Záhrada

Ako na jar správne zastrihnúť ker?

Opadavé kry majú tendenciu k prehusteniu, ale je ohrozená aj kvalita kvetu, ak sa pravidelne nezastrihujú. Po jarnom strihaní tieto kríky väčšinou vytvoria statné výhonky, ktoré prinášajú v lete alebo na jeseň kvety. Pokiaľ na jeseň odkvitnuté výhonky skrátite, podstatne znížite riziko ich poškodenia vetrom. Pri zanedbaní tejto starostlivosti môžu kríčky vyzerať nielen nepekne a neupravene, ale tiež môžete vážne ohroziť ich zdravie. Pre rôzne typy kríkov platia rôzne pravidlá strihu. Ako teda na jar správne zastrihnúť ker?

Postup a návod ako na jar správne zastrihnúť ker

Rozmerné kríky

typy ako správne zastrihnúť kerTieto kríky tvoria drevitú základnú kostru. Prvú jar zľahka zrežte hlavný výhon a budúcu jar zostrihajte minuloročné výhonky na polovicu.

V ďalších rokoch je dobré ich v zime alebo skoro na jar zrezať tak, že sa ponechá len jeden až tri páry púčikov po minuloročných výhonkoch.

Zostrihom základných vetiev rozlíšite výškovú štruktúru a podporíte tvorbu kvetov vo všetkých výškových úrovniach. Každý rok potom zostrihneme najstaršie drevo a tým predídete prehusteniu.

Polokry

Niektoré polokry majú tak drevitú bázu, že ich môžeme zarezať hlboko až na 15 až 30 cm vysoký základ kríku. Každoročne je potrebné také kríky skrátiť až na 1 až 2 púčiky.

Kríky kvitnúce v zime alebo skoro na jar

Niektoré kríky kvitnú neskoro v zime alebo skoro na jar na minuloročnom dreve. Takéto kríky zarežte na jar po odkvitnutí. Prvú jar po vysadení skráťte hlavný výhon na polovicu, aby ste vytvorili základnú kostru. Ako náhle odkvitne, tak odrežte každý nasledujúci rok 2 – 3 púčiky od základných výhonkov.

Kry kvitnúce v zime alebo skoro na jar sa hnoja hneď po zrezaní a uprostred jari je dobré rozprestrieť okolo kríka mulč, ktorý by mal zaberať zhruba plochu dosahujúci priemere kríky pred orezaním.

Ako zastrihnúť ker čučoriedky

Rez čučoriedok je nevyhnutný na udržanie sily rastu a produktivity, prípadne i na pomoc pri boji proti chorobám a škodcom, ako aj na udržanie veľkosti a kvality plodov a vytvorenie vhodného habitusu kra z hľadiska zberu.

viete ako na správne zastrihnutie kríkuPri použití mierneho rezu rastlina býva hustá, slabo rastie, má sklon k tvorbe tenkých konárikov a netvorí silné výhonky, ktoré by boli základom pre budúce úrody. Skúsenosť je najlepším radcom ako rezať.

Najlepší termín na rez je od januára do polovice marca, do začiatku pučania.

Rez sa však môže vykonávať kedykoľvek od ukončenia zberu do začiatku pučania.

Sú poznatky, podľa ktorých skorý rez v polovici septembra odďaľuje kvitnutie nasledujúcu jar. Pri reze tesne v predjarí však možno identifikovať a odstrániť poškodené drevo.

Tento termín rezu je vhodnejší lebo neobmedzuje presun zásobných látok z výhonkov do staršieho dreva a koreňov v jesennom období.

Ako zastrihnúť ker hortenzie

Kvety hortenzie budúceho roka sa zakladajú ešte počas bežného roka. Ak teda chcete, aby hortenzie mali v budúcom roku bohaté kvety, nesmiete ich na jeseň alebo skoro na jar ostrihať.

Na jar je treba ostrihať len suché a nežiadúce vetvy. Odkvitnuté kvety hortenzie môžete nechať cez zimu a ostrihnuť ich až na jar.

Prečítajte si aj tieto články:

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button