AkoaPreco.com / Domácnosť / Ako na veľkonočnú výzdobu okien?

Ako na veľkonočnú výzdobu okien?

Ako na veľkonočnú výzdobu okienVeľkonočné sviatky sa veľmi rýchlo blížia, preto je dobré začať pripravovať veľkonočnú výzdobu okien už teraz. V tomto článku sa naučíme vyrábať veľkonočné filigránky a quillingové ozdoby na okenné tabule. Táto domáca výroba veľkonočnej výzdoby vám spestrí veľkonočné sviatky.


Čo je potrebné na veľkonočnú výzdobu okien:

  • farebný papier
  • nožnice
  • lepidlo
  • priehľadná fólia
  • špagát
  • izolepa

Ako na quilling

vajce v okneQuilling je veľmi stará technika dekorovania papierom. Najčastejšie sa používa na zdobenie želaní, ale možno ju využiť aj k väčším dekoráciám ako na výzdobu okien.

Postup nie je vôbec zložitý, však trošičku prácny. Najskôr potrebujete veľa prúžkov farebného papiera o šírke 3-4 mm a dĺžke cca 15 cm. Je to veľmi individuálne, ako skoro uvidíte. Z papierových prúžkov vyrobíme malé pevne utiahnuté ruličky. Ich koniec zlepíme. Ruličiek je potreba naozaj veľa.

Niekoľko vychytávok:

Dvojfarebné ruličky vznikajú tak, že buď stočíme od začiatku dva farebné prúžky papiera (výsledné ruličky nie sú tak efektné), alebo koniec prvej ruličky neprilepíte, ale vsadíte pod neho rôznofarebný prúžok papiera a pokračujete v stáčaní. Koniec prilepíte bežným spôsobom.

Okvetným plátkom pri ruličkách necháte posledných niekoľko slučiek trochu voľnejšie, koniec prúžku prilepíte a vzniknutý oválik na jednom konci stlačíte do špičky.

Lístky sa robia rovnakým spôsobom ako kvetné plátky, len s tým rozdielom, že do špičky stlačíte oba konce ováliku.


Veľkonočné dekorácie okien – Ako vyrobiť quillingové vajíčko

Potrebujete obrys tvare vajíčka, ktorý vložíte pod priehľadnú fóliu. Tú natrite lepidlom, ktoré po zaschnutí spriesvitnie (napr. Herkules). A pripravené ruličky môžete skladať do ľubovoľných tvarov. Najlepšie je ako prvý vyskladať obrys vajíčka potom ho ruličkovými vzormi vyplňovať.

jarná výzdobaVeľkosť ruličiek závisí od dĺžky papierového prúžku, je len na vás, aké vzory si vyberiete a ak budete chcieť mať všetky kvety rovnako veľké. Malé ruličky je tiež dobré použiť na vyplnenie prázdnych miest, aby bola vzniknutá dekorácie čo najkompaktnejšia.

Niektorí autori si quillingové kvetinky najprv zlepujú k sebe a až potom vlepujú do vajíčka, nám viac vyhovovalo skladanie kvetín priamo na fóliu. Hotovú dekoráciu nechajte zaschnúť a potom opatrne zlúpnite z fólie. Ostrihajte prebytočné lepidlo po stranách a na zadnú stranu prilepte izolepou kúsok špagátiku. A krásnu výzdobu okien máte hotovú.

Veľkonočné dekorácie okien – Ako na papierové filigránky


Filigránky sú prepracovanejšou verziou klasických papierových vystrihovačiek. Predlôh nájdete na internete dosť, stačí zadať heslo veľkonočné filigránky prípadne easter cut-outs for windows. Samotné vystrihovanie nie je ťažké, stačí dodržať niekoľko rád:

1) Príliš veľké vystrihovačky radšej rozstrihneme na dve časti a neskôr zlepíme priehľadnou izolepou. Inak sa bude obrázok pri vystrihovaní stláčať.

2) Používame malé ostré nožnice so špičkou.

3) Najskôr si vystrihneme najmenšie plochy, potom o niečo väčšie atď. Celkové obstrihnutie obrázku necháme až na koniec.

4) Volíme radšej tvrdý papier, ktorý sa síce o niečo horšie vystrihuje, ale tiež sa tak ľahko netrhá.

Prečítajte si aj tieto články:


Mohlo by vás zaujímať

ako urobiť mydlové muffiny

Ako na mydlové muffiny?

Prinášame vám návod ako si pripraviť mydlové muffiny. Mydlové muffiny síce nie sú k jedlu, …

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.