ŠkolaNávody

Ako získať miesto na internáte?

návod ako získať miesto na internáteKeď sa dostanete na vysokú školu, je to skvelý pocit. Prvotnú eufóriu ale čoskoro vystriedajú starosti a vybavovanie vecí „okolo“. Ak budete študovať v inom meste a nechcete dochádzať, musíte si zabezpečiť ubytovanie. Zvlášť prváci, ktorí nové mesto a budúcich spolužiakov zatiaľ nepoznajú, volia internáty. Prečítajte si návod ako získať miesto na internáte.

Ako získať miesto na internáte krok po kroku

Prijatie na VŠ

Aby ste získali miesto na internáte, musíte byť prijatí na štúdium na vysokej škole. Na internáte sa síce spravidla môže ubytovať aj ten, kto nie je študentom, ale za jednu noc zaplatia potrebné trikrát viac ako riadny študent.

Ak ste využili deň otvorených dverí svoje vybrané školy, učitelia vám určite tvrdili, že kapacita internátov je obrovská, že prvákov ubytujú vždy atď. Na väčšinu internátov sa prváci v septembri skutočne dostanú, ale na druhú stranu budú aj takí, ktorí budú odmietnutí.

O miesto na internáte požiadajte včas

internát zvonkuKeď vám dôjde list o prijatí na vysokú školu, vždy je v ňom zmienka aj o internáte. Niekedy je v liste priamo prihláška, inokedy len odkaz na internetové stránky, prostredníctvom ktorých máte prihlášku vyplniť.

Vždy pozorne čítajte dobu, do kedy je nutné o internát požiadať. Nezabudnite ani na prílohy (napr. Vaše fotografie, kópie občianky, doklad o zaplatení požadovanej sumy atď.)

Zmeškanie dátumu alebo neodoslanie potrebných podkladov povedie pravdepodobne k tomu, že oň prídete.

Keď chcete izbu s kamarátkou zo strednej

Chcete konkrétnu izbu alebo aspoň izbu s konkrétnym spolubývajúcim? To býva pri prvej žiadosti problém. Väčšina prihlášok totiž nedovoľuje zvoliť si spolubývajúceho alebo izbu na treťom poschodí pre dvoch s balkónom. Nič ale nie je stratené.

Uvidíte, kde budete ubytovaní, a v priebehu mesiaca októbra či novembra (to už bývajú nejaké miesta prázdne) sa dohodnite priamo na internáte. V ďalších ročníkoch vám zostáva vaša „stará“ izba alebo si môžete vybrať inú.

Čo robiť, keď miesto na internáte nedostanete

internát

Ak ste boli odmietnutí (napríklad bývate moc blízko školy- problém býva tak do 30, 50 km), neprepadajte panike.

Ak sa môžete odvolať, urobte to.

V opačnom prípade sa so začiatku školy chodievajte pravidelne informovať priamo na internát. Pokojne každý deň. Vždy sa totiž stane, že niekto nenastúpi.

Jeho posteľ potom môže byť vaša. Dovtedy sa ubytujte napríklad v nejakom penzióne alebo na ubytovni. Síce vás to v závere vyjde drahšie, ale ak budete vyberať starostlivo (napríklad penzión na okraji mesta alebo dokonca v susednej dedine), finančne vás to nezruinuje.

Náklady na internát

Koľko peňazí asi budete potrebovať? Okrem samotného ubytovania (zhruba medzi 80 €/mesiac) počítajte s kauciou, ktorá sa skladá v deň, keď dostanete kľúče od izby (jej výška je rôzna, asi od 20 € -150 €). Ak na izbe nič nerozbijete, na konci roka dostanete kauciu späť.

Keď teda v septembri nastúpite, musíte uhradiť ubytovanie (spravidla za september a dopredu za október) plus kauciu, takže s tým počítajte a majte pri sebe dostatok peňazí. Priplatiť si môžete napríklad za televíziu na izbe alebo keď stratíte kľúče alebo chtete vymeniť izbu.

Tipy ako získať miesto na internáte

Nebojte sa byť aktívny. Ak sa vám z internátu nikto neozýva, nájdite si na internete číslo telefónu a nebojte sa spýtať sami. Je možné, že vašu žiadosť niekam založili alebo im vôbec neprišla.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button