Ako dodržiavať vianočné zvyky a obyčaje – časť 1.
Mnohé vianočné zvyky, obyčaje a kúzla majú pôvod ešte z čias pohanských. Najčastejšie sú spojené s pokusom nahliadnuť do budúcnosti a z rôznych znamení vyčítať svoj osud. Sú ich desiatky – od všeobecne rozšírených až po tie menej známe. Pozrite si článok ako dodržiavať vianočné zvyky a obyčaje?
Čo vám treba ak chcete dodržiavať vianočné zvyky a tradície:
- olovo
- hrniec s vodou
- starý kľúč
- 2 varešky
- jablká
- orechy
- nôž
- imelo
- rybie šupiny
Liatie olova
Liatie olova už dnes nie je tak obľúbené ako kedysi, patrí však k najstarším vianočným zvykom.
Potrebujeme k nemu väčšiu nádobu s vodou, dve varešky alebo tyčky, starý kľúč s veľkým uchom, lyžicu na roztavené olovo a samozrejme oheň a olovo.
Na hrniec s vodou dáme 2 varešky a cez ne položíme kľúč. Nad plameňom roztavíme v lyžici olovo a uchom kľúča kvapneme do vody.
Podľa tvarov, do ktorých olovo vo vode stuhlo, hádame, čo nás asi čaká. V tomto prípade záleží predovšetkým na našej fantázii. Pri liatí olova buďte opatrní, aby olovo nekvaplo inam než do vody!
Krájanie jablka
Bežným vianočným zvykom je veštenie osudu z rozkrojeného jablka. Jablko rozkrojíme naprieč po štedrovečernej večeri.
Jasne zreteľná hviezdička jadrovníka znamená zdravie po celý budúci rok.
Dá sa počítať aj so šťastím a úspechom. Nepekný jadrovník napadnutý červom je známkou choroby, nešťastia a zármutku. Jadrovník v tvare kríža veští veľké nešťastie, dokonca aj smrť.
Lúskanie orechov
Budúcnosť zistíme aj z orechov, najlepšie z vlašských. Lúskajú sa tiež po večeri a mali by byť štyri.
Ak sú vo všetkých jadra pevné a zdravé, možno očakávať zdravie po celý budúci rok.
Černasté, vyschnuté alebo skazené jadro veští chorobu – a čím viac takýchto jadier, tým skôr sa predpoveď splní.
Dieliky jablka
Olúpané jablko rozdelíme na toľko dielikov, koľko je osôb pri stole. Každý svoj dielik zje. Je to dôležité – keby totiž ktokoľvek z prítomných zablúdil, stačí si spomenúť, s kým jedol na Vianoce jablko.
Rybie šupiny
Pod obrus na štedrovečernom stole patria rybie šupiny, inak sa bohatstva nedočkáte. Pokrmov na stole má byť devätoro. Deviatka totiž symbolizuje úplnosť (je na konci početnej rady) a je to číslo, ktoré vyvoláva zázraky.
Imelo
Imelo je tiež neodmysliteľnou súčasťou Vianoc. Prináša šťastie a požehnanie do rodiny.
Bolo známe už v dobách starovekých a bolo považované za dar nebies, pretože rastie v korunách stromov.
Starí Slovania verili, že stráca svoju čarovnú moc, ak sa kosí, a preto sa smelo len lámať rukami.
Z magických účinkov umožňuje kľudný spánok s krásnymi snami, dáte ho pod vankúš alebo ho zavesíte na čelo postele. Imelo sa používalo ako ochrana proti bleskom, požiarom a proti nešťastiu všetkého druhu.
Tiež sa dávalo do kolísky, aby dieťa nemohlo byť ukradnuté. Ak pobozkáte svoju lásku pod imelom, zostane váš vzťah zachovaný.
Pečenie vianočky
Vianočka neodmysliteľne patrí k Vianociam. Skôr sa ich v každej domácnosti pieklo hneď niekoľko. Gazdiná robila cesto v bielej zástere a nesmela hovoriť. Bolo zvykom zapekať do cesta mincu. Ak sa vám ju podarí pri krájaní vianočky objaviť, vaše finančné záležitosti v budúcom roku budú výrazne lepšie.
Vianočka, ktorá vyšla z rúry pripálená alebo natrhnutá, veštila v budúcom roku neúspech a nezdar. Pamätajte tiež na to, že vianočku by ste nemali jesť sami – kúsok patrí do ohňa a kúsok do studne, inak sa vášmu domu vyhne šťastie.