Domácnosť

Ako opraviť radiátory, ktoré zle kúria?

Ako opraviť radiátory, ktoré zle kúriaNaše končiny sú príjemné k životu, avšak v zime je problém, že sa musí kúriť. Kedysi to bol oheň v jaskyniach, dnes je to radiátor. Je pravda, že pri radiátore chýba praskanie ohňa, ťažko sa u neho zíde rodina, aby si urobila pekný večer, na druhej strane je to bez práce, len sa otočí ventilom a je teplo. Lenže niekedy teplo neprichádza, aj keď u susedov to hreje výborne. Ako opraviť radiátory, ktoré zle kúria? Dozviete sa nižšie.

Čo je potrebne ak chcete opraviť radiátory, ktoré zle kúria:

  • vykurovacia sústava s radiátormi
  • kotol
  • skrutkovač
  • nové radiátory

Málo vody v radiátorov

Keď zistíme, že radiátory zle kúria, teda nie je v miestnostiach príjemná teplota a teplomer neukazuje aspoň 22 stupňov, môže to mať niekoľko príčin.

Netesnia nám trebárs okná a dvere, máme rozbitý teplomer? Lenže asi v tom chyba nie je, na to prídeme okamžite, navyše radiátory nielenže nehrejú tak ako predtým, ale tiež trebárs vydávajú nezvyčajné zvuky.

Chyba bude pravdepodobne v množstve vody vo vykurovacej sústave. Tá sa ukazuje na ukazovateli u kotla, pokiaľ jej je málo, je potrebné ju doplniť.

Zavzdušnený radiátor

máte zavzdušnený radiatorAk radiátor nekúri ako ten susedný, je zrejme zavzdušnení. Vzduch v ňom bráni v pohybe vody, a tak je ho potrebné odpustiť.

Na hornom konci radiátora je odvzdušňovací ventil, ktorý sa otvára skrutkovačom alebo špeciálnym „kľúčom“. Kúsok od konca býva odvzdušňovací otvor, ktorým po uvoľnení ventilu začne utekať vzduch.

Akonáhle začne striekať voda, je potrebné ju nasmerovať trebárs do pohára, aby nestriekala na podlahu alebo na stenu. Voda býva často šedá až čierna. Až začne voda striekať bez prestávok, ventil utiahneme. Operáciu je možné po nejakom čase opakovať.

Problém v panelákoch

Ak je radiátorov viac, začíname odvzdušňovanie u najvyššie položeného. To by malo platiť aj na viacej poschodových domoch, trebárs na sídliskách a podobne, kde je vykurovanie centrálne.

Tu je totiž potrebné odvzdušňovať tiež. Tiež sa môže stať, že je zavzdušnení radiátor v byte, kde momentálne nikto nebýva, a teda budú mať zimu aj poschodia pod ním.

Ak radiátory zle kúria tak ich vymeňte

Radiátory môžu za nejaký čas, merané na desaťročia, prerezať a urobia sa v nich mikroskopické otvory. Tými, pretože v systéme je určitý tlak, začne do priestoru striekať aj napríklad len vlasový prúd vody a hneď radiátory zle kúria.

Oprava takého miesta, ak je vykurovacia sezóna, je vlastne neuskutočniteľná, a náklady by prevýšili cenu radiátora. Radiátor je potrebné vymeniť.

Výmena komponentov

Okrem radiátora sa mení aj šróbovanie, nový radiátor by mal mať aj rovnaký alebo podobný výkon, aby sme nezaťažovali kotol.

Pri výmene radiátora, čo neodporúčame amatérsky, sa niekedy menia aj predimenzované oceľové rúrky za nové, ale tenšie.

Temperovanie radiátorov

Ako na zavzdušnené radiátory

Je potrebné vykonávať v miestnostiach, bytoch, ktoré nie sú obývané.

Radiátory sa tu utlmia na minimum, ale je potrebné vo veľkých mrazoch ich temperovať, aby nedošlo k zamrznutiu a tým aj k prasknutiu.

Deje sa tak buď teplým vzduchom trebárs z miestností na prízemí alebo pomocou expanznej nádoby umiestnenej na vyvýšenom mieste nad radiátormi. Tie napojíme priamo na potrubie ústredného kúrenia.

Pokiaľ ale na zimu priestory opúšťame, je lepšie vodu z vykurovacej sústavy úplne vypustiť.

Určite nezanedbajte

Aby sme predišli nedostatkom v kúrení, je potreba kotlu dopúšťať podľa ukazovateľa vodu a vo vykurovacom období odvzdušňovať radiátory.

Potom je potrebné správne nastaviť termostat a môžeme sa spoľahnúť, že budeme bývať v príjemne vykúrenom prostredí a nebudeme sa musieť báť, že radiátory zle kúria. Prečítajte si aj článok ako šetriť vodou v domácnosti.

Tip

Ešte jedna poznámka na záver. Ústredne kúrenie síce nenahradí plamene ohňa, ale tiež vysušuje prostredie, preto je potrebné miestnosti vykurované radiátormi zvlhčovať. Aj to pomáha k pohode bývania a tiež je to prevencia proti niektorým chorobám, trebárs dýchacích ciest.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button