NávodyZdravie a krása

Ako sa starať o kontaktné šošovky a ako kontaktné šošovky nasadiť?

návod ako sa starať o kontaktné šošovkyKontaktné šošovky vynašiel český vedec Otto Wichterle. Dnes sa však kontaktné šošovky tešia obrovskej obľube po celom svete. Starostlivosť o kontaktné šošovky je nenahraditeľná, nevhodná údržba môže spôsobiť zdravotné ťažkosti v podobe infekcií a poškodenia zraku. Ako sa starať o kontaktné šošovky a ako kontaktné šošovky nasadiť? Pri starostlivosti o kontaktné šošovky postupujte podľa nasledujúceho návodu.

Ako sa starať o kontaktné šošovky a čo je potrebné:

  • púzdro
  • roztok

Uterák nie

Predpokladom pre správnu starostlivosť o kontaktné šošovky je dôsledná hygiena rúk. Pred každou manipuláciou s kontaktnými šošovkami si ruky riadne opláchneme a osušíme.

K osušeniu nepoužívame uteráky, ktoré zanechávajú na rukách vlákna. Komplikovalo by nám to nasadzovanie kontaktných šošoviek.

Mechanické čistenie šošoviek

roztokPri vybratí kontaktnej šošovky z oka vykonáme mechanické čistenie. Odstránime teda viditeľné nečistoty – môžu to byť riasy, ktoré spadli na kontaktnú šošovku, alebo drobné nečistoty na povrchu, ktoré sa ku kontaktnej šošovke prilepili, ak nám prípadne spadla na pripravené zrkadlo.

Mechanické čistenie opatrne vykonávame bruškom palca.

Dbáme na to, aby sme kontaktné šošovky neroztrhli. Pre zníženie trenia užijeme roztok na kontaktné šošovky. Ten zakúpime v lekárni alebo v optike. Prečítajte si aj článok ako vyčistiť okuliare.

Dezinfekčný roztok na šošovky

Pripravíme si puzdro na kontaktné šošovky. Puzdro má dve komory – zvyčajne označené L a R – z angličtiny left (ľavá) a right (pravá). To nám slúži pre rozoznanie, na ktoré oko kontaktná šošovka patrí, ak máme na každom oku rozdielne dioptrie.

Do každej komory nalejeme roztok na kontaktné šošovky. Roztok obsahuje látky, ktoré kontaktné šošovky dezinfikujú a zbavujú ich pôvodcov infekcií ako sú baktérie, vírusy či plesne. Preto každé ráno po nasadení šošoviek roztok vylejeme a večer použijeme nový.

Pri kontaktných šošovkách treba byť opatrný

Aplikácia kontaktných šošovky na oko je pre „začiatočníka“ pomerne náročná záležitosť, ktorá vyžaduje predovšetkým trpezlivosť. Veľakrát tento proces trvá aj desiatky minút, než sa nasadenie kontaktných šošoviek na oči podarí.

Pri manipulácii môže dôjsť k poškodeniu, je potrebná opatrnosť. Šošovku vyberieme z puzdra a nasadíme si ju na bruško nášho ukazováka tak, aby vytvorila tvar misky, ktorej dno sa dotýka nášho prsta.

Nasadzovanie šošoviek na oči

kontaktné šošovkyPri aplikácii šošoviek na oči sedíme pri čistom stole a pred zrkadlom. Teraz je potrebné roztvoriť viečka tak, aby nebránila v aplikácii kontaktných šošoviek.

Ja používam tri prsty ruky k stiahnutiu dolného viečka a prstami druhej ruky zdvihnem horné viečko.

Trik na vkladanie šošoviek

Kontaktnú šošovku jemne prichytíme na oko. To bol pre mňa veľký problém do tej doby, než mi ktosi poradil, že je lepšie sa na približujúci sa prst so šošovkou nepozerať a oko zdvihnúť tak, ako by ste chceli „pretočiť oči“.

Šošovku nasadíme na beľmo, ktoré je menej citlivé, a šošovku posunieme smerom nahor. Zavrieme viečka a zo zavretými viečkami vykonáme pár krúživých pohybov oka, čo pomôže kontaktnej šošovke sa usadiť presne tam, kde má.

Ako sa starať o kontaktné šošovky

  • Používame roztok, ktorý nám odporučili v lekárni alebo v optike.
  • Šošovky nikdy neoplachujeme vo vode, vždy používame roztok na kontaktné šošovky.
  • Kontaktné šošovky musia byť v puzdre úplne namočené v roztoku. Časť kontaktnej šošovky, ktorá nie je v roztoku, sa nám vysuší – a šošovku znehodnotí.
  • Nenosíme ich dlhšie, než aká je stanovená ich životnosť. Inak sa vystavujeme nebezpečenstvu poškodenia zraku.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button