Domácnosť

Ako ukotviť závesný záchod do sadrokartónu?

ako ukotviť závesný záchodPri výbere záchodu máte možnosť zvoliť si závesný variant. Závesný záchod oproti klasickej konštrukcii, ktorá je pevne spojená s podlahou, prináša niekoľko výhod. Pri inštalácii je však potrebné viac práce. V dnešnom článku si povieme, ako ukotviť závesný záchod do sadrokartónu krok za krokom.

Obsah článku:

  • Výhody závesného záchodu
  • Postup ukotvenia
  • Čo je potrebné
  • Ako dlho to potrvá
  • Aké budú náklady

Výhody závesného záchodu

Inštalácia závesného záchodu je vhodná hlavne v menších miestnostiach, napríklad na toaletách panelových bytov. Z estetického hľadiska však pôsobí dobre aj vo väčších priestoroch.

Veľkú výhodu prináša závesný záchod v tom, že sa pod ním a v jeho okolí dá oveľa lepšie udržiavať čistota. Vzhľadom k tomu, že nie je pevne spojený so zemou, ľahko sa do všetkých kútov dostanete handrou na umývanie.

Výhodu možno u závesného záchodu vidieť tiež v tom, že má splachovaciu nádrž ukrytú. Vlastne je znej vidieť iba splachovanie. Záchod tak pôsobí oveľa kompaktnejším dojmom než klasická záchodová konštrukcia.

Postup ukotvenia záchodu do sadrokartónu

Pred-stenový systém

uktovenie závesného záchodu v sadrokartónePred začatím prác je vhodné si zaobstarať pred-stenovú techniku. Tá vám výrazne uľahčí prácu a zvládnete ju tak aj bez odbornej pomoci.

Vďaka pred-stenovému systému totiž nie je nutné ukotviť záchod priamo pozdĺž steny. Dôjde tak k sprístupneniu zariadenia prakticky zo všetkých strán.

Pred-stenový systém by mal obsahovať kotevné skrutky, ktorými sa upevní keramika, ďalej potom tiež zabudovateľný splachovač toalety, odpadové koleno, redukciu, kryt, objímku kolena, spojovaciu súpravu a prípadne aj ďalšie príslušenstvo, ktoré bude potrebné na upevnenie konštrukcie.

Uchytenie konštrukcie

Ďalej si pripravte tiež rozperu, ktorá bude využitá na montáž do bočných stien. Tú nasaďte na splachovač a utiahnite skrutky. Po zmontovaní prvok osaďte do stredu bočných stien.

V ďalšej fáze je potrebné nastaviť pätné podpery. Tie upevníte do sadrokartónu do vyvŕtaných otvorov, ktoré si pripravíte. Následne je nutné ich ešte nastaviť tak, aby výška kotevných skrutiek bola aspoň 30 centimetrov od podlahy, prípadne aj vyššie. Prvok pritom musí byť vo vodorovnej polohe.

Nasleduje pripevnenie odpadového kolena do objímky a uchytenie hornej rozpery do bočných stien pomocou skrutiek. Pre uchytenie keramiky použite kotevné skrutky.

Teraz už môžete pristúpiť k nasadeniu krytu montážneho otvoru. Ten zabráni prenikaniu nečistôt do splachovača vo chvíli, keď budete montovať sadrokartón.

Napojte systém na odpad a tiež zdroj vody.

Úprava sadrokartónovej dosky

montáž WC do sadrokartónuPripravte si sadrokartónovú dosku tak, že v nej vyrežete otvory, ktoré následne vyplní ovládacia doska zariadenie a tiež prívod vody a odpadu.

Potom ju nasaďte a priskrutkujte k profilom. Spoje dosky upravte pomocou tmelu a prebrúste.

Obloženie záchodu

Teraz je už stena pripravená a môžete na ňu klásť keramické obklady, ideálne od kotevných skrutiek.

Vo chvíli, keď túto činnosť máte hotovú, pripevnite na záchod keramickú misu a sedadlo, do steny potom nainštalujte ovládací rámček a zakryte ho ovládacou doskou. V tú chvíľu je práca hotová. Prečítajte si aj článok ako vyčistiť WC a ako odstrániť močový kameň.

Čo je na montáž závesného záchodu do sadrokartónu potrebné?

  • pred-stenový inštalačný systém
  • skrutkovač
  • keramické obklady
  • závesné WC

Ako dlho montáž záchodu potrvá?

Celý proces ukotvenia závesného WC vám zaberie niekoľko hodín. Najväčšiu prácu zaberie namontovanie pred-stenovej konštrukcie a tiež jej následné obloženie keramikou.

Aké budú náklady?

Pred-stenový inštalačný systém stojí okolo 200 Eur. Samotné závesné WC potom môžete kúpiť od zhruba 40 Eur a vyššie.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button