Ako si vybrať

Ako vybrať žalúzie, rolety a závesy?

látkové roletyPred ostrým svitom cez okná v domácnosti nás chránia žalúzie, rolety a závesy. Záleží na vás, čomu dávate prednosť, od toho sa potom odvíja aj váš výber. Všetky tieto spôsoby ako zakryť okná dokážu premeniť interiéry na nepoznanie, sú teda aj výrazným dizajnovým doplnkom, ktorý dokresľuje náladu interiéru. Zásadnou otázkou je, čo vlastne do bytu chcete zaobstarať. Ako si správne vybrať žalúzie, rolety alebo len závesy? Pár rád príde určite vhod.

Žalúzie, rolety a závesy správna dĺžka a šírka

Dĺžka je rozhodujúci parameter. Okná si najskôr premerajte a údaje si zapíšte.

Ako vybrať žalúzie

návod ako si vybrať žalúzie závesy a roletyHorizontálne žalúzie sa v mnohých prípadoch montujú medzi okná a zachytávajú slnečný svit. Vertikálne žalúzie vám zase nahradia robenie záclony. Veľmi ľahko si regulujete intenzitu svetla do miestnosti.

Lesklé varianty žalúzií odrážajú viac svetla a v miestnosti vám nebude horúco ani v lete. Vonkajšie žalúzie môžu byť ovládané aj elektropohonom.

Ako vybrať rolety

Opäť máte na výber z vnútorných a vonkajších, tlmia aj hluk zvonku. Podstatným rozdielom od žalúzií je fakt, že sa len rolujú.

Nemožno ich naklápať do rôznych polôh ako práve lamely u žalúzií. Rolety je možné zakomponovať aj zvonku. Obmedzíme tak úbytok tepelných strát.

Ako vybrať závesy

Závesy sú príjemným spestrením okna. Hodia sa aj v kombinácii so žalúziami a roletami. Zaistia dostatočnú tmu na pokojný nerušený spánok.

Farba a vzor roliet a žalúzií

žalúzieRolu vo výbere zohráva aj farba žalúzií alebo vzor roliet. Dnes je k dostatiu veľa farebných prevedení, presne na vaše želanie.

Pracovné prostredie je lepšie voliť v neutrálnych farbách, doma si môžete dovoliť experimentovať. Prečítajte si aj články ako umyť žalúzie a ako vybieliť záclony.

Materiál

Materiál sa riadi priepustnosťou svetla. To posúďte sami, či potrebujete úplné zatemnenie, či len jemné zatienenia. Látkové rolety a závesy prepustia iste viac svetla, než žalúzie. Papier, textílie a bambus sú vhodnými kandidátmi z roletových radov.

Umiestnenie

Žalúzie voľte aj podľa toho, kde ich chcete umiestniť. Iné sa hodia do domácnosti a iné zase do práce. Kým v kuchyni môžete mať pestrú roletu, v práci budú lepším výberom decentnejšie.

Podobné články

1 komentár

  1. My sme si na okná kúpili vonkajšie žalúzie, kúpil som ich od rovnakej značky ako okná, pretože som tej firme už tak nejako dôveroval. Nechali nás teda chvíľu čakať, asi mesiac, ale potom robotníci z vekry vyskákali z auta a za chvíľu mali hotovo. Síce som zo začiatku do toho nechcel ísť, pretože boli docela drahé, ale v lete keď som potreboval zatiahnuť stačilo stlačiť páčku a nemusel som sa ani zdvíhať z gauča.

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button