Ako si vybrať

Ako vybrať trampolínu s ochrannou sieťou?

ochranná sieťAk plánujete kúpiť trampolínu s ochrannou sieťou, potom nepodceňujte dôležité kritériá pri jej samotnom výbere. Medzi rozhodujúce faktory pri kúpe trampolíny patrí predovšetkým bezpečnosť, kvalitu použitých materiálov, v samotnom závere potom veľkosť a cenu trampolíny. Nasledujúce riadky vám pomôžu s výberom trampolíny na vašu záhradu.

Cena a bezpečnosť trampolíny s ochrannou sieťou

Pri výbere trampolíny sa neriaďte v prvom rade cenou. Lacnejšie výrobky od nepreverených predajcov vo väčšine prípadov nespĺňajú požadované bezpečnostné kritériá (varovanie časopisu dTest o výskyte nebezpečného modelu trampolíny na slovenskom trhu).

bezpečná trampolínaBezpečné užívanie trampolín závisí na celom množstve rozličných doplnkov a kvalite ich spracovania. Medzi bezpečnostné prvky zaraďujeme kryt pružín na trampolínu, ochrannú sieť trampolíny a do zeme kotviace skrutky.

Kryt pružín by mal byť vyrobený z vysoko kvalitného a odolného materiálu proti vonkajším vplyvom a plesniam.

Mal by mať zodpovedajúcu šírku, aby zakryl pružiny po celej ich šírke (ako optimum sa uvádza šírka 33 cm) a zároveň by mal byť dostatočne vystlané, aby pády na pružiny neboli bolestivé. Kryt pružín by sa pri šantení na trampolíne nemal odkrývať.

Manipulácia s ochrannou sieťou na trampolíne

Ochranná sieť na trampolínu musí byť pevná a odolná. Najvhodnejším riešením je, aby ochranná sieť bola navlečená na tyče ochrannej konštrukcie priamo pomocou rukávov. Tyče ochrannej konštrukcie by mali byť vo vrchnej časti vystlané polystyrénovým krytom.

výber kvalitnej trampolínyĎalej by tyče mali siahať až na zem, nielen do 1/3 dĺžky nosnej konštrukcie trampolíny.

Ochranná sieť trampolíny by mala byť natiahnutá za ochrannými tyčami – zvonku, nie zvnútra a mala by byť ukotvená ku konštrukcii trampolíny po celej dĺžke nosnej konštrukcie (aspoň na troch miestach) pomocou bezpečnostných klipov.

Dôležitá je tiež odolnosť rukávov ochrannej siete voči poveternostným vplyvom, ktoré by mali byť opäť vyrobené z vysoko odolného PVC, nie z lacných náhradných materiálov.

Štandardne sa odporúča pri rozmeroch trampolíny 3,66 m použiť 6 tyčí ochrannej konštrukcie. Sama som zakúpila trampolínu s ochrannou sieťou, ktorá má celkom 8 tyčí ochrannej konštrukcie, vzdialenosť medzi tyčami je tak menšia a bezpečnosť vyššia. Sieť je schopná zadržať väčšie nárazy.

Kotviace skrutky trampolíny do zeme sú ideálne aj v prípade, ak máte strach, že by vám trampolínu s ochrannou sieťou mohol odniesť silný vietor. Špeciálne kotviace skrutky umožňujú fixáciu trampolíny proti silnému vetru.

Kvalita použitých materiálov a ochranné prvky

Z hľadiska stability je dôležité, aby nosná konštrukcia trampolíny bola vyrobená z vysoko odolnej galvanizovanej ocele. Pri výbere sa pozrite na kvalitu prevedenia jednotlivých zvarov.

pružiny na trampolíne a ako vybrať trampolínu s ochrannou sieťouOchranné prvky ako kryt pružín, ochranná sieť a pod. by mali byť vyrobené z vysoko kvalitného PVC odolného predovšetkým voči UV žiareniu.

Zaujímajte sa o gramáž a typ použitého PVC. Je úplne bežnou praxou, že kryt pružín či návleky bezpečnostnej siete počas dvoch sezón zdegradujú natoľko, že ich využitie je naďalej nemožné.

Uvedomte si, že cena príslušenstva nie je nízka. Cena ochrannej siete sa pohybuje okolo 80-100€, kryt pružín od 40€. Dokupovanie príslušenstva k trampolíne vám môže prevádzku trampolíny značne predražiť.

Ako veľkú trampolínu s ochrannou sieťou si vybrať

Trampolíny sa vyrábajú v rôznych veľkostiach. Optimálnu veľkosť predstavujú trampolíny s priemerom 4,3 m. Z vlastnej skúsenosti tento rozmer odporúčam, pretože poskytuje dostatočný priestor pre skákanie viacerých  detí aj dospelých naraz.

ako si správne vybrať trampolínuTrampolíny menších rozmeroch, najmä trampolíny s rozmermi menšími ako 3 m, neposkytujú dostatočný priestor. Zvyšuje sa tak riziko úrazu pri možných kolíziách. U malých trampolín s rozmermi menej ako dva metre nemôžete očakávať klasické skákanie na trampolíne, ale iba mierne poskakovanie.

Tieto malinké trampolíny sú vhodné pre deti max. do dvoch rokov, ale s pribúdajúcim vekom prestane aj takto malé dieťa obmedzený priestor a poskakovanie baviť.

Buďte opatrní, v akých jednotkách je veľkosť trampolíny s ochrannou sieťou uvádzaná. Niekedy môže byť rozmer trampolíny uvedený v stopách, potom je jedna stopa ft = 0,3048 m. Vždy si od výrobcu vyžiadajte presné rozmery. Pamätajte, že rozmery trampolíny zahŕňajú celkový priemer plochy na skákanie. Nezabudnite od tohto údaja odpočítať plochu, ktorú zaberú pružiny a ich kryt. Napr. keď výrobca uvádza veľkosť trampolíny 4,3 m, veľkosť pružín a krytu je 33 cm, veľkosť skákacej plochy je približne 3,97 m.

Je lepšia štvornohá alebo šesťnohá trampolína?

Stabilita je u štvornohých a šesťnohých trampolín rovnaká. Štvornohé trampolíny predsa len majú určitú výhodu, pretože majú rozstup nôh dostatočne široký pre inštaláciu 8 tyčí ochrannej konštrukcie. Môžete teda disponovať ochrannou sieťou, u ktorej je rozstup jedného poľa ochrannej siete cca pol metra.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button