Voľný čas a hobby

Ako nafarbiť vajíčka prírodnými farbami?

Ako nafarbiť vajíčka prírodnými farbamiDnešná doba kladie veľký dôraz na ekológiu. Preto sa stále častejšie vraciame k znalostiam a skúsenostiam našich babičiek a prababičiek. Nie inak je tomu aj u veľkonočných vajíčok. Ak si chcete vyskúšať tradičné prírodné farbivá. Ako nafarbiť vajíčka prírodnými farbami? Nájdete v tomto článku podrobný návod, ako na to.

Čo je na farbenie vajíčok prírodnými farbami potrebné:

 • vajcia
 • ocot
 • soľ
 • hrniec
 • kurkuma
 • červená repa
 • červené víno
 • červená kapusta
 • mrazený špenát
 • cibuľové šupky
 • rasca

Ako nafarbiť vajíčka – všeobecné rady

farbenie vajíčkaPretože sa prírodné farby na škrupine nechytia tak rýchlo ako farby chemické, budeme počítať s dobou farbenia vždy okolo 20 minút.

Vajíčka (najlepšie izbovej teploty) vkladáme pomocou lyžice do vriacej, mierne osolenej vody, do ktorej sme pridali zvolené farbivo a ocot. Zdroj farbiva vždy nechávame v hrnci spolu s vajcami, farby potom budú výraznejšie.

Niektoré materiály sa môžu na škrupiny lepiť a zanechávať na nich nepekné škvrny (napr. cibuľové šupky), v takom prípade ich do vody vkladáme zviazané vo vrecúšku z gázy.

Sýtosť farby

Ak sa nám nepodarilo dosiahnuť pri farbení požadovaného odtieňa farby, necháme vajcia v náleve cez noc. Nižšie rozpísané dávky farbivá vystačia vždy zhruba na osem vajec.

Žlté vajíčka

Budete potrebovať 3 vrchovaté lyžice jemne mletej kurkumy, 900 ml horúcej vody a 2 lyžice octu. Kurkumu nasypte do vody a nechajte asi 10 minút variť. Pridajte ocot, štipku soli a môžete farbiť.

Ružové vajíčka

Tri menšie repy olúpte a dužinu nakrájajte na kocky. Všetko vložte do hrnca a zalejte 900 ml vody. Pridajte soľ a dve lyžice octu. Varte tak dlho, kým nedosiahnete požadovaný odtieň.

Červené vajíčka

Červenú farbu získate tak, že vajíčko povaríte v jednom litri červeného vína – stačí to najlacnejšie, krabicové. Pridajte soľ a ocot a varte.

Modré vajíčka

farbenie vajíčka na modro prírodnými farbamiAk chceme nafarbiť vajíčka na modro, tu budeme potrebovať ½ väčšie hlávky červenej kapusty, ktorú nakrájame na jemnom strúhadle.

Kapustu vložíme do hrnca a zalejeme horúcou vodou tak, aby bola úplne ponorená. Pridáme opäť dve lyžice octu a štipku soli. Získame bledo modré vajcia.

Poznámka: takto možno zafarbiť len biela vajcia.

Zelené vajcia

Veľmi lacný variant. Do hrnca s litrom vody vhoďte pol kocky mrazeného špenátu a varte, kým nerozmrzne. Opäť dajte soľ, ocot a štipku rasce (pre lepšiu farbu). Vložte vajíčka a tešte sa na výsledok.

Postreh: Naše babičky v tomto prípade používali žihľavu, ale mne sa nikdy nepodarilo odhadnúť ich množstvo, takže radšej používam špenát.

Hnedé vajcia

Okrem 1 litru vody budete potrebovať ešte 4 hrnčeky cibuľových šupiek, ocot a soľ. Čím tmavšie vajíčka použijete, tým výraznejšia bude finálna farba.

Hotové nafarbené vajíčka

Hotové vajíčka vyberieme z vody a položíme ich na vopred pripravený, dobre sajúci uterák alebo utierku. Opatrne ich gúľame tak dlho, kým nie sú úplne suché.

Pozor na miešanie farieb! Zelené fľaky zo žltého vajíčka už nikdy nedostanete. Po uschnutí ich pre väčší lesk pretrieme slaninou alebo kúskom masla. Opäť necháme zaschnúť.

Tipy ako nafarbiť vajíčka

Spôsobov prírodného farbenie je samozrejme oveľa viac. Toto sú spôsoby, ktoré mám sama vyskúšané a viem, že fungujú. Ak poznáte nejaké ďalšie, podeľte sa o ne v diskusii pod článkom.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button