Úvod / Deti / Ako sa správať po pôrode?

Ako sa správať po pôrode?

ako sa správať po pôrode správnePo pôrode je nutné zariadiť pár záležitostí, ktoré sú spojené s bábätkom. V našom článku sa dozviete ako sa správať po pôrode, na čo treba myslieť a čo všetko je potrebné vybaviť.


Postup ako sa správať po pôrode

Ihneď po návrate z pôrodnice informujte o narodení dieťaťa vášho detského lekára. Mal by vás osobne doma navštíviť a vykonať prehliadku dieťaťa.

Úradné záležitosti

ako sa správať po pôrodeVystavenie rodného listu dieťaťa: v prvých dňoch po narodení dieťaťa matrikárka priamo v pôrodnici pridelí dieťati rodné číslo, väčšinou sa pre rodný list rodičia po návrate z pôrodnice zastavia na matrike mestskej časti, do ktorej spadá pôrodnica, kde sa vaše dieťa narodilo; nezabudnite si do pôrodnice vziať sobášny list, najlepšie kópiu, ktorú ponecháte matrikárke + občiansky preukaz


Registrácia dieťaťa v zdravotnej poisťovni

správať po pôrodeDieťa je dňom narodenia automaticky poistené v rovnakej zdravotné poisťovni ako matka dieťaťa, do 8 dní je však nutné na pracovisku okresnej pobočky tejto poisťovne vykonať registráciu dieťaťa, k tomu je nutné priniesť aj rodný list dieťaťa.

Žiadosť o pôrodné

O pôrodné je potrebné požiadať v odbore štátnej sociálnej podpory pri Úrade práce v mieste trvalého bydliska.

Platby odpadu

Nového občana je nutné rovnako nahlásiť k platbe za odvoz komunálneho odpadu.

Nezosobášení rodičia


Ak nie ste zosobášení, do pôrodnice si okrem občianskeho preukazu mamička musí zobrať aj svoj rodný list a vyhlásenie o určení otcovstva a mena dieťaťa, ktorý s otcom dieťaťa vybaví na matrike v mieste trvalého bydliska.

Ak nebude vyhlásenie v pôrodnici mať, nebude otec dieťaťa v rodnom liste uvedený a priezvisko dieťaťa bude automaticky po matke.

Prečítajte si aj tieto články:


Mohlo by vás zaujímať

ako urobiť mydlové muffiny

Ako na mydlové muffiny?

Prinášame vám návod ako si pripraviť mydlové muffiny. Mydlové muffiny síce nie sú k jedlu, …

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.