Chudnutie

Ako si udržať ideálnu hmotnosť?

ako si udržať ideálnu hmotnosťMáte problémy s hmotnosťou? Tento článok vám poradí, ako dosiahnuť ideálnu hmotnosť. Kto sa opakovane snažil schudnúť, potvrdí vám, že najzložitejšie nebolo zhodiť prebytočné kilá, ale štíhlejšiu postavu si udržať. Takzvaný jojo efekt patrí k najväčším strašiakom. Ako sa postarať o to, aby sme si ideálnu hmotnosť zachovali?

Aby ste dosiahli ideálnu hmotnosť budete potrebovať:

  • trpezlivosť
  • základné znalosti o zdravom stravovaní
  • pevnú vôľu
  • osobnú váhu

Motivácia na udržanie ideálnej hmotnosti

dôležité ovocieNajdôležitejšie je mať motiváciu. To je alfa a omega úspechu. Veľa ľudí je svojím víťazstvom úplne očarených. Vidia, že sa im podarilo, čo chceli. Nadobudnú dojem, že keď sa to podarilo raz, zvládnu to aj nabudúce.

Pri pohľade do zrkadla majú radosť, ako vyzerajú. Preto si dovolia z času na čas zhrešiť a dajú si nejakú maškrtu.

Zrazu im nevadí, keď si dajú dobroty, ktoré si počas chudnutia museli odoprieť. „Keď si dám raz za čas niečo nezdravé, nič sa nestane“, hovoria si. To ale samozrejme nie je pravda. Kilá pôjdu pomaly, ale isto zase nahor.

Nie je dobré upadnúť ani do opačného extrému a jesť málo. Telo to berie ako stav núdze a začne si tvoriť tukové rezervy. Toto nie je vôbec správna cesta, ako si udržať ideálnu hmotnosť.

Strava na ideálnu hmotnosť

Strava by mala byť dlhodobo vyvážená a obsahovať v správnom pomere bielkoviny, tuky aj sacharidy. Pri sacharidoch si strážte glykemický index.

Je lepšie konzumovať potraviny, ktoré zasýtia, ale nestrávite ich tak rýchlo. Nežiaduce sú sladkosti, kde okrem cukrov býva aj nadbytok tukov. Rýchlo zaženú hlad, ale rovnako rýchlo ich aj strávime a potrebujeme sa zase niečim zasýtiť.

Nápoje

Ďalším dôležitým pravidlom, ako si udržať ideálnu váhu je vyhýbanie sa sladeným nápojom. Najlepšie je zaháňať smäd počas dňa vodou ochutenou napríklad citrónom alebo pomarančom a mätou.

Všetky sladené nápoje obsahujú veľa cukru, ktorý je pri udržiavaní ideálnej váhy nepotrebný. Keď vyradíte zo svojho života sladené nápoje, ušetríte svoj organizmus denne okolo 10 čajových lyžičiek cukru.

Pohyb a ideálna hmotnosť

cvičenieNie je to len o strave, ale o celkovom životnom štýle. Schudli ste, pretože ste sa denne hýbali? Keď prestanete, začnete priberať, hoci jedálniček zostane rovnaký.

Pri pohybe zapájate svaly, a tým sa zvyšuje váš bazálny metabolizmus. Proste spaľujete viac energie.

Takže aj keď budete ďalej jesť ľahké, nízkokalorické jedlá, ochabnuté svalstvo zmenší svoj objem a spotrebuje menej kalórií.

Spánok

Aj nedostatok spánku mení metabolizmus k horšiemu. Sme unavení, chýba nám energia a máme potrebu doplniť ju jedlom. Práve tak je dôležité strážiť si pitný režim a dopĺňať zásobu tekutín. Niekto si myslí, že je hladný, ale keď sa napije, prejde to.

Nie nadarmo sa hovorí, že hlad je len prezlečený smäd. Najskôr sa vždy napite, ak pociťujete hlad, a ak po nejakom čase ste stále hladní, tak si doprajte nejaké zdravé ľahké jedlo.

Ak chcete udržať svoju hmotnosť, neznamená to len strážiť sa v oblasti stravovania, ale nemeniť ani iné návyky, na ktoré bol organizmus dlhodobo zvyknutý.

Tipy ako si udržať ideálnu hmotnosť

  • Ak sa nemôžete stravovať pravidelne, doprajte si aspoň dostatok ovocia a zeleniny.
  • Majte po ruke nízkokalorickú desiatu napríklad v podobe kaše z ovsených vločiek, ktorá vás zasýti na dostatočne dlhý čas.
  • Strážte si, aby ste mali nielen dostatok pohybu, ale aby ste nehladovali.

Upozornenie

Vždy dodržujte odporúčania lekára týkajúce sa stravovania a pohybových aktivít.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button