Ako si vybraťŠport

Ako vybrať posilňovaciu lavicu?

polohovatelna posilnovacia lavica

Ochabnutosť chrbtových a brušných svalov je najčastejšou príčinou bolesti chrbta. Posilňovacie lavice pomáhajú tieto svaly účinne posilňovať. Samozrejme ak posilňovaciu lavicu vhodne používame. Správny výber posilňovacej lavice našťastie nevyžaduje prílišné disponovanie odbornými znalosťami. Napriek tomu existujú pri výbere posilňovacej lavice základné pravidlá, na ktoré je potrebné pamätať. Posilňovacia lavica je totiž základným vybavením domácej posilňovne, iné nároky majú ženy a iné muži, a podľa toho sa líšia aj ceny.

Posilňovacia lavica – tri základné typy

Rozlišujeme tri základné typy posilňovacích lavíc: na brušné svalstvo, na chrbtové svalstvo a benchpressové posilňovacie lavice.

Pri výbere posilňovacia lavica preto hľadíme na to, ktoré svalové partie tela hodláme posilňovať. Možno zaobstarať aj kombinovanej lavice, najčastejšie potom hovoríme o multifunkčný posilňovací lavicu.

Rozdiely medzi typmi posilňovacích lavíc

V obchodoch s posilňovacími strojmi sa najčastejšie stretnete s bench-pressovou posilňovacou lavicou. Je použiteľná pre väčšinu svalov hornej časti tela, preto je vítaným základom domácej posilňovne.

Na posilňovacie lavice pre brušné a chrbtové svalstvo najčastejšie narazíte v posilňovniach, ich funkčnosť je však obmedzená len na konkrétne svaly.

Polstrovanie a polohovateľnosť na lavici

multifunkcna posilnovacia lavica

Posilňovacia lavice by mala mať pohodlnú polstrovanú dosku, ktorá umožní pohodlne realizovať rôzne cviky na posilňovanie svalstva.

Polohovateľná posilňovacia lavica umožňujúca meniť sklon dosky do rôznych uhlov zvyšuje účinok cvičenia a zapája aj ďalšie svaly.

Nosnosť posilňovacej lavice

Nosnosť posilňovacej lavice je dôležitý aspekt. Ak budete posilňovať svaly s činkami či inou záťažou, treba celkovú hmotnosť pripočítať. Pravidlo platí najmä u mužov, ktorí zvyčajne posilňujú s ťažším závažím.

Ak lavicu bude využívať aj niektorý ďalší člen rodiny, kúpte si takú, ktorá zodpovedá hmotnosti najťažšieho člena a používanej záťaže.

Cena posilňovacej lavice

návod ako vybrať posilňovaciu lavicuŠtandardne je možné posilňovaciu lavicu kúpiť už od 30 eur.

Zvyčajne sa jedná o klasickú šikmú lavicu, ktorá je ideálna pre cvičenie brušných a chrbtových svalov pre začiatočníkov.

Skúsenejším odporúčam do posilňovacej lavice investovať viac, do 190 eur kúpite posilňovaciu lavicu, ktorá poslúži pre precvičovanie šikmých brušných svalov, spodnej časti či, zadku a je tiež výhodná vďaka nízkemu zaťaženiu kolenných väzov.

Tipy ako vybrať posilňovaciu lavicu

Nakupujte posilňovacie lavice len u spoľahlivých predajcov. Nájdite si osvedčených predajcov, ktorí garantujú výhodné ceny, majú dobré dodacie podmienky alebo poskytujú dopravu zdarma.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button