Ako si vybrať

Ako si správne vybrať slnečné okuliare?

správne slnečné okuliareSlnečné okuliare nie sú spojené iba s horúčavou a letom, ako by sa mohlo zdať. Pre optimálnu ochranu zraku je vhodné, aby ste okuliare nosili v celom priebehu roka. Výber tých správnych slnečných okuliarov môže byť ošemetnou záležitosťou, poradíme vám, na čo si dať pozor.

UV filtre okuliarov

Slnečné okuliare sa delia do štyroch kategórií. Kategória 0 a 1 sú odolné iba slnečnému žiareniu, prachu a vetru. Kategória číslo dva je odolná už proti väčšiemu slnečnému žiareniu.

Tretia a štvrtá kategória je veľmi ideálna na hory a k moru, kde je veľmi silné slnečné žiarenie. Pozor však, tento filter nie je vhodný pre vodičov vozidiel.

Každé okuliare musia dobre sedieť, aj tie slnečné

Tvar okuliarov by mal zabraňovať prieniku svetla zozadu. Existujú špeciálne okuliare, ktoré zabraňujú žiareniu aj zospodu.

Okuliare by vás rozhodne nemali tlačiť, padať ani skĺzať z nosa.

Vhodný farebný filter slnečných okuliarov

Nemýľte si farbu skla s filtrami, to je niečo absolútne iné. Tmavá farba skiel vám nemusí zaručiť ochranu pred slnečným žiarením. Pre denné nosenie je asi najvhodnejšie žlté alebo hnedé, prípadne šedé zafarbenie skiel.

Aj keď sú momentálne moderné oranžové, červené alebo fialové, týmto sklám sa však skôr vyhýbajte, nerobia oku príliš dobre.

Bezpečnosť slnečných okuliarov

Kvalita okuliarov a odolnosť proti rozbitiu je veľmi dôležitý faktor. Vhodnejšie sú okuliare so sklami z netrieštivého materiálu. Prečítajte si aj článok ako vyčistiť okuliare.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button