Úvod / Ako si vybrať / Ako vybrať čelovku?

Ako vybrať čelovku?

ako vybrať čelovkuČelovky sú praktickou pomôckou všade tam, kde nie je optimálna viditeľnosť. Používať ju tak môžete v zamestnaní, pri práci doma, na záhrade, pri jazde na bicykli, ale aj pri stanovaní alebo pri nočnej turistike. V obchodoch narazíte na veľké množstvo čeloviek, ktoré sa predávajú za veľmi rozdielne ceny. Váhate akú si vybrať? Poradíme vám ako vybrať čelovku…

Na čo sa zamerať pred tým ako si pôjdete vybrať čelovku:


Kvalita

Čelovku si v prvom rade vyberajte podľa toho, k čomu ju chcete používať a ako často. Pokiaľ chcete čelovku len do stanu alebo na pešiu cestu domov, postačí vám obyčajná lacnejšia čelovka, ktorá osvetlí trasu cca 20 metrov pred vami.

yate čelovkaAk však športujete alebo ste horolezci, ktorí sa v teréne pohybujú napríklad aj v noci, potrebujete vybrať čelovku spoľahlivú a výkonnejšiu. Výkonnejšie čelovky sú opatrené LED technológiou, sú ľahšie a batérie môžu byť umiestnené externe na tele. S takou čelovkou uvidíte oveľa ďalej.

Svietivosť

Pri vyberaní čelovky sa sústreďte na jej svietivosť. Základná čelovka svieti maximálne 20 metrov, tie vylepšené potom osvietia priestor okolo 40-60 metrov, špecializované čelovky dokážu svietiť až do vzdialenosti 200 metrov.

Vodeodolnosť

Ak chcete vybrať čelovku na používanie vo vonkajšom prostredí. A preto sa nedá spoliehať na to, že sa neocitnete pod paľbou dažďových kvapiek alebo vo vlhkom priestore, napríklad v jaskyni.

Ak ste rybári, vodáci, lyžiari alebo horolezci, rozhodne sa nezaobídete bez vodeodolnej čelovky. U vodeodolných čeloviek sledujte tzv. stupeň krytia IP, ktoré zjednodušene znamená odolnosť voči vlhkosti a vode, napr. krytie IP x 4 predstavuje odolnosť voči dažďu, čelovka s IP x 7 je odolná aj voči ponoreniu do vody.

Čelovky pre cyklistov

nočná jazdaPre cyklistov je najdôležitejšie kvalitné osvetlenie cesty, ostrosť a periférne videnie. Čím ďalej uvidíte, tým lepšie. Pri výbere čelovky si všímajte aj jej hmotnosť a umiestnenie batérií.

Externe batérie a podmienky použivania

Pri nákupe čelovky si dôkladne zistite, nielen aká je jej odolnosť voči vode, ale aj voči teplotným výkyvom, aby sa vám nestalo, že vám čelovka náhle prestane fungovať.

Ak máte v pláne používať čelovku aj v zime, je dobré mať typ čelovky s externe umiestnenými batériami (tie sú umiestnené na tele, ktoré ich zahrieva, chráni pred zamrznutím, poškodením a navlhnutím).

Extrémne športy

Je viac než jasné, že pre extrémne športy potrebujete tiež extrémne čelovky, ktoré majú rovnomerný 180 stupňový svetelný kužeľ, poriadnu konštrukciu a sú celkovo robustnejšie aj odolnejšie. S tým ale súvisí aj oveľa vyššia nákupná cena.

Cena


Pred tým ako si pôjdete vybrať čelovku sa musíte aj rozhodnúť koľko peňazí chcete do čelovky investovať? Tie základné čelovky vás vyjdú len na niekoľko málo eur (tie najlacnejšie cca 10 eur), špeciálne čelovky stoja aj niekoľko sto eur. Je zbytočné, aby ste za čelovku utrácali horibilné peniaze, ak čelovku používate iba v dobe svojej dovolenky. Ak ju však používate častejšie, zvážte svoju investíciu, ide predsa aj o vašu bezpečnosť.

Ako vybrať čelovku?
5 (99.23%) 26 hlasov


Mohlo by vás zaujímať

opasky pre pánov

Ako vyberať pánske opasky?

Pánske opasky patria medzi základné módne doplnky, ktoré dokážu dať smer celému nášmu obliekaniu, ale …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *