Domácnosť

Ako zabrániť roseniu okien?

ako zabraniť roseniu okienRosenie okien je problémom, ktorý vzniká v dôsledku zlej montáže okien. Príčiny však môžu spočívať aj v nedostatočnom vetraní. Je síce zrejmé, že vám trochu zarosené okná asi nebudú vadiť, však v dlhodobejšom horizonte sa to môže negatívne prejaviť tým, že sa v okolí okien a pomaly aj v celom byte začnú tvoriť plesne, vzduch bude ťažko dýchateľný a u vás sa postupne začnú prejavovať drobné zdravotné ťažkosti. Roseniu okien možno pritom ľahko predísť. Ako zabrániť roseniu okien?

V článku sa dozviete:

  • Postup zamedzenia rosenia
  • Čo je potrebné
  • Aké budú náklady

Postup zamedzenia rosenia okien

Vetranie

rosenie nových okienPravidelné vetranie miestností je dôležitým bodom, ktorý napomáha nielen zlepšiť ovzdušie v domácnosti, ale prispieva aj k zníženiu rosenia okien. Tým, že budete vetrať, nedôjde k prílišnému zvyšovaniu vlhkosti, ktorá spôsobuje vznik plesní.

Odporúčame zvoliť skôr kratší a intenzívnejší spôsob vetrania. Dlhé vetranie totiž vlhkosť naopak zvýši, na oknách sa vytvorí kondenzovaná voda a časom sa začnú v okolí okien tvoriť plesne.

Vetrajte teda intenzívne a krátko. Ideálne je plné otvorenie okna po dobu približne 3 – 5 minút. Zároveň je ideálne, ak vytvoríte prievan tým, že otvoríte naraz okná vo viacerých miestnostiach. Vzduch sa tak rýchlejšie vymení a prečistí.

Vetranie pri zatvorenom okne

rosenie dverí a okienNajmä v zime nie je práve praktické neustále vetrať pri otvorenom okne. Aby ste však zaistili cirkuláciu vzduchu a zamedzili rosenie okien, existujú aj iné možnosti.

Napríklad inštalácia vetracích kanálikov, ktoré sa inštalujú do okna. Nimi potom vzduch prúdi dovnútra aj von, bez toho aby ste museli okno otvárať.

Ešte sofistikovanejším spôsobom, ktorým zaistíte vetranie a zamedzíte vzniku kondenzovanej vody, je použitie vetracej klapky. Tá funguje ako ventil, pomocou ktorého dochádza k stálej výmene vzduchu, pričom nedochádza k tepelným stratám.

Kvalitné okná

Proti kondenzácii vody je účinným riešením inštalácia kvalitných okien a rámov. Je potrebné zvoliť také, ktoré majú vyššiu povrchovú teplotu. Ak je to možné, vyberte si preto radšej okná s trojsklami, ktoré majú vysokú vnútornú povrchovú teplotu a znižuje sa tak u nich riziko rosenia.

Dôležité je tiež zapustenie skla. To musí byť minimálne 15 milimetrov, ideálne však aspoň 20 – 25 mm. V neposlednom rade je podstatným faktorom aj kvalita prevedenia okien, respektíve ich inštalácia.

Čo je potrebné proti roseniu okien?

  • Pravidelné vetranie
  • Použitie vetracích systémov
  • Inštalácia kvalitných okien

Ako dlho to potrvá?

Na rosenie okien myslite už pri ich rekonštrukcii. U výrobcu alebo dodávateľa si zistite, ako je to s ich údržbou, čo je potrebné pre to, aby sa nerosili. Ak sú okná kvalitné, rosenie by sa u nich nemalo vôbec prejaviť. Prečítajte si aj článok ako správne umyť okná.

Aké budú náklady ak chcete zabrániť roseniu okien?

Hlavnými nákladmi bude nákup a inštalácia nových okien. Jednokrídlové plastové okná možno v kvalitných prevedeniach zaobstarať od cca 30 €, je však nutné počítať aj s ich montážou.

Podobné články

1 komentár

  1. Zdravím. Mám novostavbu, plastové okná a posuvné systémy. Dvere tiež plastové. 3sklo.
    Od decembra kúrim a temperujem, od nového roka bývame. Okná stále kondenzuju, najmä dvere. Máme zateplene 16 polystyrénom, bez fasády. A vrch polyuretánovou vrstvou 35cm. Myslíte že sú nekvalitné okná, alebo zle namontované či jednoducho je v dome ešte veľa vlhkosti a treba to len vetrať a vydržať? V dome sa mi nezdá vysoká vlhkosť….okolo50 % max..ale môže byť zlý vlhkomer… Ďakujem

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button