Ako si vybraťŠport

Ako vybrať čelovku?

Ako si vybrať správnu čelovku?

ako vybrať čelovkuČelovky sú veľmi užitočnými pomocníkmi vo viacerých situáciách, kedy potrebujeme dodatočné osvetlenie. Pri práci v tmavých podmienkach či za súmraku nám pomôžu udržať si správnu viditeľnosť a bezpečnosť. Pri jazde na bicykli je čelovka nevyhnutná pre zvýšenie viditeľnosti pre ostatných účastníkov cestnej premávky. Tiež sa nám hodí pri práci doma či na záhrade, kedy nemáme ideálny prístup k svetlu. V obchodoch narazíte na veľké množstvo čeloviek, ktoré sa predávajú za veľmi rozdielne ceny. Váhate akú si vybrať? Poradíme vám ako vybrať čelovku…

Na čo sa zamerať pred tým ako si pôjdete vybrať čelovku:

Kvalita čelovky

yate čelovkaČelovku si v prvom rade vyberajte podľa toho, k čomu ju chcete používať a ako často. Pokiaľ chcete čelovku len do stanu alebo na pešiu cestu domov, postačí vám obyčajná lacnejšia čelovka, ktorá osvetlí trasu cca 20 metrov pred vami.

Ak však športujete alebo ste horolezci, ktorí sa v teréne pohybujú napríklad aj v noci, potrebujete vybrať čelovku spoľahlivú a výkonnejšiu.

Výkonnejšie čelovky sú opatrené LED technológiou, sú ľahšie a batérie môžu byť umiestnené externe na tele. S takou čelovkou uvidíte oveľa ďalej.

Svietivosť

Pri vyberaní čelovky sa sústreďte na jej svietivosť. Základná čelovka svieti maximálne 20 metrov, tie vylepšené potom osvietia priestor okolo 40-60 metrov.

Existujú však aj špecializované čelovky, ktoré dokážu svietiť až do vzdialenosti 200 metrov. Pri plánovaní nočných aktívit ako turistika alebo lov je veľmi dôležité mať na pamäti, aký dosah svetla potrebujeme.

Vodeodolnosť

Ak chcete vybrať čelovku na používanie vo vonkajšom prostredí. A preto sa nedá spoliehať na to, že sa neocitnete pod paľbou dažďových kvapiek alebo vo vlhkom priestore, napríklad v jaskyni.

Ak ste rybári, vodáci, lyžiari alebo horolezci, rozhodne sa nezaobídete bez vodeodolnej čelovky. U vodeodolných čeloviek sledujte tzv. stupeň krytia IP, ktoré zjednodušene znamená odolnosť voči vlhkosti a vode, napr. krytie IP x 4 predstavuje odolnosť voči dažďu, čelovka s IP x 7 je odolná aj voči ponoreniu do vody.

Čelovky pre cyklistov

nočná jazdaPre cyklistov je najdôležitejšie kvalitné osvetlenie cesty, ostrosť a periférne videnie. Je dôležité mať dostatočne ostrý zrak a periférne videnie, aby sme si všimli všetky potenciálne nebezpečné situácie na ceste.

Pri výbere čelovky je potrebné brať do úvahy nielen jej svietivosť, ale aj hmotnosť a umiestnenie batérií. Čím svietivejšia a výkonnejšia je čelovka, tým lepšie, pretože budeme viac viditeľný medzi ostatnými účastníkmi cestnej premávky. Avšak tým pádom môže byť čelovka aj ťažšia, čo môže spôsobovať väčšie nepohodlie pri jazde.

Taktiež je dôležité premyslieť umiestnenie batérií, aby sme minimalizovali potenciálne riziko nepohodlia pri jazde. Pre cyklistu je ideálnou voľbou čelovka s batériou umiestnenou za hlavou, ktorá je menej náchylná na pád alebo vypadnutie batérie počas jazdy.

Ak sa rozhodujete pre čelovku, dbajte na jej kvalitu a odporúčania od skúsených cyklistov. Investícia do kvalitného osvetlenia cesty je jednou z najdôležitejších vecí, ktoré môžeme urobiť pre našu bezpečnosť na bicykli. Prečítajte si aj článok ako si vybrať svetlá na bicykel.

Externe batérie a podmienky použivania čelovky

Pri nákupe čelovky si dôkladne zistite, nielen aká je jej odolnosť voči vode, ale aj voči teplotným výkyvom, aby sa vám nestalo, že vám čelovka náhle prestane fungovať. Čelovka by mala fungovať spoľahlivo v extrémne horúcom alebo chladnom prostredí, bez toho, aby sa jej výkon zhoršoval alebo dokonca prestala svietiť úplne.

V opačnom prípade by ste mohli zostať bez svetla v nebezpečných situáciách, čo je nesmierne nepríjemné a potenciálne nebezpečné. Preto je dôležité, aby ste si pred nákupom čelovky dôkladne preštudovali jej vlastnosti a zabezpečili si tak spoľahlivý a kvalitný produkt, ktorý vždy bude fungovať tak, ako má.

Ak máte v pláne používať čelovku aj v zime, je dobré mať typ čelovky s externe umiestnenými batériami (tie sú umiestnené na tele, ktoré ich zahrieva, chráni pred zamrznutím, poškodením a navlhnutím).

Extrémne športy

Je viac než jasné, že pre extrémne športy potrebujete tiež extrémne čelovky, ktoré majú rovnomerný 180 stupňový svetelný kužeľ, poriadnu konštrukciu a sú celkovo robustnejšie aj odolnejšie. S tým ale súvisí aj oveľa vyššia nákupná cena.

Tieto vlastnosti sú nevyhnutné pri aktivitách ako je horolezectvo, jeskyniarstvo alebo freeride lyžovanie, kde je kvalitné osvetlenie životne dôležité pre bezpečnosť a úspech.

Extrémne čelovky sú vyrobené z odolných materiálov, ktoré sú schopné odolávať nárazom, vode a extrémnym teplotám. Tieto funkčné a výkonné čelovky však majú svoju cenu a je potrebné do nich investovať. Pre tých, ktorí sa venujú takýmto extrémnym aktivitám, je však táto investícia rozhodne opodstatnená, pretože kvalitné osvetlenie môže ušetriť životy a zabezpečiť bezpečnosť pri týchto nebezpečných športoch.

Cena čelovky

Pred tým ako si pôjdete vybrať čelovku sa musíte aj rozhodnúť koľko peňazí chcete do čelovky investovať? Tie základné čelovky vás vyjdú len na niekoľko málo eur (tie najlacnejšie cca 10 eur), špeciálne čelovky stoja aj niekoľko sto eur.

Je zbytočné, aby ste za čelovku utrácali horibilné peniaze, ak čelovku používate iba v dobe svojej dovolenky. Ak ju však používate častejšie, zvážte svoju investíciu, ide predsa aj o vašu bezpečnosť.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button