Ako si vybrať

Ako správne vybrať koberec?

ako spravné vybrať koberecKaždý sa určite zhodneme na tom, že keď už si chcete správne vybrať koberec, mal by minimálne hriať od nôh. Ďalším kritériom správne vybraného a v domácnosti umiestneného koberca je aj oživenie interiérov, ktoré vďaka novému kobercu dostanú iný rozmer. Poďme sa pozrieť na koberce ako také a výber prispôsobiť konkrétnejším predstavám.

Čo je potrebné vedieť pred tým ako si pôjdete vybrať koberec

Rozmery kobercov

Pred nákupom koberca si ujasnite, koľko plochy by mal koberec z miestnosti pokrývať. Ak teda potrebujete len dekoračný koberec pod konferenčný stolík, je to niečo celkom iné ako výber obrovského koberca do obývacej izby. Zmerajte si plochu, kam potrebujete koberec umiestniť.

Farba a vzor

správne vyberanie kobercaFarba a vzor koberca ovplyvňujú aj náladu a vzhľad celého interiéru. Ak potrebujete priestor opticky zväčšiť, vyberajte si koberec vo svetlejších farbách. Tmavšie farby a vzory priestor zase zmenšujú.

Záleží na vás, či chcete miestnosti dať chladnejší alebo teplejší nádych.

Pokiaľ zháňate celoplošný koberec, je dobré vyberať podľa stupňa jeho zaťaženia. Existujú aj špeciálne krytiny pre vyššiu záťaž. Životnosť koberca je daná aj tým, aký je pomer množstva vlákien k výške vlasu koberca.

Materiál koberca

Materiálov, ktoré sa používajú na výrobu kobercov, je hneď niekoľko. Prírodné koberce sú príjemné na dotyk, sú jemné a hebké.

Druh vlákna

správne vybrať koberecPrírodné vlákno – kokosové vlákno, sisal alebo bavlna. Umelé materiály – polyamid, polypropylén, polyakryl, nylon, ai.,

Každý materiál má iné účely a použitia. Záleží na vás pre aký variant koberca sa rozhodnete. Niektoré sú svojimi vlastnosťami vhodnejšie do obývacích izieb, iné do detských izieb a iné zasa do kancelárie, kde máte napríklad stoličku s kolieskami.

Pre útulnosť doma je vhodnejší koberec z prírodného materiálu, do kancelárie sa zas hodí skôr umelý koberec…

Hustota vlákna

Čím hustejšie vlákna a vo väčšom počte, tým dlhšia trvanlivosť. Koberec je tak odolnejší proti odretiu.

Alergici a koberce

Pre alergikov sú vhodné koberce, ktoré zabránia poletovaniu prachových častíc a chlpov zo psov a mačiek. Samozrejme však je aj nutné koberce často čistiť a vysávať. Prečítajte si aj článok ako vyčistiť koberec. Správne vybrať koberec nieje nikdy jednoduché, avšak ak sa budete riadiť našimi radami, budete mať výber podstatne jednoduchší.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button