Záhrada

Ako postaviť záhradný krb?

ako na záhradný krbZáhradný krb spestrí náš rodinný alebo spoločenský život. Ak máme na záhrade dostatok priestoru, poďme ho využiť. Našou úlohou bude postaviť jednoduchý a praktický krb. K tomuto účelu sme vytvorili tento návod, vďaka ktorému postaviť záhradný krb na záhrade bude omnoho jednoduchšie.

Kde záhradný krb umiestniť?

ako postaviť záhradný krbUmiestnenie krbu na záhrade bude zohrávať veľkú úlohu v jeho praktickom využití.

Ak chcete seba i susedov ušetriť nadbytočného dymu, potom vyberte miesto, v ktorom zohľadníte smer prevládajúcich vetrov a podmienky vytvorenia závetria. Vyberte pokojné zákutia chránené pergolou, kde nebudete obťažovaní zazerajúcimi susedmi alebo hlukom od cesty.

Záhradný krb je stavba, tak ako je aj krb do domu – a ako taká si vyžaduje okrem vašej zručnosti taktiež pracovný postup, ktoré je rozvrhnutý do niekoľkých fáz.

Na začiatku by ste mali mať k dispozícii nejaký plánik, a povedomie o materiáloch, ktoré k stavbe záhradného krbu použijete.

Nemôžete predsa začať takýto krb stavať bez poriadneho premyslenia, čo použijete, tak ako by ste si vyberali krbové náradie bez uváženia.

Vhodné materiály na záhradný krb:

  • Tepelnoizolačné dosky
  • Šamot – najpoužívanejšou materiál využívaný k stavbe krbu, pretože má vysokú tepelnú ododlnost 1300 ° C
  • Klasické tehly – tie môžeme použiť mimo najviac teplom namáhané časti
  • Kameň – najvhodnejším je pieskovec

Ako záhradný krb začať stavať?

Stavbu začnete tvorbou základov. Zrovnáte terén a vykopete štvorcový alebo obdĺžnikový otvor, ktorý zabetónujete.

Vystužíte kamene alebo použijete oceľové drôty. Na betóne by sa nemalo šetriť. V zime by sa vám mohol krb nahnúť. Otvor by mal byť hlboký, povedzme, okolo 70 cm. Nechajte potom všetko pekne zaschnúť a neponáhľajte sa zbytočne s prácou.

stavba záhradného krbuPre nadzemnú časť krbu si vytvoríte debnenie, ktoré vám pomôže držať tvar budúceho záhradného krbu. Spodná časť krbu vám môže slúžiť na uchovávanie klátov dreva. Ak na to budete myslieť už v tejto fáze, ste na dobrej ceste.

Betónová doska bude vystavená veľkej tiaži, použite drôty a tyče k jej výstuhe, aby odolala akémukoľvek tlaku či ťarche, ktorá na ňu bude pôsobiť.

Pustíte sa do ohniska. Na betónovú dosku vymurujete spodnú časť ohniska. Najvyššie zo šamotových tehál, ktoré vydržia vysoké teploty.

Postavte zo šamotových tehál aj steny krbu, do ktorých vo vhodnej výške zapustíte oceľovú rúrku, ktorá poslúži na grilovanie.

Ako stavbu krbu dokončiť?

Tehly použijete aj na zadnú stenu. Používajte šamotovú maltu. Výška zhruba 70 cm a čo sa týka hĺbky, mala by zodpovedať dvom tretinám šírky. Nezabudnime na rošt, ktorým bude privádzať do krbu vzduch. Na zvyšok krbu môžete použiť klasické tehly.

Začnete stavať komín. K nemu postavíte sopúch z 2-3 milimetrov silného plechu. Môžete opäť zamurovať. Komín zakončíte medenou strieškou. Nezabúdajte pravidelne záhradný krb čistiť.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button