AkoaPreco.com / Ako si vybrať / Ako vybrať slnečnú clonu na fotoaparát?

Ako vybrať slnečnú clonu na fotoaparát?

ako vybrať clonuSlnečná clona zabraňuje nežiaducim odleskom slnka na fotografiu, pretože cloní bočné svetlo vytváraním tieňu na objektíve. Ak nevhodne vyberiete clonu pre svoj fotoaparát, môže dôjsť k nežiaducemu javu označovaného ako vinetácia. Vinetácia sa prejaví nižším jasom na okrajoch fotografie, zatiaľ čo stred fotografie bude jasnejší. Ako pre svoj prístroj vybrať správnu slnečnú clonu aby vám čo najlepšie vyhovovala?


Čo je potrebné ak chcete vybrať slnečnú clonu na fotoaparát:

  • návšteva kamenného či internetového obchodu
  • porovnanie parametrov z objektívu s parametrami s vybranou slnečnou clonou (najvhodnejšia je rada od odborníka v kamennom obchode)

Súčasť balenia

clona na fotoaparátSlnečná clona zvyčajne býva súčasťou balenia objektívu. Pred nákupom objektívu alebo fotoaparátu sa preto radšej najprv informujte u predajcu, či slnečná clona (a aký typ) je skutočne súčasťou balenia. Niekedy je clona pripevnená pri fotoaparáte napevno.

V inom prípade (najmä pri výmenných objektívoch) je clona pripevnená obrátene na objektíve smerom k telu fotoaparátu. Aj tento variant, ktorý možno prehliadnuť, na objektíve najprv prekontrolujte.


Kategórie slnečných clon

Slnečné clony sa delia do dvoch základných kategórií. Sú to clony pre teleobjektívy a širokouhlé slnečné clony. Zákazník ich rozozná podľa toho, aký majú slnečné clony tvar. Kým širokouhlé clony sú charakteristické svojím vykrojením, slnečné clony pre teleobjektívy majú jednoduchý tubusový tvar.

Dĺžka

mala slnečná clonaDĺžku slnečnej clony vyberajte podľa ohniskovej vzdialenosti objektívu, ktorú na svojom fotoaparáte používate.

Ak používate viac objektívov s rôznymi ohniskovými vzdialenosťami, budete zrejme potrebovať pre každý objektív inú slnečnú clonu.

Priemer

Zároveň nezabudnite na priemer objektívu. Výrobcovia aj samotné prístroje majú rôzne priemery (uvádzajú sa v milimetroch).

Tipy


Slnečné clony neslúžia len na odstránenie nežiadúcich reflexiou z bočného svetla. Majú takisto aj ochrannú funkciu, pri náraze sa pokazí lacná slnečná clona, ​​ktorá tak ochráni finančne nákladný objektív.

Ceny slnečných clôn sa pohybujú v rádoch desiatok eur. Kvalitné slnečné clony kúpite zhruba za desať až tridsať eur.

Výrobcovia odporúčajú, aby si zákazníci kupovali slnečné clony od rovnakého výrobcu. Nie je to pravidlom, avšak zaistíte si kompatibilitu.

Varovanie

Slnečné clony majú jednu zásadnú nevýhodu. Ak chceme zároveň pracovať s polarizačným filtrom alebo interným bleskom, nasadená slnečná clona nám komplikuje prácu. Je potrebné ju zvyčajne vyňať z objektívu, čo pre fotografa rozhodne nie je časovo úsporné a môžu mu tak uniknúť zaujímavé okamihy.


Mohlo by vás zaujímať

ako urobiť gaštanový veniec

Ako vyrobiť dekoračný gaštanový veniec?

Návod ako si vyrobiť dekoračný gaštanový veniec. Ak ste si nazbierali gaštany a už vás …

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.