Ako si vybraťElektronika

Ako a podľa čoho vybrať digitálny fotoaparát alebo digitálnu zrkadlovku?

digitálny fotoaparátPre zaznamenávanie dôležitých a radostných okamihov je skvelý nástroj digitálny fotoaparát. Z rozsiahlej ponuky si môžete vybrať takmer čokoľvek. Výber fotoaparátu neradno podceňovať. Digitálne fotoaparáty sú dnes k dostaniu za prijateľné peniaze, napriek tomu sa však nejedná o zanedbateľnú investíciu. Nasledujúce riadky vám poradia, akými zásadami by ste sa mali pri výbere digitálneho fotoaparátu alebo digitálnej zrkadlovky riadiť.

Digitálny fotoaparát

Digitálny fotoaparát je, čo sa týka prevádzkových financií oveľa lacnejšou záležitosťou. Fotografie z digitálneho fotoaparátu sú predovšetkým lacnejšie, pretože ich tlač nie je tak zložitou záležitosťou ako vyvolanie klasickej fotografie. U klasickej fotografie však dosiahnete omnoho kvalitnejšieho a detailnejšieho vykreslenia farieb.

ako vybrať digitálny fotoaparátPred samotným nákupom si ujasnite, na čo chcete fotoaparát predovšetkým využívať a koľko doň chcete investovať. Je cenovo najdostupnejší.

Je malý, prenosný, veľmi skladný a pre klasické fotenie bohato postačujúci. Mnohé vreckové digitálne fotoaparáty dosahujú vysokej kvality za rozumné peniaze.

EVF zrkadlovky sú nepravé digitálne zrkadlovky, ktoré sú cenovo drahšie ako kompaktné klasické fotoaparáty, ale pomerne lacnejšie ako pravé digitálne zrkadlovky. Rozdiel spočíva v zobrazení objektu, ktorý fotíte. U digitálnej zrkadlovky vidíte objekt fotenia v hľadáčiku, len elektronicky (pomalšie zobrazenie a horšia kvalita). EVF zrkadlovky majú viac funkcií ako klasický digitálny fotoaparát, tiež objektív u EVF zrkadloviek býva kvalitnejší.

Pravé digitálne zrkadlovky

Patrí k samotnému vrcholu kvality digitálnych fotoaparátov. Ich obstarávacia cena je však najvyššia, pohybuje sa v rádoch stoviek eur.

V hľadáčiku vidíte úplne reálny objekt fotenia. Digitálna zrkadlovka má kvalitný objektív, širokú škálu funkcií, filtre a pod. Jednoznačne sa jedná o najkvalitnejší typ digitálneho fotoaparátu.

ako na digitálny fotoaparátRozlíšenie je u fotoaparátov veľmi dôležitým pojmom. Jeho jednotkou sú megapixely – Mp, ktoré označujú počet záznamových bodov (v miliónoch). Platí všeobecné pravidlo, že čím väčší počet Mp, tým lepšie. Nie vždy je však počet Mp to najdôležitejšie.

Pre obstaranie kvalitnej fotografie v klasickom formáte 10×13 je postačujúce rozlíšenie iba 2 Mp. Väčšie rozlíšenie 5 Mp a vyššie využijete predovšetkým pri úprave fotografií, ich výrezov a pod.

Dbajte však na to, aby rozlíšenie u vami vybranej kamery bolo doplnené kvalitným softvérovým riešením. Digitálny fotoaparát ukladá zhotovené fotografie na čip. Ten musí spĺňať všetky kritériá pre ukladanie fotografií. Kvalitné typy čipov sú: CCD a CMOS.

Digitálny fotoaparát a potrebné vlastnosti

Zoom je funkcia umožňujúca priblíženie foteného objektu. Jeho hodnota sa udáva v násobkoch. U bežných kompaktných fotoaparátov je postačujúci zoom s piatimi násobným priblížením foteného objektu. Dávajte si pozor najmä na jednu vec, nie je dôležité mať vysokú hodnotu zoomu.

výber digitálneho fotoaparátuJe dôležité, aby ste si fotený objekt reálne približovali, nie, aby ste si objekt zväčšovali pomocou zväčšeného výrezu pôvodnej fotografie – jedná sa o tzv. softvérový zoom.

Rozhodne odporúčame optický stabilizátor než elektronický. Elektronický stabilizátor nie je príliš účinný. Stabilizátor obrazu slúži predovšetkým na fotenie nerozmazaných fotografií pri trasení ruky a pod.

Nepočítajte s tým, že stabilizátor vám pomôže s nafotením kvalitných nerozmazaných fotografií fotených pri pohybe.

Kvalitné stabilizátory majú opäť digitálne zrkadlovky, ktoré sú schopné nerozmazane zachytiť pohyb na fotografiách.

Motivové režimy, displej a iné podrobnosti

Motivová funkcia je režim, kedy fotoaparát spozná, čo práve fotíte, najmä pri akých podmienkach fotíte (prílišné svetlo, šero, tma a pod.)

Väčšinou má displej veľkosť okolo 5 centimetrov. Displej na vašom fotoaparáte by mal byť dostatočne veľký, aby zobrazil fotený objekt. Ďalej si môžete vybrať z celého radu rozšírených funkcií displeja, napríklad silnejšie a intenzívnejšie podsvietenie pre zobrazenie obsahu na slnku.

Digitálny fotoaparát môžete mať poháňaný pomocou batérií alebo akumulátorov, ktoré môžete dobíjať zo siete. Dobíjanie pomocou batérií sa vám predraží nákupom nových monočlánkov. Aj dobíjacie batérie nie sú lacnou záležitosťou, pretože nabíjačku batérií si musíte zakúpiť zvlášť (nie je súčasťou balenia).

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button