Ako si vybrať

Čistota, funkčnosť, komfort. Ako si vybrať zdravotnícke oblečenie?

Viete, prečo je dôležitý  tvar výstrihu na zdravotníckom oblečení? Počuli ste už o uniforme navrhnutej podľa populárneho seriálu? A v čom nosia zdravotnícki pracovníci svoje nástroje? Prečítajte si tento článok, dozviete sa nielen odpovede na predchádzajúce otázky, ale aj to, čo by ste si mali všímať pri kúpe zdravotníckeho oblečenia. 

Návod ako si vybrať zdravotnícke oblečenie

Zdravotnícke oblečenie dnes už (našťastie) nie je jednotnou uniformou. Ponuka je bohatá, či už ide o strihy, materiály, farby a samozrejme aj ceny. Pokiaľ pracujete v práve v tejto oblasti, vašou jedinou možnosťou teda už nie je biely plášť, vyberať si môžete dokonca aj podľa svojho vlastného módneho vkusu.

Čisté zdravotnícke oblečenie

Čistota nadovšetko

Dôležitosť hygieny a význam toho, prečo by sme mali nosiť čisté oblečenie, snáď nemusíme nijako vysvetľovať. Má to zdravotné a estetické dôvody, no aj etické, a to kvôli ľuďom, s ktorými prichádzame do kontaktu. Ako to súvisí s kúpou odevu?

Vyberte si také kúsky, ktoré vám umožnia jednoduchú údržbu, sú ľahko prateľné aj na vyšších teplotách a sú vyrobené z odolného a udržateľného materiálu, ktorý sa kvôli frekventovanému čisteniu nestráca na svojej kvalite.

Pri výbere zdravotníckeho oblečenia tento faktor má dôležitú funkciu, a to z niekoľkých príčin. Ihneď ako prvú uvedieme tú najviditeľnejšiu: farba. Symbolom zdravotníckych pracovníkov je biele oblečenie. Dnes už okrem snehového odtieňa nie sú žiadnym nezvykom ani iné farby, dokonca aj tmavšie.

Väčšina zdravotníkov ale stále uprednostňuje klasické bledé prevedenie, ale môže to byť aj podmienka niektorých zamestnávateľov.

Škvrny sa zo svetlejšej textílie odstraňujú oveľa ťažšie. Nezabudnite sa teda pozrieť na štítok s informáciami o druhu materiálu a maximálnej odporúčanej teplote pri praní.

Kde kúpiť oblečenie pre zdravotníkov

Nemôžeme zabudnúť ani na to, že pri práci v zdravotníckych zariadeniach „špinavé oblečenie“ má úplne iný význam ako na iných pracoviskách.

Väčšina škvŕn (alebo aj neviditeľnej nečistoty) má biologický pôvod, napríklad krv. Je to ďalší faktor, ktorý podčiarkuje vyššie spomínané dôvody, ako súvisí čistota oblečenia s dôležitosťou vysokej kvality materiálu, ktorý nesklame ani pri každodennom praní.

Praktickosťou proti stresu

Pokiaľ niekto tvrdí, že zdravotnícki pracovníci k plnohodnotnému vykonávaniu svojej práce nepotrebujú veľa vecí, v značnej miere sa mýli. Síce zvyčajne tu nejde o mohutné náradie alebo ťažké nástroje, počas dňa musia mať vždy poruke niekoľko malých predmetov, napríklad kľúče, pero, telefón, prípadne fonendoskop atď.

V rukách ich, samozrejme, nemôžu prenášať z jedného oddelenia na druhé, od jedného pacienta k druhému.

V týchto momentoch bude naozaj záležať na tom, aké máte na sebe oblečenie. Práve preto, veľké a hlboké vrecká by zo zdravotníckeho odevu nemali chýbať. Budete mať všetko poruke, a na obavy z toho, že niečo stratíte, môžete zabudnúť.

Praktickosť ale spočíva aj v strihu. Ak pracujete v zdravotníctve a máte dlhší pracovný čas alebo často prichádzate do kontaktu napríklad s krvou, viete, že za jediný deň sa musíte niekoľkokrát prezliecť.

Tesné oblečenie so zapínaním na zadnej časti by teda určite nebolo praktické. Pri výbere svojho pracovného odevu si preto všímajte aj to, či vám umožní rýchlu a pokojnú výmenu bez stresu (zapínanie, tvar výstrihu, rukávy…).

Komfortné a pekné oblečenie pre zdravotníkov

Pekne aj komfortne

Práca zdravotníkov veru nepatrí do kategórie sedavých zamestnaní. Ich pracovné oblečenie by im teda nemalo brániť v pohybe, zároveň by malo sedieť tak, aby „nepadalo“.

Najlepšie strihy sú tým pádom tie, ktoré sú ležérne a voľnejšie, no nie natoľko, aby ste ich museli neustále naprávať. Pocit komfortu zvyšuje aj to, ak vaša pokožka dokáže dýchať, a preto si vyberte odev zo vzdušného materiálu.

Oblečenie pre zdravotníkov online

S tvrdením, podľa ktorého pri zdravotníckom oblečení trend a štýl nie sú dôležité, nesúhlasíme. Síce odev z nikoho odborníka nerobí, no ľudia, ktorí sa cítia vo svojom oblečení sami sebou a páči sa im to, čo vidia v zrkadle, budú mať väčšiu radosť z pobytu na pracovisku, než tí ich kolegovia, ktorí nie sú so svojimi výzormi stotožnení.

Práve preto sa nám páči kolekcia Grey’s Anatomy od Barco Uniforms v internetovom obchode medical-uniforms.sk. Ide o novú značku inšpirovanú spomínaným seriálom od dlhodobého profi výrobcu, modely sa teda nevyznačujú len výnimočným dizajnom, ale aj vysokou kvalitou.

Zdroj obrázkov: freepik.com

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button