Domácnosť

Ako čistiť žalúzie?

čistenie žalúziíU žalúzií, ktoré sa nachádzajú na oknách mnohých domácností, nastáva problém pri čistení. Žalúzie sa pomerne veľa zanášajú prachom. Ich čistenie pritom rozhodne nie je tak jednoduchou záležitosťou, ako by sa mohlo na prvý pohľad javiť. Tým, že majú veľké množstvo lamiel, špina a prach sa pri nedôkladnom očistení zotrú len z časti a výsledok potom nie je tak efektívny. Veľakrát sa po ledabolom očistení stane iba to, že sa na žalúziách objavia šmuhy, čo potom nevyzerá práve najestetickejšie. Ako čistiť žalúzie?

Postup ako čistiť žalúzie?

Použitie vlhkej handričky

Najúčinnejším spôsobom ako čistiť žalúzie je použitie vlhkej handričky. Tu je ale nutné počítať s veľkou prácnosťou, pretože bude potrebné starostlivo otierať každú lamelu zvlášť.

Rozhodne nepostupujte tak, že by ste lamely uviedli do zvislej polohy a jednoducho ich pretreli naraz. Takýto postup bude mať značne nedostatočný výsledok.

žalúziePo očistení vlhkou handrou je dobré lamely ihneď zotrieť ešte suchou handričkou, ideálne handričkou z mikrovlákna, ktorá dokáže zotrieť zvyšné nečistoty a prach.

Do vody, v ktorej handričku máčame, možno pridať aj malé množstvo neagresívneho chemického prípravku.

Výhodou handričky z mikrovlákna je že sa spoľahlivo čistí aj za sucha aj za mokra.

Po vyčistení okien vyššie uvedeným spôsobom počítajte ešte s tým, že bude potrebné umyť vnútornú časť okna. Tá sa totiž môže pri čistení lamiel zašpiniť.

Špeciálny nástavec na vysávač

ako čistiť žalúzieAlternatívou môže byť vysatie prachu zo žalúzií pomocou obyčajného vysávača, na ktorý len nasadíte špeciálny nadstavec prachosaj. Ním opatrne prejdete všetky lamely.

Ak pri čistení žalúzií nechcete používať vysávač, tak existuje aj kefa na žaluzie, ktorá vám pomôže s bleskovým vyčistením žalúzií. Čistí dva lemy z oboch strán súčasne a pri čistení s ňou si nezašpiníte ruky ani okno.

Celý nástavec na čistenie môžete prať v práčke.

Ako umyť žalúzie?

Pre detailné vyčistenie žalúzií potom použite postup, kedy ich odmontujete z okien a dôkladne vyčistíte pomocou vody a kefy v kúpeľni. Tu je však na mieste zvýšená opatrnosť, pretože lamely by sa mohli ľahko a trvale poškodiť.

Čo budeme potrebovať pri čistení žalúzií?

  • vlhkú handričku
  • mikro handru
  • vysávač s úzkym nástavcom
  • kefu

Ako dlho čistenie žalúzií potrvá?

Čistenie žalúzií handričkou tak, že umývate postupne každú lamelu zvlášť, je časovo pomerne náročné a môže zabrať pokojne aj celé popoludnie, ak sa rozhodnete čistiť naraz všetky žalúzie v domácnosti.

Aké budú náklady na čistenie žalúzií?

Náklady pri čistení žalúzií svojpomocou sú takmer nulové. 2 kusy handričky z mikrovlákna kúpite za 3€, vodu a trochu saponátu má doma každý, rovnako tak aj vysávač. Špeciálny pomocník na čistenie žalúzí stojí 2€.

V prípade zakúpenia prachosaja je jeho obstarávacia cena cca 33 €.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button