Ako si vybrať

Ako vybrať kolobežku?

športová kolobežka pre dospeléhoNa trhu je dnes množstvo kolobežiek. Môžete si kúpiť kolobežku pre zábavu, relaxáciu alebo zo zdravotných dôvodov. Či už chcete kúpiť kolobežku z akéhokoľvek dôvodu, odporúčame vám, aby ste sa sústredili na jej výber. Prečítajte si návod ako si správne vybrať kolobežku.

Podľa čoho si vybrať kolobežku

V obchode existuje množstvo kolobežiek. Niektoré sú určené pre jazdu v mestách, iné pre turistické jazdy.

Existujú športové kolobežky a kolobežky pre voľný štýl. Podľa týchto parametrov budete na kolobežke ďalej sledovať, z akého materiálu je vyrobená, aké veľké má kolesá, jej celkovú dĺžku, typ bŕzd a podobne.

Nosnosť kolobežky

návod ako vybrať kolobežku pre detiAk už viete, kam budete jazdiť na kolobežke, budete tiež čoskoro vedieť, akú kapacitu potrebujete pre bežný výlet do mesta a koľko zaťaženia je potrebné v teréne.

Nosnosť kolobežky sa nepočíta len podľa vašej váhy, ale tiež podľa prípadného zaťaženia (batohu) a maximálneho zaťaženia, ktoré nastane v prípadoch rôznych skokov (jazda cez výmole, kamene, diery a pod.).

Ak vážite 80 kg, kolobežka s nosnosťou 100 kg postačuje na to, aby ste sa povozili okolo mesta. Prečo? V meste máte možnosť jazdiť po dobre upravených chodníkoch, kde sa môžete ľahko vyhnúť dieram a kameňom. Avšak, ak máte v pláne jazdiť vo voľnej prírode, vezmite si pre istotu kolobežku s nosnosťou až do 150 kg.

Typy kolobežiek

jazda na kolobežke po mesteKolobežky s 12-palcovými kolesami nemusia byť navrhnuté pre deti, ale aj pre dospelých. Ich výhodou je, že môžu ľahko vstúpiť napr. do autobusu.

Ak chcete zažiť naozaj pohodlnú jazdu v meste, vyberte kolobežku s predným 16-palcovým kolesom a zadným 12-palcovým kolesom.

Kolobežka s 20 a 16-palcovými kolesami je príliš veľká na normálnu jazdu po meste, a ak by ste chceli ísť verejnou dopravou, máte smolu. Avšak tento typ kolobežky je perfektný v teréne.

Kolobežky s 26 a 16-palcovými kolesami sú obrovské a ťažké. Sú vhodné pre vysokých a silných ľudí.

Výška riadidiel na kolobežke

Iba v správnej výške bude kolobežka dobre ovládaná. Nebudete mať zlú silu odrazu a nebudete preťažovať chrbát. Ideálna výška riadidiel by mala byť medzi 90-130 cm (u dospelých) a 50 cm v prípade detí. Výška riadidiel by mala byť nastaviteľná.

Dajte si pozor, riadidlá umiestnené príliš vysoko znemožňujú dobré fungovanie kolobežky a môžu spôsobiť zbytočné nehody.

Dobré brzdy a bezpečnosť

Každý by mal mať v ideálnom prípade 3 brzdy – behúň, čeľusť a navijak. Vyberte si kolobežku podľa použitého materiálu. V súčasnosti sa predávajú kolobežky z ocele, hliníka alebo uhlíka. Najbežnejšie a najlacnejšie sú vyrobené z ocele.

Okrem toho je hliník (na brzdách, vidliciach) široko používaný na súčiastkach a riadidlách, takže celá konštrukcia kolobežky je ľahšia. Najlepšie a najdrahšie (zvyčajne športové) kolobežky sú vyrobené väčšinou z hliníka alebo uhlíka. Vedzte, že oceľové kolobežky sú najťažšie.

Trochu ľahšie, ale drahšie sú hliníkové kolobežky. Najvyššiu kvalitu predstavuje uhlíková kolobežka, ktorá je však aj najdrahšia. Hmotnosť kolobežiek sa mení v závislosti od veľkosti kolies a použitých materiálov.

Mohlo by vás zaujímať aj:

Cena kolobežky

Dôležitým prvkom nakupovania je, koľko peňazí chcete investovať do kolobežky. Najlacnejšie kolobežky stoja niekoľko stoviek eur. Najdrahšie (profesionálne) môžu stáť až niekoľko tisíc eur.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button