Úvod / Ako si vybrať / Ako vyberať kapra na kuchynskú úpravu?

Ako vyberať kapra na kuchynskú úpravu?

Ako vyberať kapra pre kuchynskú úpravuAj keď väčšina z nás ide do predajní vyberať kapra len raz ročne na vianočný stôl, dopriať si tradičné kvalitné mäso z kapra so zemiakovým šalátom aj po zvyšok roka nie je neresťou. Práve naopak. Konzumácia rýb je telu prospešná. Podľa odporúčaní odborníkov by sa ryby mali na našom stole objaviť dokonca 2-3x týždenne. Kapor pochádzajúci zo slovenských rybníkov je zárukou kvality. Napriek tomu sa oplatí vyberať kapra s niekým, kto má základné vedomosti o tom, ako by mal zdravý a chutný kapor vyzerať a v akých podmienkach by mal byť predávaný.  Ako si správne vyberať kapra vám poradíme aj my. Čítajte ďalej. 

Podľa čoho si vyberať kapra


Tomuto sa vyhnite

Neberte rybu, ktorá sa v kadi potáca alebo pláva priamo bruchom nahor. Nekupujte kapra z kadí, ktoré sú preplnené a spôsobujú, že kapor môže byť pridusený alebo pomliaždený. Prednosť dajte obchodu alebo predajcom, ktorí umožňujú kaprom väčší priestor k pohybu.

Kapor riečny

kapor v kadi

Je to kvalitnejší kapor, ktorý má menej tuku a nie je toľko cítiť bahnom (respektíve rybím tukom). Spoznáte ho podľa nižšieho chrbta a predĺženejšieho tela.

Šupinatý alebo lysý kapor

Na kvalitu mäsa to nemá žiadny vplyv. U lysého síce nebudete mať prácu s odstraňovaním šupín, zase ale budete musieť dôkladne odstrániť hlien z kože, alebo kapra stiahnuť.

Kvalitné kusy

kapor pre kuchynskú úpravuDobrý kus ryby spoznáte podľa lesklého povrchu, pevných šupín a minimá hlienu. Nekupujte rybu s matným povrchom a odretým chrbtom.

Žiabre

Všímajte si kapra jeho žiabier. Žiabre kapra by mali byť ružové až červené, nie hnedé či zašednuté.

Oči kapra

Oči musí mať kapor jasné, priehľadné a vypuklé, nie matné a zapadnuté.

Správna váha

Ideálna váha kapra je okolo dvoch kilogramov, pretože mäso bude mať stredný obsah tuku a bude dobre stráviteľné. Kapor okolo jedného kilogramu má malé kocky a veľké kusy nad tri kilogramy sú príliš tučné a bývajú dosť cítiť bahnom.

Nekupujte ho predčasne

A rada na záver znie, že s nákupom kapra by ste nemali ponáhľať, lebo jeho skladovanie zhoršuje chuť a v horšom prípade sa mäso môže aj pokaziť. Ak budete kupovať kapra na vianočný stôl, najideálnejším variantom by bolo kúpiť kapra na Štedrý deň ráno a po príchode domov ho ihneď spracovať a pripraviť k večernému vyprážaniu.

Tipy ako vyberať kapra


Ak kupujete miesto živej ryby už zabitého kapra v hypermarkete (zvyčajne uskladnený v ľade), spoznať čerstvú rybu môžete niekoľkými spôsobmi. Najprv ku kaprovi privoňajte.

Čerstvá ryba by mala voňať rybacinou, pokiaľ ale ucítite čpavok alebo iný druh zápachu, nechajte si radšej zájsť chuť. Rybu stlačte prstom, ak sa jamka za okamih pružne vyrovná, je to dobré znamenie, že kapor je čerstvý.

Ako vyberať kapra na kuchynskú úpravu?
5 (99.31%) 29 hlasov


Mohlo by vás zaujímať

opasky pre pánov

Ako vyberať pánske opasky?

Pánske opasky patria medzi základné módne doplnky, ktoré dokážu dať smer celému nášmu obliekaniu, ale …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *