Návody

Ako upliesť korbáč?

ako upliesť vešľkonočný korbáčChodenie s korbáčom na šibačku patrí v našich krajinách k najstarším veľkonočným obyčajom. Upliesť korbáč vtedy patrilo k nevyhnutným povinnostiam každého chlapca. V dnešnej dobe už nie je problém si korbáč jednoducho kúpiť. Dajú sa zohnať korbáče najrôznejších druhov a veľkostí. Neurobí nám ale predsa len najväčšiu radosť ten, ktorý si doma vlastnoručne vyrobíme? Ako upliesť korbáč?

Ako upliesť korbáč – začiatok

Na pletenie korbáče sú najvhodnejšie vŕbové prútiky, pretože sú dosť pružné, nelámavé a dostatočne dlhé. Vŕba biela rastie často pozdĺž potokov a riek, má rada mokré miesta. Môžeme použiť prútie aj z inej vŕby, len vŕbu smútočnú vynechajte, tá má prútie príliš mäkké.

Vydať sa za materiálom musíme do doby, než vŕba začne pučať! Ak je Veľká noc v marci, stačí nám natrhať prútiky týždeň dopredu, ak až v apríli, choďte po ne o tri týždne skôr.

korbáčePrútiky režeme ostrým nožom a triedime podľa dĺžky a hrúbky. Najdlhšie sa nechávajú na omotávanie rukoväti. Vyberieme si 15 hladkých a rovných prútikov a toto množstvo nám vystačí prakticky na každý spôsob pletenia. Pred samotným pletením je dobré ich namočiť najmenej na 30 minút do studenej vody.

Pletiem, pletieš, pletieme!

Najjednoduchší korbáč, ktorý zvládnu aj deti, je z troch prútov. Zložitejšie sú potom zo štyroch a viac prútikov. Najobľúbenejším korbáčom býva klasická štvorhranná hodovačka z ôsmich prútikov.

Začneme tým, že si starostlivo vybrané prútiky rovnakej veľkosti zviažeme v mieste rukoväte na dvoch miestach ražnou niťou. Potom rozštiepime najdlhší prútik a oviažeme s ním rukoväť.

veľkonočný korbáčPrútiky rozdelíme na štyri pravé a štyri ľavé pramene. Horný prút z pravej ruky sa prepletie stredom ľavého prameňa a vráti sa ako spodný na pravú stranu. Horný z ľavej strany sa prepletie stredom pravého prameňa a vracia sa späť ako spodný na stranu ľavú. Rovnakým spôsobom pokračujeme stále dokola.

Ak sa budeme držať postupu, bude korbáč naozaj štvorhranný. Nezabúdajte pri pletení prútik palcom ohýbať a vždy silne pritlačiť a utiahnuť. Asi 5 cm pred ukončením korbáča vložíme medzi prútiky pevný špagát, dopleteme do konca a oviažeme najprv pevným špagátom a potom ozdobnou stuhou.

Na ktorý si trúfnete?

Samozrejme môžete upliesť guľatý korbáč zo šiestich či ôsmich prútov, korbáč z deviatich, alebo dokonca zo šestnástich prútikov. Ten vyžaduje naozajstnú zručnosť zhotovovateľa korbáča. Pletú sa rôzne veľké, od tých najmenších vreckových, až po obrovské korbáče.

Odporúčané články:

Možno váš prvý korbáč nebude úplne dokonalý, ale dôležitejšie je to, že ste si ho vyrobili sami. Budúci rok bude určite zase o niečo krajší!

Podobné články

1 komentár

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Prečítajte si aj
Close
Back to top button