Ako si vybraťŠkola

Ako vybrať školský ruksak?

rôzne druhy školských ruksakovUž čoskoro to vypukne! Ani sme sa nenazdali a dva mesiace prázdnin ubehli ako voda, a pred nami je ďalší školský rok. Niekoho čaká premiéra a niekto už je oťukaný školákom. Nech je to s vami tak či onak, ani jeden školák sa aspoň u nás nezaobíde bez školskej tašky. Viete, ako vybrať ten správny školský ruksak, čo by mal mať a čo naopak mať nemusí? Ak si neviete rady, tak ste na správnej adrese. Pokúsime sa vám pomôcť s jeho výberom.

Čo treba ak chcete správne vybrať školský ruksak:

  • dieťa
  • predajňu
  • tento článok

Ako by mal vyzerať správny ruksak pre deti?

správny výber školského ruksakuV prvom rade je dôležité, aby mal anatomickú konštrukciu, dostatočne široké polstrované popruhy na ramená (a to aspoň 4 cm široké), nebol príliš veľký, ťažký, vo vnútri mal slušný organizačný systém a nechýbali mu ani bezpečnostné prvky.

Nesmiete samozrejme zabudnúť tiež na dizajn, ktorý pôsobí na dieťa motivačne.

Veľkosť školského ruksaku

Veľkosť ruksaku by mala byť primeraná veku a veľkosti dieťaťa. Váha by mala byť čo najnižšia.

Všeobecne sa udáva, že maximálna váha prázdneho ruksaku by pre dieťa na I. stupni nemala presiahnuť 1200g a na II. stupni 1400g. Naplnený ruksak by nemal presiahnuť 20% váhy dieťaťa.

Tvar ruksaku

Školský ruksak by mal mať pevný, anatomicky tvarovaný chrbát s poťahom z priedušnej sieťoviny, ktorá dovolí vzduchu cirkulovať, čím zamedzí prepoteniu odevu.

Vnútro ruksaku

Vnútro ruksaku by malo obsahovať dostatočné množstvo priehradok a vreciek pre lepšiu organizáciu. Čím je dieťa menšie, tým je pre dieťa potom ľahšie udržiavať v ruksaku poriadok a tiež všetko ľahšie nájde.

Niektoré lepšie ruksaky obsahujú termovrecko, puzdro na pitie, karabínu na kľúč, obal na mobil, či MP3 atď.

Bezpečnostné prvky

Nezabúdajte ani na bezpečnosť svojho dieťaťa. Každý správny školský ruksak by mal mať po všetkých stranách fluorescenčné prvky, ktoré zvyšujú viditeľnosť vášho dieťaťa. V tomto prípade čím viac, tým lepšie. Fluorescenčné prvky sú zvyčajne žltej, zelenej, či oranžovej farby.

Dizajn školskeho ruksaku

ako správne vybrať školský ruksakDizajn ruksaku vyberajte podľa toho, čo má vaše dieťa rado, či už ide o hrdinu, či o farby. Pri výbere však majte na pamäti, že ruksak dieťaťu nebude slúžiť iba jeden rok! Za rok dieťa môže z ružových „barbín“ či vláčikov vyrásť a môže začať odmietať ruksak nosiť.

Preto je vždy lepšie, keď ide o nadčasový dizajn, pokojne aj neutrálny a vybraný v daných farbách.

Prípadne vyberte skupinu ruksakov, ktoré zodpovedajú všetkým vyššie uvedeným požiadavkám a nechajte svoje dieťa vybrať. Tento krok môže pôsobiť pozitívne na jeho sebavedomie.

Ako správne nosiť školský ruksak?

Nie je dôležité len, ako ruksak vyzerá a aký je, ale dôležité je, aby ho tiež vaše dieťa nosilo tak, ako by malo. Je dôležité, aby dieťa nosilo ruksak na oboch ramenách, aby so sebou nenosilo zbytočne veľa vecí a naučilo sa obsah ruksaku obmieňať v závislosti od daného rozvrhu.

Dbajte na to, aby obsah ruksaku bol rozmiestnený rovnomerne na pravej aj ľavej strane.

Ak je potrebné, aby malo dieťa do školy viac vecí a ruksak je už ťažký, je vždy lepšie, keď si tašku odľahčí a pitie či knihy si vezme radšej do ruky.

Varovanie

Vysvetlite dieťaťu, že sa nemá báť sa vám zveriť, že ho bolí chrbát. Bolesť chrbta by ste totiž rozhodne nemali ignorovať! Vyriešiť tieto problémy môžu mnohokrát posilňujúce cviky na chrbát, ale niekedy je potrebná odborná pomoc, ktorá nájde adekvátne riešenie.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button