Zdravie a krása

Ako na akné? Lepšie jesť a nepodceňovať starostlivosť

akné starostlivosťKaždý pubertiak pozná, ale aj ženy v staršom veku pleť plnú vyrážok. Navyše sa zistilo, že Česi a Slováci trpia na akné trikrát častejšie ako ľudia v západných krajinách. Ako na akné a ako sa raz a navždy akné zbaviť?

Ľudia na Slovensku trpia na akné a najrôznejšie pupienky až trikrát častejšie ako ľudia v západných krajinách. Tento fakt ovplyvňuje samozrejme celý rad faktorov, medzi ktoré môžeme zaradiť typické ovzdušie, životné prostredie a najmä nekvalitné stravovacie návyky.

Akné – zlá strava

Dôkazom môže byť napríklad vietnamská komunita, ktorá na našom území žije. Najmä u mladšej generácie Vietnamcov, ktorí sa už nestravujú ako ich rodičia tradičnými vietnamskými pokrmami, možno totiž problémy s pupienkami a akné novo zaznamenať.

Môže za to z veľkej časti ich stravovanie vo fast foodoch a do istej miery tiež kalorická slovenská kuchyňa. Ani na jedno totiž nie je ich metabolizmus navyknutý.

Akné podceňovaná a nesprávna starostlivosť o pleť

aknéĎalším problémom je to, že ľudia vlastne nepoznajú svoju vlastnú pleť. Nevedia určiť, aký typ pleti majú a nevedia, ako sa o ňu majú správne starať.

Veľmi často sa tak stretávame s prípadmi, kedy ženy používajú predraženú kozmetiku, ktorá je však pre ich typ pleti úplne nevhodná. Miesto kvalitnej starostlivosti ich pleť vysušuje a veľkou mierou sa podieľa na jej začervenaní a urýchlenému prejavov starnutia.

Ženy potom majú vo výsledku pleť v niektorých oblastiach vysušenú, v iných naopak príliš mastnú. Tiež sme už niekoľkokrát zaznamenali situácie, kedy ľudia užívali na odstránenie alebo potlačenie prejavov akné a pupienkov prípravky s obsahom alkoholu či zinku.

Táto kombinácia je však pre citlivú pokožku s akné tiež veľmi nevhodná.

Poraďte sa s odborníkom a obmedzte stres

Ľudia by si mali uvedomiť, že tento spôsob hospodárenia s pleťou má potom za následok paradoxne zvýšenú tvorbu nepríjemných prejavov akné s pridruženými komplikáciami. A ich následné odstránenie je beh na naozaj dlhú trať.

Odporúčali by sme preto, aby ste sa vždy najprv poradili s odborníkom a nechali si pleť skôr dôkladne vyšetriť, ako vloží dôveru a veľa peňazí do neúčinného a nevhodného lieku.

Zároveň by si však mali ľudia uvedomiť, že kozmetika nie je všetko. Dôležitá je tiež celková životospráva. Je známe, že stres, nedostatok spánku a najmä nevyvážená a nepravidelná strava dokážu pleti náchylnej na akné veľmi ublížiť. Ľudia v západných krajinách si tieto zásady už osvojili. Tešíme sa, až dôjde k podobnej adaptácii aj u nás.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button