.

Do každej takto pripravenej diery nasypte liadok draselný (prípadne možno zvoliť aj liadok sodný). Po nasypaní tejto látky otvor uzavrite pomocou zátky.

Nechajte zmes pôsobiť, a to zhruba po dobu trištvrte roka. Potom odstráňte zátku a do otvoru nalejte naftu. Peň zapáľte a nechajte vyhorieť.

3. Chemické odstránenie pňa s využitím zmesi

starý peň v záhradePri druhej variante použite zmes z 9 dielov dvojchrómanu sodného, ​​3 dielov chloridu meďnatého, 2 dielov octanu mangánatého a 2 dielov chloridu mangánatého. Tento pomer zaistí, že zmes bude dostatočne účinná.

Použite rovnaký postup aplikácie ako pri predchádzajúcom spôsobe. Drevo ponechajte tlieť asi tak jeden rok, potom ich zapáľte a nechajte vyhorieť až do koreňov.

Tieto dva postupy sú síce časovo náročné, avšak z fyzického hľadiska veľmi jednoduché.

Čo je potrebné k odstráneniu pňa zo záhrady?

  • krompáč, lopata, koliesko
  • chemická zmes
  • nafta či iná horľavina
  • vŕtačka

Ako dlho odstránenie pňa potrvá?

Pri klasickom spôsobe, kedy peň vykopete, vám bude činnosť trvať maximálne niekoľko hodín. Jedná sa však o pomerne namáhavú prácu, najmä u väčších pňov.

Chemické odstránenie pňa je otázkou až jedného roka. Samotné navŕtanie dier a umiestnenie chemikálií však zaberie maximálne niekoľko desiatok minút. Po zoschnutí kmeňa ho jednoducho zapáľte na nechajte vyhorieť.

Aké budú náklady na odstránenie pňa zo záhrady?

Ceny za chemikálie sa pohybujú maximálne v rádoch stoviek korún. Napríklad chlorid meďnatý, ktorý sa pridáva do jedného z postupov, stojí v 100ml balení cca 5 €.

Štvrťkilové balenie liadku draselného vás vyjde na zhruba 1 €.

Podobné články

3 Comments

  1. Dobry den mala by som dotaz je mozne ze malym bagrom je jednoduche vytiahnyt maly odrezany pen dtromu aj s korenom?????otazka ma niekto s tym skusenok dakujem ked date vediet Iza

    1. my sme malym bagrom vytiahli bez problemov male korene do priemeru 35 cm, nad tento priemer sme si museli pomoct retazovou pilov, odrezat podzemne korene atd…

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button