Úvod / Záhrada / Ako na slimáky?

Ako na slimáky?

ako na slimákySlimáky sú jedným z najväčších postrachov záhradkárov. Nielenže to nie sú pekné zvieratá, ale navyše pôsobujú záhradkárom všade len škody. Ich zákernosť spočíva v tom, že im chutí takmer všetko, čo na záhradke pestujete, ale aj v tom, že je veľmi ťažké ich vyhubiť. Existujú prostriedky na slimáky, ktoré ich môžu vyhubiť, ale žiadnen nie je úplne ideálny. Zhrnieme si tri najbežnejšie možnosti, ako slimáky vyhubiť, a uvedieme zároveň výhody aj nevýhody jednotlivých možností.

Rôzne možnosti ako sa zbaviť slimákov na záhrade


Soľ

Jednou z možností, ako sa zbaviť slimákov, je posoliť miesta, kam najradšej chodia. To spoznáte ľahko podľa toho, kde sú vaše rastliny zničené alebo zožraté. Na také miesto dajte igelit a posoľte ho. Ideálne je takto zabezpečiť hranicu medzi záhonom a trávnatou plochou záhrady. Odtiaľ slimáky najčastejšie útočia.

Ak sa vypravia na vašu záhradku cez posolený igelit, čaká ich jasná smrť. Ráno ich nájdete na igelite rozleptané. Výhodou je, že ich zabijete. Nevýhodou bohužiaľ zostáva, že sa môže nedopatrením (napr. vetrom alebo slimákmi samotnými) soľ dostať aj na záhony, kde by mohla poškodiť rastliny.

Špeciálne prípravky na slimáky

čo na slimáky na záhrade platíJedným z prípravkov, ktorý na slimáky bežne kúpite v drogérii alebo záhradkárskych potrebách, je Vanish. Je to veľmi drahý liek, v čom tkvie jeho hlavná nevýhoda, pretože ho spotrebujete veľmi rýchlo. Sú to akési granule, ktoré opäť rozložíte na strategické miesta na igelit alebo misku.

Výhodou je, že prilákajú slimáky chemickými látkami, ktoré obsahujú, takže ich slimáky nemôžu minúť. Slimáky potom usmrtí, zatiaľ čo pôdu nepoškodí.

Aj keď je to veľmi dobre vyzerajúci prípravok, je finančne nákladný (slimákov je veľké množstvo) a ako s každým chemickým prípravkom by sa nemalo jeho použitie na záhradke preháňať.

Ručný zber

slimáky v záhradeNajistejšie, ale zároveň najmenej príjemnou možnosťou, ako slimáky zlikvidovať, je ručný zber. Dokonca aj záhradkárske encyklopédie odporúčajú túto možnosť ako najlepšiu.

Pretože sa slimáky stravujú prevažne v noci, je dobré vyraziť na “lov slimákov” za tmy s baterkou. Slimákov napichujeme na nejaký drôtik alebo kolík a umiestňujete do nádoby alebo vedra, ktorý potom budete môcť uzavrieť. Po love slimáky posolíte a nádobu uzavrite. Do rána budú mŕtvi.

Varovanie


Zlou správou pre záhradkárov je, že neexistuje prostriedok, ktorý by slimáky plašil, aby do záhradky vôbec nevstupovali. Bohužiaľ existujú len prostriedky na to, ako ich následne zabiť.

Ako na slimáky?
5 (99.2%) 25 hlasov


Mohlo by vás zaujímať

ako sadiť kapustu

Ako pestovať domácu kapustu?

Aj keď kapusta patrí medzi tradičnú slovenskú zeleninu, dorazila k nám zo Stredomoria. Nielenže je …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *