Ako si vybrať

Ako spoznať a kúpiť čerstvú rybu?

ako kupiť čerstvú rybuMäso ryby je všeobecne považované za veľmi zdravú potravinu. V tomto článku vám poradíme ako kúpiť a spoznať čerstvú rybu? Rybie mäso je veľmi chutné a bohaté na dôležité vitamíny a minerály. Ako ale kúpiť rybu naozaj čerstvú, napríklad na prípravu japonského sushi?

Čo vám treba ak chcete kúpiť a spoznať čerstvú rybu:

  • ryba

Celá čerstvá ryba

Pri kúpe celej čerstvo zabitej ryby si ako prvé všímame oči: musia byť vypúlené a jasné, nie zapadnuté alebo kalné.

ako spoznať čerstvú rybuĎalšie na rade sú žiabre: musia priliehať a pod nimi byť jasne červená.

Koža čerstvej ryby je na dotyk slizká, lesklá a vlhká, ale nie mazľavá. Keď do kože zatlačíte prstom, utvorí sa jamka, ktorá sa však najneskôr do niekoľkých sekúnd sama vyrovná.

Celá ryba musí voňať len slanou alebo sladkou vodou, nie rybinou.

Porciovaná čerstvá ryba

U porciovanej ryby sa riadime hlavne podľa vône. Opäť musí byť cítiť vodu, nie rybinu. Čerstvé mäso je vlhké, hladké, rovnomerne farebné a leskne sa ako perleť.

čerstvé rybie mäso

Oschnuté alebo žltkasté okraje mäsa, nepravidelné škvrny a charakteristický pach rýb svedčí o tom, že mäso bolo skladované príliš dlho.

Ako spoznať čerstvého tuniaka

čerstve platky tuniakaNajčastejšou rybou, ktorú je možné u nás kúpiť čerstvo naporciovanú (ak nepočítame výlovy v rybníkoch), je tuniak. Plátky tuniaka by mali mať tmavú malinovú farbu.

Tmavohnedé mäso nie je na škodu, ale znalý predajca by ich mal odkrojiť ešte pred kúpou, pretože uchováva nežiadúci pach rybiny.

Naopak poblednuté mäso s viditeľnými bielymi alebo smotanovo sfarbenými šľachami čerstvé rozhodne nie je.

Predajcu sa nepýtajte

Najčastejšou otázkou, ktorú zákazníci predajcom pokladajú, je obligátne: „Je tá ryba naozaj čerstvá?“

Uznajte, že takáto veta si zaslúži jedinú odpoveď: „Áno, samozrejme,“ nech už je pravda akákoľvek.

ako rozoznať čerstvé rybyAk sa už musíte pýtať, používajte radšej: „Ktorá ryba je najčerstvejšia?“ Alebo „Tie ryby vám sem priviezli dnes ráno?“ Pravdaže pravdivú odpoveď môžete očakávať len u naozaj solídnych predajcov, ktorých je bohužiaľ málo.

Preto bude lepšie, keď si naštudujete vyššie spomínané rady a vyrazíte do obchodu už vyzbrojený znalosťami. Potom vás nejaký nepoctivý obchodník zaručene nedobehne.

Tipy ako spoznať čerstvú rybu

Čerstvú rybu uložte ihneď po príchode domov do chladničky a spracujte ju ešte v ten deň. Pozrite si aj článok ako vykostiť kapra.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button