Úvod / Ako si vybrať / Ako správne nakupovať hračky pre deti?

Ako správne nakupovať hračky pre deti?

hračky pre detiNakupovať hračky pre deti je veda. Detské hračky musia byť bezpečné, interaktívne, kreatívne, zábavné a vhodné záujmu dieťaťa i veku. Aj keď rodičia pri nakupovaní hračiek často dávajú prednosť módnym výstrelkom, uvažovať by mali nad klasikou, ktorou sú napríklad stavebnice alebo spoločenské hry. Rozvíjajú fantáziu a umožňujú tráviť čas spolu s rodičmi a súrodencami.

Ak chcete vybrať správne hračky pre vaše deti tak si ich všímajte


Vhodným spôsobom, ako vybrať dieťaťu vhodnú hračku, je sledovať, s čím sa rado dieťa hrá, čo najradšej sleduje v televízii, akú knižku si prezerá najradšej a pod.

Vyberajte podľa veku

Vyberajte hračky úmerné veku dieťaťa. Deti sú zvedavé, hračky im pomáhajú rozvíjať fantáziu, rozpoznávať farby, cvičiť uchopovanie vecí alebo zlepšovať pamäť. Je preto dôležité, aby hračka nebola pre dieťa náročná.

Pre bábätká sú vhodné hrkálky, hryzátka a farebné kolotoče nad postieľkou. Batoľatám aj starším deťom môžete kúpiť plyšovú hračku do postele, deti predškolského a školského veku poteší stavebnica, kreatívne hračky aj rôzne ľahšie hlavolamy.

Bezpečné hračky pre deti

Pri výbere hračky sledujte štítkami a označenie certifikácie výrobku. Tá je označená skratkou CE. Toto označenie nie je značkou kvality, len znamená, že výrobok spĺňa európske normy bezpečnosti.

Ďalej na hračke vyhľadajte popis, ktorý bližšie identifikuje, či ide o hračku vhodnú pre deti do jedného roka, alebo nevhodnú do troch rokov veku. Na hračke ale môžete nájsť aj iné označenie, akým je tzv. bezpečná hračka, čo je označenie, ktoré spĺňa všetky prešetrovania a testy bezpečnosti hračiek. Ide teda o hračku s certifikátom, ktorá je opakovane testovaná a kontrolovaná.

Treba si dávať pozor na nebezpečné a škodlivé hračky pre deti

Pri nákupe hračky pre deti sa zaujímajte, z čoho je detská hračka vyrobená a z akých častí sa skladá. Lacné hračky vyrobené v Číne môžu obsahovať chemické látky škodiace zdraviu dieťaťa. Tenký plast toho príliš veľa nevydrží, vystreľovacie hračky sú nebezpečné, malé guľôčky a dieliky môže dieťa do troch rokov vdýchnuť a prehltnúť.

stavebnicaNebezpečné sú aj plyšové hračky a hračky, ktoré majú vlasy. Hračky sú to krásne a interaktívne, ale nikdy neviete, čo vám taký trojročný nezbedník s tou hračkou urobí. Plyš teda nesmie púšťať chlpy a vnútri hračky by nemala byť guľôčková výplň.

Pokiaľ ide o alergické dieťa, plyšové hračky nie sú príliš vhodné. Vyberajte také hračky, ktoré budete môcť bez obáv často prať.

Tipy, aké hračky pre deti kúpiť podľa veku:

Dojčatá vo veku 0 – 6 mesiacov – hrkálky, hryzátka, gumové hračky, kolotoče, deky s hrazdou a podobe. Sú to hračky, ktoré rozvíjajú všetky zmysly, trénujú oči a podporujú rozvoj pohybu.

Deti do jedného roka – leporela s povrchovou úpravou, pohyblivé hračky, loptičky, mäkké kocky a hračky do vody.

autáPre batoľatá (vo veku jeden až tri roky) sú najlepšie svietiace a zvukové hračky. Ďalej rôzne skladačky, tégliky a krúžky na skladanie na seba. Deti majú radi aj hračky, ktoré vedia nahrať ich hlas. • U predškolákov už je nutné brať do úvahy, či ide o chlapcov alebo dievčatá. V tejto dobe deti radi napodobňujú a zaujímajú sa o rôzne profesie. A preto sú tu aktuálne rôzne autíčka, náradie, stavebnice, bábiky, upratovacie náčinie, poklady, poštárske sady a podobne. Dobré sú ako hračky pre deti rôzne hudobné nástroje – bubienky, paličky, xylofón, činely, flauta atď. Zaujímavou hračkou je aj ďalekohľad alebo lupa. Hračky vyberajte podľa toho, čo majú radi a aké veci preferujú (vláčiky, lietadlá, mašinka Tomáš a pod.)

Pre školákov je už nutné vyberať podľa koníčka a podľa toho, čo by sa im mohlo hodiť v rozvoji ich talentu alebo naopak deficitu. Veľmi oceňované hračky pre deti sú preto rôzne športové potreby, knihy, CD, PC hry, stavebnice, logické hry, hlavolamy, diabolo a podobne.

Varovanie


Hračky so zvukmi deti doslova milujú, ale aj tu sú pravidlá. Zvuk by nemal byť nepríjemný, Urevaný a hlasný. Chemické zostavy a im podobné zostavy nie sú vhodné pre deti mladšie ako 12 rokov. Hračky by nemali obsahovať žiadne motúziky a retiazky, s ktorými by si dieťa mohlo ublížiť (napríklad uškrtiť). Ak je to možné, odstráňte ich.

Elektronické hračky by mali mať bezpečnostné štítky. Miesto, kde sa vkladajú batérie, by malo byť zabezpečené na skrutku a v tom najlepšom prípade by malo byť skryté detskému pohľadu.

Športové hračky musia mať upozornenie, že je potrebné ich používať s bezpečnostnými doplnkami (chrániče, prilba a podobne) a najlepšie aj akými. Hračky do vody by mali byť označené štítkom, do akej hĺbky sú určené. Vždy deťom odstráňte z dosahu všetky obaly z hračiek, aby im nemohli ublížiť.

Ako správne nakupovať hračky pre deti?
5 (100%) 20 hlasov


Mohlo by vás zaujímať

vyber karimatky

Ako si vybrať karimatku?

Je skvelé mať kvalitný spací vak, ale bez dobrej izolácie od zeme vám hrozí nepohodlie …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *