Ako si vybraťAuto-motoDeti

Ako vybrať detskú autosedačku?

detskú autosedačkuKúpiť detskú autosedačku je úloha, ktorá vyžaduje aj určitú zodpovednosť zo strany rodiča/rodičov. Vaše dieťa musíte zaistiť pri jazde autom pomocou autosedačky. Jej výber neradno podceňovať pretože existuje veľa faktorov, ktoré ovplyvňujú kvalitu a následne aj funkciu autosedačky. Na čo by ste si mali pri nákupe autosedačky dať pozor a podľa akých kritérií by ste ju mali vyberať, vám poradia nasledujúce riadky.

Prečo kupovať detskú autosedačku?

Povinnosť zabezpečiť dieťa pri jazde v automobile pomocou vhodnej autosedačky ukladá sám zákon. Hlavným dôvodom je predovšetkým zaistiť čo najväčšiu bezpečnosť dieťaťa v prípade autonehody. Uvedomte si, že nie ste schopní dieťa pri náraze v náručí udržať. Už náraz pri rýchlosti 15 km/hod. môže byť pre dieťa smrteľný.

ako vybrať detskú autosedačkuDieťa musíte zaistiť do autosedačky, ak jeho telesná hmotnosť neprevyšuje 36 kilogramov alebo jeho výška nepresahuje 150 centimetrov.

Rozhodujúcimi kritériami, podľa ktorých by ste mali vyberať autosedačku je už spomínaná telesná hmotnosť dieťaťa a jeho výška. Týmto dvom parametrom by ste mali detskú autosedačku prispôsobiť.

Rozhodne neodporúčame, aby ste z ekonomických dôvodov kupovali väčšiu detskú sedačku . Verte, že neušetríte, naopak v prípade nehody autosedačka riadne neplní svoju funkciu. Život vášho dieťaťa má rozhodne väčšiu cenu.

Akú detskú autosedačku teda vybrať?

Detské autosedačky delíme do piatich základných skupín, ktoré sú odvodené podľa hmotnosti dieťaťa (sedačky nikdy nie sú kategorizované podľa veku dieťaťa):

  • ako s výberom detskej autosedačkySkupina 0: od narodenia do 10 kg, približne do 18 mesiacov.
  • Skupina 0+: od narodenia do 13 kg, približne do 2 a pol až 3 rokov.
  • Skupina I: od 9 do 18 kg, približne od 1 roka do 5-6 rokov.
  • Skupina II: od 15 do 25 kg, od 4 do 9 rokov.
  • Skupina III: od 22 do 36 kg, od 7-8 rokov do 12 rokov

Vždy kupujte detskú autosedačku, ktorá je vybavená operadlami a opierkou chrbta. Jednoduché a obyčajné podsedáky sú absolútne nevhodné a nepostačujúce.

Čo by mala detská autosedačka ešte mať?

Autosedačka by mala mať jednoducho a intuitívne označené príchytky na bezpečnostné pásy. Príchytky bráni tomu, aby ste dieťa v autosedačke zle pripútali, čo je zásadný faktor, ktorý ovplyvňuje funkciu autosedačky v prípade autonehody.

výber detskej autosedačkyPri nákupe autosedačky venujte pozornosť aj kvalite polstrovania a materiálov, z ktorých je autosedačka vyrobená. Rozhodne sa vyhnite nákupu už použitej autosedačky. Nikdy nemôžete získať istotu, že autosedačka nie je poškodená.

Uistite sa, že vami vybraný typ autosedačky je riadne homologizovaný. K tomu vám pomôže prítomnosť značky R44-04 alebo R44-03.

Tiež smerujte svoju pozornosť na číslo skúšobnej značky, keďže prvé dvojčíslo alebo číslo za lomítkom udáva súčasnú verziu normy, ktorú daný typ spĺňa. Napr. číslo 04 na začiatku sériového čísla alebo za jeho lomkou udáva, že autosedačka spĺňa normu bezpečnosti v prípade bočného nárazu. Prečítajte si aj článok ako vyčistiť autosedačku.

Uchytenie detskej autosedačky

Značka Universal znamená, že autosedačka je univerzálna a je možné ju pripevniť do všetkých typov automobilov.

Univerzálne modely musia byť vybavené tretím úchytom, ktorý slúži na obmedzenie rotácie autosedačky v prípade čelného nárazu.

Značka Isofix znamená, že úchyt nie je univerzálny a hrozí riziko, že nebude kompatibilný s vaším automobilom. Zoznam vozidiel, v ktorých môže byť použitá autosedačka s neuniverzálnym úchytom Isofix by mal byť uvedený výrobcom na webových stránkach alebo by ich mal mať k dispozícii sám predajca.

Detskú autosedačku vždy vyberajte tak, aby sa v nej vaše dieťa cítilo dobre a pohodlne. Nezabudnite, že v autosedačke môže dieťa stráviť pri cestovaní aj niekoľko hodín. Vyberajte autosedačku nielen pohodlnú, ale hlavne kvalitnú a bezpečnú.

Ide predsa o vaše dieťa, vašu budúcnosť, pri ktorej rozhodne nechcete aby sa jej niečo stalo. Preto si radšej dajte záležať pri výbere detskej autosedačky.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button