Návody

Ako v prírode vyberať bylinky do veľkonočnej plnky?

ako v prírode vyberať bylinky do veľkonočnej plnkyVeľká noc sú sviatky, pri ktorých radi podliehame starým zvykom. V slovenských podmienkach je tradičným veľkonočným jedlom plnka s jarnými bylinkami. Bylinky sa nedávajú  len pre chuť a veselú farbu, ale pre ozdravné účinky. Je v nich „magická“ životodarná sila. Ale ktoré bylinky to sú a kde ich vziať? Poradia vám nasledujúce riadky článku ako vyberať bylinky do veľkonočnej plnky.

Čo budete potrebovať ak chcete vyberať bylinky do veľkonočnej plnky:

  • atlas bylín (ak nepoznáme rastliny)
  • papierový alebo látkový sáčok
  • rukavice
  • prípadne staršie nožnice

Aké bylinky do veľkonočnej plnky vybrať

Jarné bylinkyReceptov na veľkonočnú plnku koluje a je k nájdeniu nespočetne veľa.

Až na výnimočné prípady je síce vo všetkých vyzdvihovaná mimoriadna dôležitosť jarných byliniek, ale keď príde na lámanie chleba, sú uvedené len žihľavy a zádušník, ktoré doplnia tu a tam petržlen a šnytlík, o ktorých sa tak nejako predpokladá, že nimi nie je čo pokaziť .

Zvyšok zahŕňa všeobecná množina „ďalšie jarné bylinky“. Hmm. Ale ktoré to sú? A kde ich zohnať?

Naši prapredkovia neboli hlúpi

Naší predkovia dobre vedeli, že telo oslabené zimnými mesiacmi bez čerstvej potravy potrebuje niečo životodarného, ​​zeleného, ​​plného sily. Tú moc majú mladé rastliny. Najprv sa rozhliadli po záhradke. Tam toho ešte veľa nie je, iba kučeravá petržlenová vňať.

Ostatné bylinky zimu neprežili. Vymrznutý je aj šnytlík, a nový ešte nevyrástol, ale v komore vyrážali navonok mladé zelené výhonky minuloročnej cibule. Pre ostatné sa muselo von. Tak teda pôjdeme tiež.

Na trávniku nájdeme sedmokrásky. Skôr než kvety nás zaujímajú prízemné ružice mladých čerstvých lístkov.

Na suchej stráni vyrážajú fialky, je jedno aký druh. Neberieme kvety (na Veľkú noc sú aj tak výnimočné), ale srdcovité lístočky. Pozdĺž ciest sa už objavujú štíhle „kopije“ skorocelu – aj tie do plnky zbierame. Korenistú chuť dodá pár vetvičiek rebríčka – naozaj vyzerá ako rebríček.

Klasika do veľkonočnej plnky

Žihľavy sú klasikou do jarnej plnky, ale málo sa vie, že možno zbierať aj jej „hluché“ sesternice. A ďalšou nevyhnutnosťou do veľkonočnej plnky je zádušník (všetky druhy), ešte nekvitne, ale príjemne chutiace lístky už vyrazili zo zeme. Nájdeme ho na suchých lúkach.

BylinkyV niektorých oblastiach rastie chmeľ otáčavý. Jeho mladé výhonky sa tiež do plnky hodia. A keby už rástol cesnak medvedí, je tiež báječný (ale ten je skôr neskôr).

V menšom množstve (ale ono sa veľa aj tak nenatrhá) môžeme pridať mladé byle s lístkami veroniky lekárskej.

Má jemne horkastú, ale pikantne korenistú chuť. Vhodný sú tiež jahodové listy, ale len mladé lístočky.

Bylinky, ktoré sa zjari predávajú v hypermarketoch alebo v kvetinárstve, nie sú všetky vhodné do tradičnej veľkonočnej plnky.

Staroslovenská jarná kuchyňa ich nepoužívala, pretože buď ešte nerástli, alebo k nám boli importované z iných oblastí.

Chute bazalky si užijeme v čase paradajok, slamiha dodá príchuť karí, ligurček vonia ako maggi, oregano posunie pokrm svojou vôňou na Balkán, tymián je príliš aromatický, hodí sa do iných jedál. S týmito bylinkami počkáme, až na ne bude čas a tie jarné stratia svoju „magickú“ silu.

Ako bylinky do veľkonočnej plnky spracovať

Byliniek zbierame „od každej trochu“. Na plnku zo šiestich rožkov a šiestich vajec ich potrebujeme asi pollitrový hrnček.

Bylinky dáme do sita, preperieme a potom sparíme vriacou vodou. Ostrým nožom nasekáme, zvlášť jemne kosíme byle. Zamiešame do plnkovej hmoty a upečieme.

Podávame s nejakou dobrou pečienkou, alebo len tak.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button