Ako si vybraťDeti

Ako vybrať detský matrac?

ako vybrať detský matracUrčite netreba rodičom zdôrazňovať, že vybrať detský matrac je rozhodnutie, ktoré ovplyvňuje zdravý rast a vývoj dieťaťa. To ale neznamená, že pre jeho kvalitný spánok je nevyhnutné kupovať ten najdrahší matrac do postele. Samozrejme, často sa stáva aj v iných druhoch predaja, že kvalita stúpa s cenou. Pri detských matracoch to však nie je vždy pravda. Je tu omnoho viac faktorov, ktoré môžu ovplyvňovať kvalitu a teda aj samotný detský matrac. Či už ide o veľkosť samotného matraca, spracovanie, materiál, z ktorého je vyrobený, konštrukciu až po priedušnosť či výrobcu, od ktorého je matrac dodávaný. Je tu naozaj vecí na ktoré si treba dať pozor. Ide predsa o vaše dieťa, vašu budúcnosť. Neviete však presne ako vybrať ten správny detský matrac? Poradíme a dáme vám pár tipov na čo si treba dať pozor pri výbere.

Čo je potrebné, ak chcete vybrať detský matrac?

Riadiť sa iba najnižšou cenou detských matracov, je ako stávkovať v lotérii. K výberu matraca zapojte sedliacky rozum, vyhľadajte odborníka a zistite si aspoň všeobecné informácie o druhoch matracov, použitých materiáloch a dopadoch na zdravý vývoj dieťaťa. Určite nechcete, aby vaše dieťa kvôli zlému matracu malo v budúcnosti nejaké zdravotné problémy.

detský matracDbajte na bezpečnosť a vyberte vhodnú veľkosť. Veľkosť matraca musí byť primeraná postieľke – matrac musí pevne zapadnúť do postieľky a medzi rámom postele a matracom by nemali byť očividné medzery.

Kúpiť matrac pre deti o zlej veľkosti môže byť pre vaše dieťa prinajmenšom nepríjemné, bude mávať problémy so spánkom, v horšom prípade je to trochu nebezpečné. Ide naozaj len o malú drobnosť, ktorá vám zaberie pár minút na kontrolu, takže radšej jej venujte nejaký ten čas.

Ako spoznať správnu veľkosť matraca?

Ak dokážete do priestoru medzi postieľkou a detským matracom strčiť dva prsty, potom je matrac malý, a teda nevhodný. Vnútorný priestor detskej postieľky si zapíšte. Budete potom presne vedieť aký matrac chcete, respektíve nechcete a teda nebudete už mať taký problém s výberom toho správneho detského matraca.

Kúpte detský matrac, ktorý je riadne a podrobne označený. Vodítkom môžu byť hlavne certifikáty kvality, ktoré boli danému výrobcovi matracov udelené. Zvýšte opatrnosť u matracov, ktoré boli dovedené z Poľska.

Jednak ide o samotnú kvalitu takýchto matracov (proste vám nevydržia dlho) a jednak nemôžete pri nich očakávať nejaké zaujímavé vlastnosti, skôr naopak. Radšej si priplaťte trochu vyššie ceny ale aspoň budete mať istotu, že ten matrac aj niečo vydrží a nieje vyrobený z druhoradých materiálov.

Ako vybrať správne tvrdý detský matrac?

Vyberte tvrdý až stredne tvrdý matrac. Všeobecne platí, že matrac pre deti by mal byť z tuhej konštrukcie. Nevyhovujúci je mäkký matrac.

Dieťa je vo vývine a pevná opora chrbtice je pre neho dôležitejšia ako inokedy. Preto by ste nemali vyberať príliš mäkké matrace. Ide hlavne o to povestne tvarované „S-ko“ chrbtice, ktoré tak ovplyvňuje detský spánok.

Myslite na zdravý rast dieťaťa

Zabudnite preto na tvarovanie a zónovú konštrukciu matraca. Napr. matrac s ramenovou vystavanou zónou môže byť vhodný pre dospelých, pre deti ale nie.

Pre deti vyberte matrac s celistvou ložnou plochou bez odrezkov. Jednak sa dieťa počas noci pretočí viackrát ako dospelý človek, a jednak dieťa rastie a mäkčené zóny matraca logicky strácajú zmysel.

matrac pre detiZabudnite preto na detské matrace s pamäťovou penou. Možno sa vám to môže zdať zo začiatku ako skvelý nápad, keďže sa takýto detský matrac perfektne prispôsobí chrbtici a telu vášho dieťaťa.

Avšak deti rastú rýchlo a po čase by bol matrac jednak preležatý ale hlavne by už nespĺňal vhodné kritéria pre vaše dieťa, keďže by bolo už väčšie.

Snažte sa preto vyhnúť takýmto matracom a radšej investujte do iných faktorov, ktoré môžu ovplyvňovať detský matrac a jeho kvalitu.

Vyhnite sa chemickému lepeniu matraca

Zvlášť pri výbere matraca pre deti nepodceňujte materiál vnútorného bloku poťahu a aj ich priedušnosť. Dieťa počas noci povrch matraca ožužlává, slintá a pomočuje sa. Odvod vlhkosti a odvetrávanie je dôležité pre hygienu matraca.

Použité materiály by mali byť hypoalergénne, vhodné na citlivú pokožku. Vyhľadávané sú napr. kokosové matrace, molitan vylúčte.

Tipy ako vybrať detský matrac

A praktická rada na záver. Kúpte matrac so snímateľným poťahom a s možnosťou prania v práčke. Nakupujte matrace, postele a nábytok tam, kde tomu skutočne rozumejú. Možno nemáte v blízkosti predajňu matracov, kde sa nachádzajú aj odborníci, ktorí by vám ochotne poradili, avšak ak je tu taká možnosť, snažte sa vyberať práve tam.

Možno ide pre vás aj o finančnú záležitosť a v odborných predajniach počítajú aj s takou možnosťou. Preto si radšej nechajte poradiť, popr. sa môžete spýtať na rôzne otázky na detský matrac a detaily okolo neho.

Užitočným doplnkom je aj chránič matraca

Jedná sa o podložku s bavlneným povrchom a PVC záterom, ktorá chráni matrac pred znečistením tekutinami. Pred výberom detské matrace sa vždy poraďte s odborníkom. Ušetríte tým peniaze a možno aj zdravie dieťaťa. Prečítajte si aj ako vyčistiť matrac.

Ako môžete vidieť, je tu naozaj podstatne viac faktorov ako len výber pekného matraca a farby. Matrac pre deti vyžaduje aj určité znalosti a trochu odbornosti zo strany predajcov. Nieje to len tak vybrať kvalitný detský matrac. Preto si dajte načas, popozerajte čo najviac predajní s detskými matracmi, poraďte sa s odborníkmi, porovnajte všetky vlastnosti vybratých matracov, ceny, či to bude vyhovovať vášmu dieťaťu, či sa matrac pohodlne zmestí do postieľky a pod.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button