Domácnosť

Ako často vykonávať revízie komína?

ako opraviť komínBlížiaci sa koniec vykurovacej sezóny znamená, že nastáva čas na revíziu komína a prípadné opravy jeho poškodení. Súčasťou starostlivosti o komín je aj jeho vyčistenie. Na koľko vás tieto práce vyjdú a ako často sa vlastne revízia komínov musí vykonávať?

V článku sa dozviete:

  • Prečo vykonávať revíziu komína
  • Ako často revízie komínov vykonávať
  • Aké budú náklady

Prečo vykonávať revíziu komína?

Pravidelná revízia komínov je úplne nevyhnutná. Jedine tak spoľahlivo zabránite tomu, že pri zakúrení v budúcej vykurovacej sezóne nedôjde k horeniu.

horiaci komínPožiare, ktoré vznikajú od nekvalitne vyčistených či zle fungujúcich komínov, ktoré majú zreteľné nedostatky a chyby, sú pomerne časté. Dokazujú to aj dáta hasičov.

Tí v minulom roku zaznamenali takmer 1000 požiarov od komínov, presné číslo je 957 prípadov. Z toho ich celých 177 bolo spôsobené tým, že došlo k vznieteniu usadených sadzí, pretože komíny neboli riadne vyčistené.

Revíziu komínov je dôležité vykonávať nielen kvôli zníženiu rizika vznietenia spalín, ale aj ako preventívne opatrenie, ktoré zabráni otravám oxidom uhoľnatým. Tie sú ďalším rizikom, ktoré hrozí v prípade, že nedôjde k riadnej starostlivosti o komín a jeho jednotlivé časti.

Komín, v ktorom sú usadené spaliny, neťahá tak, ako by mal. Vzniknuté splodiny potom neodchádzajú do vonkajšieho ovzdušia, ale zostávajú priamo v dome.

Ako často revízie komínov vykonávať?

Už od roku 2011 existuje povinnosť vykonávať revízie komínov minimálne jedenkrát ročne.

ako robiť revíziu komínaSamotné čistenie komína by potom malo prebiehať aspoň trikrát ročne, a to vždy profesionálnym kominárom.

Výnimku tvoria situácie, keď doma, na chate či v inom objekte používate spotrebič s výkonom do 50 kW.

V tom prípade totiž možno vykonávať čistenie komína svojpomocne.

 Aké budú náklady na revíziu komína?

Všeobecne samozrejme platí, že čím častejšie si pozvete kominára, ktorý vykoná vyčistenie komína a revíziu, tým menej budú stáť prípadné opravy.

Cena za kontrolu a vyčistenie dymových ciest nie je nijako extrémne vysoká, začína už na cca 20 €.

Ak sa objaví na komíne závažnejšia chyba, budú náklady na jeho opravu logicky nákladnejšie. Záleží na type chyby.

V prípade, že je napríklad nutné vyvložkovanie komína, počítajte s nákladmi okolo 30 € za každý meter. V prípade, že by sa náklady vyšplhali už príliš vysoko, kominár vám pravdepodobne odporučí jeho celkovú opravu, a to napríklad zabudovaním nového nerezového komína.

Nezabudnite tiež na jarnú revíziu strechy a odkvapov.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button